Що таке суперфуди і чи насправді вони корисні: Ягоди годжі, насіння чіа, спіруліна

Продавці суперфудів обіцяють стрункі тіла, захист від раку та позбавлення від всіх бід. Звідки взялись ці продукти та чи справді вони чудодійні

Що таке суперфуд

Вчені не можуть чітко визначити, що таке суперфуд. Такого наукового терміну не існує. В широкому значенні - це продукти, що містять в собі багато корисних речовин, унікальних за своїми властивостями.

Традиційно в список суперфудів відносять екзотичні ягоди та насіння: годжі, асаї, каму-каму, перуанський фізаліс, білу шовковицю, перуанську маку, кейл, какао-боби, насіння Чіа, кіноа, спіруліну. За словами популярних сайтів та магазинів, ці продукти дарували силу та молодість древнім племенам.

Глобально до суперїжі також відносять горіхи, рибу, оливкову олію, броколі, буряк і ще багато звичних для нас продуктів.

Кожна людина кілька разів на тиждень з’їдає щось зі списку суперфудів і навіть про це не замислюється. Чи справді розрекламовані суперфуди в рази кращі за звичайні продукти харчування - наукою поки не доведено.

В ЄС заборонено використовувати термін "суперфуд" на упаковках, через відсутність виразного та науково доведеного визначення.

За підсумками Британської асоціації дієтологів, 61% британців купували певну їжу тільки тому, що на ньому було слово "Суперфуд". Навіть стаття про ці продукти у британській "Вікіпедії" розпочинається зі слів "маркетинговий термін".

Списки "суперїжі" щороку поповнюються і новинки просто розмітають з полиць. Лише з 2011 по 2015 року продажі суперфудів збільшились на 202%. Тепер щороку магазини продають приблизно на 30% більше.

Поки адепти здорового способу життя випробовують на собі різні новинки, дієтологи та вчені досить скептично ставляться до суперфудів.

Суперфуд чи супермаркетинг

Автор книги "Дієта печерної людини" доктор Лорен Кордейн вважає, що вживати суперфуди треба дуже обережно. Одні з найпопулярніших - ягоди Годжі, містять багато вітаміну С та антиоксидантів, допомагають тілу спалювати жир. Однак в також них багато сапонінів. Це хімічний елемент, який приводить до проблем з кишечником та може викликати сильну алергію. Також не доведено, що вони чимось кращі за інші ягоди

Насіння чіа містить багато протеїну, жирних кислот омега-3 та волокон, які швидко насичують та очищують шлунок. Водночас у них багато фітату - антипоживної речовини, яка заважає шлунку вбирати вітаміни з їжі. Багато магазинів стверджують, що цей суперфуд знижує ризик серцево-судинних захворювань. Цей факт вчені не довели. 

Ескперт зі здорового харчування та схуднення Петронелла Равеншир в інтерв'ю Vogue заявила, що деякі суперфуди можуть навіть погіршити самопочуття. Дієтолог радить вживати такі продукти в дуже обмежених кількостях. А людям із синдромом подразненого кишечника, проблемами зі шкірою та мігренями взагалі забути про екзотичні насіння та ягоди.

Головний меседж лікарів та дієтологів: суперфуди можуть бути ефективними, якщо їх вживати в дуже малих кількостях.

Також радять замість заморських та екзотичних продуктів, обирати ті, що вирощені безпосередньо біля вас. Для цього є кілька причин.

Екзотичні суперфуди, перш ніж потрапити до магазину, долають дуже багато кілометрів. При транспортуванні вони можуть втратити більшість своїх поживних речовин. При неправильному зберіганні вони взагалі можуть стати шкідливими. Однак через велику вартість, такі продукти зберігають на полицях не один місяць.

Користь заморських суперфудів сильно переоцінена. До прикладу, 13 порцій соку ягід Годжі містять стільки ж антиоксидантів, як одне червоне яблуко. 

Не доведено також, що ті продукти, які дарували силу та здоров’я древнім ацтекам, матимуть такий же ефект на cучасних людях. 

Українські суперфуди

В Україні росте багато суперфудів, але вони не такі розрекламовані. Сушені ягоди шипшини за своїми властивостями нічим не гірші мегапопулярних Годжі. У складі українських ягід міститься дуже багато вітаміну С, а також В1, В2, К, Р, Е. Окрім того калій, марганець, фосфор, кальцій, магній і залізо. Шипшина покращує обмін речовин, зміцнює імунітет та виводить з нашого організму важкі метали, шлаки і токсини.

Насіння льону - альтернатива насінню Чіа з великою кількість легкозасвоюваного рослинного білка, клітковини і кальцію. В насінні льону також багато жирних олій і кислот (корисних Омега-3), вітаміну А і ферментів. Слизова оболонка розмоклого насіння сприяє нормалізації роботи кишкового тракту, виведенню шлаків і зниження рівня цукру в крові. Для того, аби льон краще засвоювався, його варто перемолоти чи подрібнити.

Чорна смородина - це ті ж ягоди Асаі. Смородина допомагає при авітамінозі, гастриті та підвищує імунітет. Регулярний прийом ягід здатний поліпшити пам’ять.

До українських суперфудів також можна додати обліпиху, журавлину, гречку, буряк, горіхи, зелень та усі чорні ягоди. Також дуже корисні насіння гарбуза та кавуна. 

До прикладу, буряк - чудовий антиоксидант та джерело вітаміну С. Також нормалізує травлення та очищує кров. Вміст корисних речовин у гречці в рази більший, аніж в інших популярних крупах. У ньому багато заліза, йоду, фосфору, вітамінів групи В, РР. 

Кавунове насіння містить багато амінокислот, моно- і поліненасичених жирних кислоти, вітамінів групи В і РР, а також магній, залізо, цинк, селен. Тому це насіння має протизапальні властивості, дозволяє підтримувати роботу нервової системи, впливати на енергетичний та білковий обмін.

Якщо людина притримується неправильно способу життя, вживає багато фаст-фуду та не займається спортом - жоден суперфуд не допоможе їй стати здоровим, йдеться у матеріалі The Guardian. За даними видання, щоб не хворіти та жити довго, достатньо їсти багато фруктів та овочів, максимально скоротити рівень споживання цукру та займатись спортом - ось головний секрет вічної молодості.