Терористи на автомобілях давлять людей в Європі. Чому це їм вдається

Дмитро Гомон
18 серпня, 2017 п'ятниця
15:56

Теракт у Барселоні став черговою ланкою ланцюга терактів, коли нападники давлять пішоходів автікою. Як автомобілі стали головною зброєю терористів

Терористичних атак, під час яких нападники використовують автомобіль як зброю, стало критично багато в європейських містах. Експерти з тероризму попереджають, що їх буде все більше, якщо не протидіяти пропаганді радикальних ісламістів.

Що вже відомо про теракт у Барселоні

Чи надихнула нападників у Барселоні пропаганда джихадистів на момент написання тексту було невідомо, бо головний виконавець досі на свободі. Незрозуміло, хто це - місцевий громадянин чи іноземець, яка його національність та релігія. Проте техніка виконання теракту дуже нагадує аналогічні трагедії в Лондоні, Берліні, Ніці тощо.

Місцева влада Барселони повідомила, що під час наїзду загинуло 13 людей та ще 100 були поранені. Терористи обрали для нападу бульвар Рамбла - найбільшу пішохідну вулицю міста, зазвичай заповнену туристами. Час для нападу також був обраний такий, щоб було побільше людей.

На орендованому мікроавтобусі вони врізалися в натовп. Поліція затримала чотирьох підозрюваних, але чоловіка, який був за кермом, досі не затримали.

Фото: Reuters

Один із затриманих - Дрісс Укабір, який сам прийшов до поліції та повідомив, що його документи були вкрадені. Ними нібито скористалися нападники, щоб орендувати мікроавтобус.

У містечку Вік, що за 80 км від Барселони, поліція знайшла інший мікроавтобус, на якому, ймовірно, збиралися втекти нападники. Терористичне угрупування "Ісламська держава" взяла на себе відповідальність за наїзд.

Другий подібний теракт трапився наступного дня в іспанському курортному містечку Камбріль. Нападники на Audi A3 намагалися в'їхати в перехожих та поранили п'ятьох людей і одного правоохоронця.

Але там поліція спрацювала краще: п'ятеро нападників були застрелені. Усі вони, як стверджує голова Audiencia Nacional (суд, що спеціалізується на терористичних актах) Хав'єр Сарагоса, були пов'язані з джихадизмом.

Audi A3 нападників у Камбріль. Фото: Reuters

Наймолодша жертва теракту в Барселоні - 3-річна дівчинка. Ще одна дівчинка 6 років сильно травмована і перебуває у лікарні. Серед жертв - громадяни 24 країн (Німеччини, Бельгії, Франції, Нідерландів, Австралії, Греції, Гонконгу, США). За даними українського МЗС, українців серед загиблих та поранених немає.

Серед 14 жертв троє - громадяни Німеччини. Також відомо, що загинув один бельгієць.

Наїзд автомобілем - нова тактика

Використання автомобіля як інструмента для масового вбивства відоме вже давно. Наприклад, всезнаюча Вікіпедія стверджує, що першу подібну атаку скоїла 10 липня 1973 року в Празі психічно нестабільна жінка Ольга Хепнарова. Вона розігнала вантажівку, на якій працювала водієм, та врізалась у групу перехожих, яка чекала трамваю. Дев'ять людей від отриманих травм померли, ще 12 були поранені.

Ісламські радикали взяли цей метод на озброєння набагато пізніше. Першими його застосували араби проти ізраїльтян в Ієрусалимі. Після трьох подібних атак у 2008 році (у двох випадках використали бульдозер) аналітики компанії Stratfor припустили, що палестинські екстремісти знайшли нову тактику для залякування своїх ворогів.

Популярності цей метод набув ще й тому, що знаряддя для вбивства легко доступне, на відміну від вибухівки, яку вкрай важко виготовити та доправити в Ізраїль. Через простоту виконання теракту цю тактику перебрали й інші радикальні ісламістські угрупування.

"Застосування вибухівки вимагає планування, команди та виконання, і під час кожного з цих етапів все більш пильні служби безпеки можуть викрити план та зірвати його. Інша справа - атака автомобілем одиноких вовків", - писав у 2014 році канадський журналіст Ендрю Койне. Він назвав цю тактику мікротероризмом.

У 2010 році англомовний журнал "Аль-Каїди" Inspire опублікував щось схоже на інструкцію для джихадистів з використання автомобіля як знаряддя для вбивства "невірних". Зокрема, майбутнім терористам радили обирати пішоходні зони та як слід набрати швидкість перед тим, як врізатись у натовп, аби "досягти максимального кровопролиття".

