На Мальті підірвали журналістку, особистого ворога місцевої влади. Історія загибелі жінки-Вікілікс

З'явилися подробиці зухвалого вбивства Дафни Каруани Галіції - мальтійської журналістки, яка була одним з авторів розслідування корупції в рамках проекту Panama Papers

Дафну Каруану Галіцію називали жінкою-Вікілікс. Вона звинувачувала у відмиванні грошей прем'єр-міністра Мальти, його дружину та найближчих соратників. У понеділок, 19 жовтня її підірвали у власному автомобілі - невдовзі після того, як вона виїхала з дому.

Надпотужний пристрій

Мальтійська поліція розповіла, що вибухівка під автомобіль 53-річної журналістки була закладена заздалегідь і її привели в дію дистанційним пристроєм. За словами речниці прем'єр-міністра Джозефа Муската, до розслідування залучено закордонних експертів: британську поліцію, голландських експертів-криміналістів та команду з ФБР. Вони мають допомогти ідентифікувати мобільний телефон, який використали, щоб підірвати Каруану Галіцію.

Залишки машини мальтійської журналістки. Фото: AP

Також поліція говорить про те, що для підриву авто було використано Semtex. Це двокомпонентна надпотужна вибухівка чеського виробництва. Газета The Malta Independent пише, що з початку 2016 року на Мальті підірвали вже шість автомобілів. У трьох випадках загинули люди.

Проте в жодному іншому випадку не використовували названу речовину, відзначає Reuters. Усі вибухові пристрої, які застосовували досі для кримінальних розборок, були набагато примітивніші, ніж той, який застосували проти Каруани Галіції.

Персональний ворог прем'єра

Дафна Каруана Галіція вела свій власний блог Running Commentary, в якому викривала корумпованість місцевих чиновників та політиків. Здебільшого перепадало представникам правлячої Лейборістської партії, але час від часу героями публікацій ставали й люди з Націоналістичної партії. Дві названі політичні сили - провідні на острові, який отримав незалежність у 1964 році та нині є найменшою державою-членом ЄС.

До того, як стати блогером Дафна вела постійні колонки в газеті The Sunday Times of Malta, а згодом - в The Malta Independent. Також вона писала статті для журналу в жанрі "лайфстайл", наприклад, про пухку їжу та напої. Вона робила це для заробітку, адже блог грошей не приносив, розповів BBC друг журналістки, юрист Ендрю Борг Кардона.

У четвер, 19 жовтня, мальтійські журналісти зібралися перед будівлею парламенту в столиці Мальти, аби хвилиною мовчання згадати свою колегу. Вони також тримали в руках плакати, з яких випливало, що смерть колеги не залякає їх.

Акція мальтійських журналістів. Фото: Reuters

У своїх текстах для блогу Каруана Галіція стверджувала, що дружина прем'єр-міністра країни Джозефа Муската була бенефіціаром таємної панамської компанії, через яку вони отримували платню від сім'ї Алієва - президента Азербайджану.

Також в рамках розслідування Panama Papers Дафна розкопала, що двоє соратників і друзів Муската - Конрад Міцці та Кейт Шембрі - були залучені до офшорного бізнесу прем'єра. Після публікації даних, Мускат, його друзі та дружина стверджували, що не робили нічого протизаконного. Але згодом голова уряду був вимушений оголосити дострокові вибори і виграв їх у червні. Мускат також подав на Каруану Галіцію в суд за наклеп.

"Усі знали, що Каруана Галіція була моїм різким критиком, як політика, так і людини... Але ніхто жодним чином не може виправдати цей варваський вчинок. Я не буду відпочивати, аж поки не буде досягнуто справедливості", - заявив Мускат невдовзі після вбивства журналістки.

Сини відмовились оголосити нагороду

Троє синів Дафни закликали Джозефа Муската "виявити політичну відповідальність та піти у відставку". Про це вони написали в спільному зверненні, оприлюдненому на Facebook.

Усі троє також відмовились підтримати ідею "лідерів Мальти" оголосити нагороду в один мільйон євро за свідчення, які допоможуть засудити вбивцю їхньої мами. "Ми не зацікавлені у справедливості без змін", - написали вони.

За їхніми словами, справедливість буде відновлено лише тоді, коли нинішню розпачливу ситуацію змінить все те, за що боролося їхня матір - політична відповідальність, чесність у публічному житті, відкрите та вільне суспільство.

Джозеф Мускат, звісно, відмовився йти у відставку. У четвер він відлетів у Брюссель на самміт ЄС.