Чому Україна може перетворитись на футбольну глухомань

УЄФА в 2018 році запустить новий турнір для збірних – Лігу націй та змінить формат Ліги чемпіонів, а Україна продовжить перетворюватися на футбольну провінцію

Що сталося

Наприкінці вересня УЄФА (Союз європейський футбольних асоціацій) затвердив регламент нового турніру для збірних – Ліги націй, яка покликана замінити товариські матчі. У цих змаганнях збірні будуть поділені на чотири дивізіони, згідно із рейтингом, тому сильні команди не зустрічатимуться зі слабкими.

Паралельно із Лігою націй у 2018 році стартує новий формат Ліги чемпіонів, де привілеї отримали представники топ-чемпіонатів. Тож чиновники УЄФА вкотре продемонстрували, що готові йти на будь-які поступки футбольним товстосумам, всупереч тому, що прірва між багатими та бідними федераціями та клубами невблаганно зростає.

Чому це відбувається

УЄФА постійно перебуває під тиском найбагатших футбольних клубів, які незадоволені перенасиченістю футбольного календаря через численні єврокубкові матчі та ігри національних збірних.

На початку 2000-х років топ-клуби вдавалися до відвертого шантажу, погрожуючи створити Євролігу, щоб збільшити свої прибутки. УЄФА був вимушений йти на компроміс та реформувати Лігу чемпіонів, де представники великої п'ятірки – Англія, Іспанія, Франція, Німеччина та Італія – отримали додаткові місця.

З тих пір апетити лідерів європейського футболу зросли і вони почали висловлювати невдоволення необхідністю долати кваліфікацію і вимагали нових поступок. Врешті УЄФА був вимушений погодитися на них.

Якою буде кваліфікація до Ліги чемпіонів

З наступного сезону склад учасників групового раунду Ліги чемпіонів формуватиметься за новим принципом. Чотири країни, які лідирують у таблиці коефіцієнтів УЄФА – Іспанія, Німеччина, Англія та Італія – отримають по чотири клуби у основній сітці турніру без будь-якого відбору.

Збільшення квот станеться за рахунок країн з меншими коефіцієнтами, у тому числі й України. Після реформи переможець нашого національного чемпіонату, як і раніше, потраплятиме до групового раунду напряму. А от для володаря срібних нагород завдання ускладниться. Він виступатиме у, так званому, турнірі представників ліг де розігруватиметься лише дві путівки, замість нинішніх п'ятьох.

Читайте також: Футболістів продають по 200 млн. Чому слід зупинити це божевілля

Той факт, що на них більше не претендуватимуть клуби топ-четвірки є слабкою втіхою, адже там і надалі гратимуть сильні призери чемпіонатів Франції, Голландії, Португалії на одному класі, яких не пройдеш.

Тим паче, що цього самого класу українським клубам останнім часом бракує. Два сезони поспіль на шляху віце-чемпіонів України на третьому кваліфікаційному раунді Ліги чемпіонів поставав куди набагато скромніший швейцарський "Янг Бойз", який минулого року вибив з турніру "Шахтар", а цього літа завдав поразки "Динамо".


Водночас, у відборі головного єврокубку залишається альтернативний "шлях чемпіонів", яким до групового раунду йдуть представники країн, які перебувають у рейтингу нижче України. Тепер вони змагатимуться замість п'ятьох за чотири путівки.

Нагадаємо, що на португальців, французів та українців вони у відборі не потрапляють. Тож, як і раніше, УЄФА порушує спортивний принцип, а у ЛЧ грають такі команди, як азербайджанський "Карабах", словенський "Марібор" та кіпрський АПОЕЛ, роблячи груповий етап відверто прохідним для грандів та нецікавим для глядачів.

На словах УЄФА таким чином розвиває футбол у різних куточках Європи. Насправді ж це не більше, ніж кістка, яку організація кидає маленьким федераціям, аби й надалі мати достатньо голосів задля просування своєї політики.

Навіщо створена Ліга націй УЄФА

Ще один крок назустріч сильним та багатим УЄФА зробив створивши новий турнір – Лігу націй. Провідні футбольні федерації давно нарікали на необхідність грати у відборі із скромним футбольними країнами на зразок умовних Фінляндії, Люксембургу чи Литви.

Певний час навіть циркулювала ідея зібрати аутсайдерів у окремий дивізіон, аби вони змагалися за кілька путівок у відбіркові турніри. Від неї у кваліфікації, ніби, відмовилися, але формат Ліги націй - не що інше, як втілення подібного розподілу.

Читайте також: Сучасний футбол уже не той, що раніше. Як найпопулярніша гра перетворюється на нудне видовище

Знову ж – формально новий турнір має благородну мету – замінити товариські матчі, позбавлені турнірної інтриги, офіційними. Але найбільше впадає в око той самий розподіл за сортами. За рейтингом УЄФА збірні сформують чотири дивізіони. За найсвіжішим рейтингом до найсильнішого би потрапили Німеччина, Португалія, Бельгія, Іспанія, Франція, Англія, Швейцарія, Хорватія, Польща, Ісландія та Уельс.

Україна майже гарантовано опиниться у другому дивізіоні і гратиме із посередностями на зразок Угорщини та Північної Ірландії.

Заради справедливості, варто додати, що за підсумками кожного розіграшу, який будуть проводити раз на два роки, чотири найкращі команди з нижчого дивізіону потраплятимуть до вищого, а невдахи понижуватимуться у класі. Але для цього у своїй підгрупі із трьох команд ще потрібно фінішувати першим.


Є у Лізі націй також свій бонус – найкращі представники кожного дивізіону отримають по одній путівці на Євро-2020. У їхньому розіграші візьмуть участь збірні, які не потрапили на чемпіонат Європи через традиційний відбір.

Таким чином, УЄФА створила ідеальну для топ-збірних схему, яка згодом здатна цілком замінити відбіркові турніри у їхньому нинішньому вигляді. Гранди точно будуть задоволені, адже їм більше не доведеться грати з аутсайдерами, а кількість матчів забірних зменшиться. Саме цього хочуть провідні клуби, щоб розвантажити своїх зірок.

У сучасному футболі вже чітко окреслені метрополія та периферія і з кожним роком прірва між ними стає все більшою. Тож українським вболівальникам доведеться поступово змиритися, що наше місце зовсім не серед еліти. Нічим іншим чергові реформи від УЄФА для нас закінчитися не можуть.