ІДІЛ, він же "Ісламська держава", також розповсюджував подібні поради. Їхня тактика залякування Європи зводилась до популяризації простих методів нападу - автомобільного тарану чи нападу з ножем.

Хвиля, що зростає

Автомобільний тероризм у виконанні ісламських екстремістів прийшов до Європи лише рік тому. Перший випадок, відповідальність за який взяла "Ісламська держава", стався у французькому місті Ніца 14 липня 2016 року. Водій 19-тонної вантажівки проїхався по натовпу, який гуляв по набережній з нагоди Дня Бастилії.

Фото: Reuters

Загинуло 86 людей, поранено було 434. Нападником виявився громадянин Франції туніського походження Магомет Лахуаедж Булель.

Звісно, автомобільні атаки з криками "Алах акбар" траплялися раніше, наприклад у Діжоні та Нанті в 2014 році. Проте їхні виконавці виявились людьми з серйозними розладами психіки. На відміну від них Булель та його послідовники були цілком при своєму розумі.

Серед найвідоміших автомобільних атак слід згадати також наїзд вантажівкою на різдвяний ярмарок у Берліні в грудні 2016-го та одразу два подібні теракти в Лондоні цього року.

Теракт біля твоїх дверей

Один із лондонських автомобільних терактів продемонстрував, що терористи нерідко змішують дві найрозповсюдженіші тактики "мікротероризму" - напад з ножем та автомобільний таран.

Подібна тактика найчастіше не спричиняє такої ж кількості жертв, як "пояси шахіда" або машина, нашпигована вибухівкою. Але вона навертає до тероризму набагато більше жертв радикальної ісламістської пропаганди.

Це може бути людина, яка не входить до конкретного угрупування ("Аль-Каїда", "Ісламська держава" і т.д.) але симпатизує їм. Серед нападників більшість не мали досвіду бойових дій. Що така людина може зробити для, як він вважає, "помсти за братів по вірі"? Купити "калаш" дорого, виготовити вибухівку самотужки важко (хоча братам Царнаєвим, які влаштували теракт на Бостонському марафоні, це вдалося). Інша справа - ніж чи автомобіль. Останній, як правило, крадений, нерідко водія роблять першою жертвою.

Інколи виконавців автомобільних таранів та ножових атак називають одинокими вовками, але Браян Дженкінс з аналітичного центру Rand Corporation вважає, що це занадто романтичний термін. Правильніше, переконує він, іменувати їх "бродячими псами". Це агресивні невдахи, інколи з кримінальним минулим, поведінка яких непередбачувана. І через це спецслужбам дуже важко подібні теракти попередити.

Ще один важливий нюанс, чому ця тактика важлива для її популяризаторів - вона більше залякує людей. Автомобільні теракти набувають розголосу і залякають людей. Їм здається, що тепер тероризм прийшов до їхніх дверей, а захиститися від нього неможливо. Вибухівку може виявити металодетектор або собака. У випадку з автомобільним наїздом такий спосіб не спрацює.

Працює також і принцип географічноої близькості європейських терактів та прискіплива увага ЗМІ до них (Еспресо днями писало, що таке трупокілометри).

Наприклад, про теракт у Барселоні написано вже десятки журналістських матеріалів та сотні постів у соцмережах. Про нещодавній напад на турецький ресторан у Буркіна Фасо говорили значно менше, хоча там загинуло на п'ять людей більше, і серед них так само багато іноземців.

Наостанок слід зауважити, що не лише ісламські радикали полюбляють тактику автомобільного тарану. У тому ж Лондоні цього року білий чоловік з вигуками про те, що він хоче вбивати мусульман, врізався у людей біля мечеті.

А під час нещодавніх демонстрацій в американському містечку Шарлотсвілл хлопець-расист таранив автомобілем ходу лівих активістів. В обох випадках загинула одна людина, але тенденція очевидна.

Захиститися від автомобільних таранів можна, наприклад, встановлюючи у пішохідних зонах спеціальні загородження, тумби та стовпчики. Так, приміром, огороджують зупинки громадського транспорту в Ієрусалимі.

Також виконанню таких терактів може завадити встановлення на автомобілі систем, які примусово знижують її швидкість у випадку виникнення небезпеки зіткнення. Є версія, що саме ця система запобігла більшій кількості жертв під час теракту в Берліні. Але набагато більш важлива задача - це профілактика радикалізації ісламської молоді.

Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
14:29
Фінляндія
У Фінляндії розпочалися військові навчання Arrow 24 за участі країн НАТО
14:09
Новини компаній
"Моя безбар'єрність": у Києві презентували програми підтримки інклюзії
14:08
OPINION
Юрій Гудименко
"Держава не дала" – це не про позицію і не про аргумент, це про відмазку
14:01
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
13:58
Оновлено
Микола Сольский
За міністра агрополітики Сольського внесли заставу
13:50
Крісто Енн Вага
Естонський депутат їде до Києва велосипедом
13:48
Київтеплоенерго
У Київтеплоенерго проводять обшуки. Компанія заявила, що роботу об’єкта заблоковано
13:43
Ван Ї
У Китаї заявили про зростання "негативних факторів" у відносинах зі США
13:40
у трьох областях викрили торговців трофейним озброєнням
Хотіли продати криміналітету гранатомети та вибухівку: у трьох областях викрили торговців трофейним озброєнням
13:26
Новопризначена голова МЗС Латвії Байба Браже прибула до Києва
13:20
Паспортний сервіс пояснив, хто може отримати документи за кордоном
13:17
На фото: У Китаї під час виступу померла співачка
У Китаї під час виступу померла співачка, перечепившися через сукню та вдарившись головою
12:53
Наталка Діденко спрогнозувала теплу та сонячну погоду найближчими вихідними
12:51
Михайло Мудрик, збірна України, Євро-2024
У Німеччині заявили, що збірну України посилено охоронятимуть на Євро-2024
12:49
Ексклюзив
Володимир Івасюк
Автора "Червоної рути" Івасюка знищив КДБ, його повісили вже мертвого, - ексзаступник генпрокурора України Голомша
12:38
Микола Мулюкін
Під час окупації керував пограбуванням Чорнобильської АЕС: слідчі оголосили підозру заступнику гендиректора Росатому Мулюкіну
12:36
"США антагонізують Путіна, щоб змусити його поширити війну на інші регіони": добірка фейків у світі за 26 квітня
12:35
на фото наслідки обстрілу Нікополя
Окупанти обстріляли Нікополь: серед поранених – дитина
12:31
Україна повернула тіла 140 полеглих оборонців
12:30
На фото: Михайло Резнікович
Театр Лесі Українки прибрав з репертуару вистави режисера Резніковича, який виїхав до Росії
12:23
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 26 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
12:22
Михайло Подоляк
"Дистанційних документів не буде": в ОП заявили, що чоловіки 18-60 років зможуть оформити папери лише в Україні
12:12
Розстріл поліцейських на Вінниччині: ДБР викрило двох військових, які переховували підозрюваних
12:02
OPINION
Сергій Фурса
Чи може держава мститися своїм громадянам? Виявляється, може
11:58
Розвідка Британії назвала основний напрямок операцій РФ і оцінила здатність окупантів захоплювати нові міста
11:50
електроенергія
В Україні надалі фіксують дефіцит електроенергії: ситуація в енергосистемі станом на 26 квітня
11:48
бомбардувальники
Окупанти КАБами обстріляли промисловий об'єкт у Сумах
11:33
Інтерв’ю
Володимир В'ятрович
Чорнобиль — історія про те, як приховування правди коштує життя людей: розмова з істориком Володимиром В'ятровичем
11:31
Оновлено
Росіяни обстріляли Дергачі на Харківщині: постраждали 4 людини, троє з них діти
11:29
На фото: Елізабет Мосс
Зірка "Оповіді служниці" Елізабет Мосс зламала хребет на зйомках нового серіалу
11:22
Міжнародний день памʼяті про Чорнобильську катастрофу
День Чорнобильської трагедії: 38 років з дня катастрофи
11:22
Ексклюзив
Карта Авдіївка 24.04
Ворог утричі переважає в живій силі: Згурець сказав, де на Покровському напрямку окупанти зосередили зусилля
11:18
монета "Чорнобиль. Відродження. Лелека чорний"
НБУ до роковин Чорнобильської трагедії випустив пам'ятну монету з лелекою
11:14
Огляд
світ, міжнародний огляд
Пентагон дав добро на атаки ATACMS по Криму, а Польща спробує повернути українських призовників. Акценти світових ЗМІ 26 квітня
11:00
Швейцарія
Комітет парламенту Швейцарії схвалив допомогу Україні у розмірі $5,5 млрд
10:49
Естонія та Данія передали Україні два патрульні катери
10:42
лукашенко, путін
Білорусь ухвалила воєнну доктрину з можливістю участі у війні на боці "дружніх держав"
10:37
На фото: Емінем
Емінем розкрив деталі нового альбому, який вийде цього літа
10:34
Володимир Зеленський
Найбільша АЕС Європи в заручниках 785 днів: Зеленський у річницю Чорнобильської катастрофи нагадав про ядерний тероризм РФ
10:18
Ексклюзив
Карта. Бахмут_2404
ЗСУ вдалося вибити противника з двох позицій на Бахмутському напрямку, - комбат 92-ї омбр Федоренко
Більше новин