"Ісламську державу" майже знищено. Чому це не кінець війни з тероризмом

Фізично бойовиків "Ісламської держави" вже ось-ось вичавлять з Сирії та Іраку, а рештки розсіють по пустелі. Але це не означатиме завершення війни з нею

Останні тижні з Сирії надходять повідомлення про регулярні перемоги над "Ісламською державою". Вірні Башару Асаду загони та російські військові запевняють, що терористів вибили з усіх більш-менш значних міст і вони тікають в пустелю.

Та насправді їхні перемоги дещо перебільшені, до того ж знищення "ІД" ще не означає кінець війни. Занадто багато сил задіяно в регіоні з протилежними інтересами. До того ж, є чутки, що новою базою "ІД" або ж її спадкоємця, будуть території Африки.

Що відбувається в Сирії

У жовтні "Ісламська Держава" втратила свою самопроголошену столицю - місто Ракка в Сирії. Після того, як в терористів відбили іракський Мосул, це було чи не найбільше місто під їхнім контролем.

Сам процес звільнення мав важливу рису - сирійська армія та курдсько-арабська коаліція Сирійські демократичні сили (СДС) конкурували між собою, хто швидче звільнить місто. Перших підтримує Іран та Росія, других - США.

Читайте також: Російський слід "Ісламської держави"

Днями BBC опублікувало репортаж, з якого стало відомо, що СДС уклало секретну угоду з бойовиками "ІД", дозволивши їм залишити Ракку зі зброєю в руках. Колона вантажівок та автобусів вивезла 250 терористів, 3500 членів їхніх сімей (переважно, жінок та дітей) та величезну кількість зброї.

Ще одна скандальна деталь - залишити місто дозволили бойовикам-іноземцям. Міністр оборони США раніше заявляв, що їхня мета - знищити всіх терористів, які прибули до Сирії з-за кордону, аби вони не повернулися в Північну Африку, Європу, Америку чи Азію.

Тепер представники західної коаліції виправдовуються тим, що вони, звісно, проти подібних угод, але це справа мешканців Сирії, з ким та як домовлятися.

Цим фактом вже обурилася турецька влада, яка дуже не любить курдів. Прем'єр-міністр країни Біналі Йилдирим назвав ганьбою кадри з репортажу BBC, зауваживши, що терористи будуть скоювати напади по всьому світу, а "особливо в Туреччині, США та Європі".

Частина бойовиків "ІД" з Ракки справді перебралась до Туреччини - про це говориться в тому ж таки репортажі BBC. Інші ж подалися до своїх товаришів, які на той час ще контролювали місто Дейр-ез-Зор. Його сирійська армія відбила в бойовиків.

Зараз тривають бої за черговий "останній оплот" терористів "ІД" - невеличке місто поблизу з іракським кордоном Аль-Букамаль. Нещодавно російські військові заявляли, що його вже захоплено, але згодом виявилося, що вони поспішили - бойовики все ще тримають частину міста під контролем.

Речники Міноборони РФ запевняють, що допомагають асадівським бійцям та проіранським загонам лише з повітря. Проте свіжі могили в російських глибинках свідчать, що допомога відбувається і на землі. Зокрема, гинуть найманці "ПВК Вагнера", багато з яких раніше воювали на Донбасі.

Путін-миротворець

Битва з "ІД" не єдина, в якій зараз задіяна сирійська армія. Як мінімум ще в двох районах їй доводиться вести бої з угрупуваннями різної ступені радикальності. Наприклад у провінції Ідліб їй протистоїть угрупування "Тахрір Аш-Шям", яке є фактичним місцевим філіалом "Аль-Каїди". Східні райони навколо Дамаска також досі контролюються ворогами Асада.

Різноманітні угрупування, що діють в Сирії проти Асада мають підтримку різних гравців - Туреччини, Саудівської Аравії, Катару, США. На боці Асада б'ються також різні угрупування, що мають закордонну підтримку: "Хезболла", іранські "стражі революції", російські найманці та військові.

Читайте також: Чому зараз нереально перемогти "Ісламську державу"

Путін зараз намагається зіграти в миротворця і пропонує всім сторонам конфлікту зібратися на переговори в Сочі. Але є одна проблема - якщо хоча б одна зі сторін не буде присутня, всі домовленості не будуть варті того паперу, на якому їх підпишуть. Москва запросила на перемовини курдів - важливу силу, яка контролює значну територію Сирії та прагне створити там свою автономію.

Туреччина виступає проти їхньої присутності за столом переговорів. Днями Ердоган побував у гостях в Путіна й на публіку вони говорили красиві слова про мир і дружбу. Але чи домовились вони хоч на йоту з приводу Сирії - невідомо. Туреччина, до речі, теж фактично окупувала частину Сирії.

Африканське майбутнє для "ІД"

Багато бійців "Ісламської держави" прибуло в Сирію з Тунісу, Лівії, Судану та інших країн африканського континенту. Свого часу навіть жорстокі відморозки з Боко Харам, які тероризують Нігерію, оголошували про вірність халіфу "ІД". Робили вони це, звісно, більше для власного піару, але тим не менш, готових розділити й продовжити справу дуже багато.

На півночі Африки на сьогодні є кілька територій, де бал правлять різні ісламські радикальні угрупування. Це Сомалі, Лівія, частково Сінайський півострів, хоча на останньому єгипетська армія досягла чималих успіхів по зачистці екстремістських угруповань.

Одна з головних проблем з "ІД" - це їхня аморфність. Прихильники ідей трапляються по всьому світу, що підтверджує низка терактів, скоєних у Європі та США за останні кілька років. Терористи далеко не завжди навіть мають бойовий досвід Сирії чи Іраку.

Читайте також: Терористи на автомобілях давлять людей в Європі. Чому це їм вдається

Тож їхня фізична зачистка ще не означає перемогу над духом тероризму - його зараза вже розповзлася онлайн і щоб її зупинити армії недостатньо.