Бізнесмен стер стріт-арт часів Майдану, у відповідь його магазин розгромили. Як так сталося

Бізнесмен, який замалював графіті часів Майдану на Грушевського, за один день втратив свій магазин

Еспресо.TV розібрались, коли з’явились ці малюнки та чому вони такі важливі для України.

Історія трилогії "Ікони Революції"

Графіті з’явились на фасаді одного з будинків на вулиці Грушевського 10 лютого 2014 року. Їх створив український вуличний художник Sociopath. На них зображені Тарас Шевченко, Іван Франко та Леся Українка в ролі революціонерів.

Так художник вшанував пам’ять про трагічні події Революції гідності, її учасників та загиблих. Малюнки назвали "Іконами Революції", та через кілька місяців вони отримали статус пам’яток історії. І, відповідно, були взяті під охорону держави.

"Ікони Революції – це посвята Героям, живим і загиблим. Малював їх 10 лютого. Було холодно, фарба ледве сохла, світла майже не було, бо воно робило кожного помітним по той бік барикад і звідти миттєво летіли гумові кулі.

Але душевності там вистачало: дівчата поїли чаєм, бійці допомагали тримати трафарети, хтось ділився думками на камеру, а хтось цигарками. Чотири години - й "Ікони Революції" були готові. 12-та сотня обіцяла взяти їх під скло на пам’ять про Революцію гідності", - розповів художник про створення малюнків.

Портрети українських класиків разом із цитатами за 4 роки свого існування справді стали іконами Революції. Малюнки почали масово з’являтись на футболках, буклетах та плакатах і поширюватись в мережі. Троє українських революціонерів нагадували багатьом про трагічні події на Майдані. Вони пережили трагічний лютий 2014 року разом з усіма.

"Ці графічні картини мали в собі дух нашої боротьби. Шевченко, Леся, Франко - наші пророки - були з нами пліч-о-пліч на Майдані. Ми "рвали кайдани", а вони були нашими оберегами," - розповів міністр культури України Євген Нищук.

За словами автора, "Ікони Революції" навіть побували в полоні. В часи найжорсткішої боротьби на Майдані, "Беркут" захопив периметр Грушевського. Під їх владу потрапили і малюнки. Художник тоді дуже переживав, чи вони виживуть та обіцяв собі відновити їх в будь-якому випадку. Навіть тоді малюнки вижили. Однак не пережили 2 вересня 2017 року.  

Початок скандалу. Що сталося

В суботу, 2 вересня, через малюнки розгорівся скандал. Журналістка Тетяна Висоцька опублікувала пост, де повідомила, що графіті знищили. Звинувачення одразу полетіли в бік власників студії інтер'єру "ЕмпоріуМ", на фасаді яких були зображені малюнки.

Такий зухвалий крок власників магазину настільки обурив українців, що вони одразу ж почали мобілізовувати свої сили. Спершу, покарати ініціаторів знищення графіті, а потім і відновити малюнки.

Один із власників магазину Ігор Доценко усіма силами намагався відвести від себе підозри. За його словами, вони (власники магазину) стали заручниками провокаторів, які і замалювали графіті.

Так продовжувалось до того часу, поки в мережі не з'явилось фото. На знімку добре видно, як робітники знищують графіті з фасаду, а за виконанням роботи пильно слідкує Ігор Доценко.

Тоді власник почав захищати свою честь та заявив, що не розуміє такого шквалу негативу через якісь малюнки. Він запевнив, що ці графіті  - "типовий стріт-арт", який регулярно зачищають комунальні служби. Також Доценко запропонував усім обуреним піти на будь-який блошиний ринок та купити собі "трафаретний революційний "живопис", якщо вони так за ним сумують.

Запахло смаженим

Активісти вирішили змусити магазин відповісти за свої дії та влаштували погром. Під будівлею запалили шини, розбили шибки та обкидали яйцями співробітницю магазину, яка намагалась чинити спротив. Пізніше виявилось, що дівчина - Тетяна Ніколаєва, подруга Ігоря Доценко. Про що свідчать їх спільні фото.

Вітрини магазину обмалювали різними гаслами, наприклад "Майдан тут був і вічно буде" та "Пам’ять дорожче за гроші". Фасад магазину розгромили повністю.

Згодом, Ігор Доценко опублікував пост, що магазин "ЕмпоріуМ" закритий.

"Не дивлячись на те, що ми 3,5 роки дивились та доглядали за графіті, ми стали заручниками провокаторів, які і замалювали ці роботи", – написав власник магазину.

Доценко також додав, що “сподівається, поліція та та суд розберуться, що де і як”. Наступного дня біля магазину почали вивантажувати меблі. Журналісти повідомили, що магазин "Емпоріум" покидає будівлю, де були знищені графіті. Біля будівлі припаркувався мікроавтобус, до якого в оточенні охорони завантажують меблі.

Що далі

Віце-прем'єр України В’ячеслав Кириленко заявив, що графіті були пам’яткою культури і за знищення їх винуватцям загрожує кримінальна відповідальність.

Згодом, генеральний прокурор Юрій Луценко повідомив, що прокуратура розпочала кримінальне провадження за фактом знищення графіті часів Революції гідності на фасаді будинку на вулиці Михайла Грушевського.

Міністр культури України Євген Нищук заявив, що він був заскочений цією новиною та шукатиме способи відновлення малюнків.

Київські художники на чолі з відомим активістом та автором багатьох викївських муралів Гео Леросом, заявили, що відновлять малюнки вже у понеділок, 4 вересня. За їх словами, вони працюватимуть із фото та постараються ідеально відновити малюнки.

Sociopath заявив, що йому дуже прикро та він до глибини душі вражений реакцією українців на факт знищення “Ікон Революції”. Та в свою чергу заявив, що він зможе відновити малюнки лише після офіційного звернення влади. Самовільно відновити графіті не можна.

“Читаю, що група художників, начебто, завтра - 4 вересня, відновлюватиме малюнки без моєї участі. Прикро, але такий крок, як на мене, є нічим іншим, як спробою обдурити нас усіх та пропіаритися на даній ситуації. Так само, як і продаж репродукцій моїх робіт, які начебто, масово продають на ринках.

“Ікони Революції” в оригінальному розмірі в одному екземплярі є у моїй колекції, так само, як і трафарети, якими я створював Трилогію у 2014-му. Вони все ще у майданівській сажі”, - написав художник.