Терористи на автомобілях давлять людей в Європі. Чому це їм вдається

18 серпня, 2017 п'ятниця
15:56

Теракт у Барселоні став черговою ланкою ланцюга терактів, коли нападники давлять пішоходів автікою. Як автомобілі стали головною зброєю терористів

Зміст

Терористичних атак, під час яких нападники використовують автомобіль як зброю, стало критично багато в європейських містах. Експерти з тероризму попереджають, що їх буде все більше, якщо не протидіяти пропаганді радикальних ісламістів.

Що вже відомо про теракт у Барселоні

Чи надихнула нападників у Барселоні пропаганда джихадистів на момент написання тексту було невідомо, бо головний виконавець досі на свободі. Незрозуміло, хто це - місцевий громадянин чи іноземець, яка його національність та релігія. Проте техніка виконання теракту дуже нагадує аналогічні трагедії в Лондоні, Берліні, Ніці тощо.

Місцева влада Барселони повідомила, що під час наїзду загинуло 13 людей та ще 100 були поранені. Терористи обрали для нападу бульвар Рамбла - найбільшу пішохідну вулицю міста, зазвичай заповнену туристами. Час для нападу також був обраний такий, щоб було побільше людей.

На орендованому мікроавтобусі вони врізалися в натовп. Поліція затримала чотирьох підозрюваних, але чоловіка, який був за кермом, досі не затримали.

Фото: Reuters

Один із затриманих - Дрісс Укабір, який сам прийшов до поліції та повідомив, що його документи були вкрадені. Ними нібито скористалися нападники, щоб орендувати мікроавтобус.

У містечку Вік, що за 80 км від Барселони, поліція знайшла інший мікроавтобус, на якому, ймовірно, збиралися втекти нападники. Терористичне угрупування "Ісламська держава" взяла на себе відповідальність за наїзд.

Другий подібний теракт трапився наступного дня в іспанському курортному містечку Камбріль. Нападники на Audi A3 намагалися в'їхати в перехожих та поранили п'ятьох людей і одного правоохоронця.

Але там поліція спрацювала краще: п'ятеро нападників були застрелені. Усі вони, як стверджує голова Audiencia Nacional (суд, що спеціалізується на терористичних актах) Хав'єр Сарагоса, були пов'язані з джихадизмом.

Audi A3 нападників у Камбріль. Фото: Reuters

Наймолодша жертва теракту в Барселоні - 3-річна дівчинка. Ще одна дівчинка 6 років сильно травмована і перебуває у лікарні. Серед жертв - громадяни 24 країн (Німеччини, Бельгії, Франції, Нідерландів, Австралії, Греції, Гонконгу, США). За даними українського МЗС, українців серед загиблих та поранених немає.

Серед 14 жертв троє - громадяни Німеччини. Також відомо, що загинув один бельгієць.

Наїзд автомобілем - нова тактика

Використання автомобіля як інструмента для масового вбивства відоме вже давно. Наприклад, всезнаюча Вікіпедія стверджує, що першу подібну атаку скоїла 10 липня 1973 року в Празі психічно нестабільна жінка Ольга Хепнарова. Вона розігнала вантажівку, на якій працювала водієм, та врізалась у групу перехожих, яка чекала трамваю. Дев'ять людей від отриманих травм померли, ще 12 були поранені.

Ісламські радикали взяли цей метод на озброєння набагато пізніше. Першими його застосували араби проти ізраїльтян в Ієрусалимі. Після трьох подібних атак у 2008 році (у двох випадках використали бульдозер) аналітики компанії Stratfor припустили, що палестинські екстремісти знайшли нову тактику для залякування своїх ворогів.

Популярності цей метод набув ще й тому, що знаряддя для вбивства легко доступне, на відміну від вибухівки, яку вкрай важко виготовити та доправити в Ізраїль. Через простоту виконання теракту цю тактику перебрали й інші радикальні ісламістські угрупування.

"Застосування вибухівки вимагає планування, команди та виконання, і під час кожного з цих етапів все більш пильні служби безпеки можуть викрити план та зірвати його. Інша справа - атака автомобілем одиноких вовків", - писав у 2014 році канадський журналіст Ендрю Койне. Він назвав цю тактику мікротероризмом.

У 2010 році англомовний журнал "Аль-Каїди" Inspire опублікував щось схоже на інструкцію для джихадистів з використання автомобіля як знаряддя для вбивства "невірних". Зокрема, майбутнім терористам радили обирати пішоходні зони та як слід набрати швидкість перед тим, як врізатись у натовп, аби "досягти максимального кровопролиття".

ІДІЛ, він же "Ісламська держава", також розповсюджував подібні поради. Їхня тактика залякування Європи зводилась до популяризації простих методів нападу - автомобільного тарану чи нападу з ножем.

Хвиля, що зростає

Автомобільний тероризм у виконанні ісламських екстремістів прийшов до Європи лише рік тому. Перший випадок, відповідальність за який взяла "Ісламська держава", стався у французькому місті Ніца 14 липня 2016 року. Водій 19-тонної вантажівки проїхався по натовпу, який гуляв по набережній з нагоди Дня Бастилії.

Фото: Reuters

Загинуло 86 людей, поранено було 434. Нападником виявився громадянин Франції туніського походження Магомет Лахуаедж Булель.

Звісно, автомобільні атаки з криками "Алах акбар" траплялися раніше, наприклад у Діжоні та Нанті в 2014 році. Проте їхні виконавці виявились людьми з серйозними розладами психіки. На відміну від них Булель та його послідовники були цілком при своєму розумі.

Серед найвідоміших автомобільних атак слід згадати також наїзд вантажівкою на різдвяний ярмарок у Берліні в грудні 2016-го та одразу два подібні теракти в Лондоні цього року.

Теракт біля твоїх дверей

Один із лондонських автомобільних терактів продемонстрував, що терористи нерідко змішують дві найрозповсюдженіші тактики "мікротероризму" - напад з ножем та автомобільний таран.

Подібна тактика найчастіше не спричиняє такої ж кількості жертв, як "пояси шахіда" або машина, нашпигована вибухівкою. Але вона навертає до тероризму набагато більше жертв радикальної ісламістської пропаганди.

Це може бути людина, яка не входить до конкретного угрупування ("Аль-Каїда", "Ісламська держава" і т.д.) але симпатизує їм. Серед нападників більшість не мали досвіду бойових дій. Що така людина може зробити для, як він вважає, "помсти за братів по вірі"? Купити "калаш" дорого, виготовити вибухівку самотужки важко (хоча братам Царнаєвим, які влаштували теракт на Бостонському марафоні, це вдалося). Інша справа - ніж чи автомобіль. Останній, як правило, крадений, нерідко водія роблять першою жертвою.

Інколи виконавців автомобільних таранів та ножових атак називають одинокими вовками, але Браян Дженкінс з аналітичного центру Rand Corporation вважає, що це занадто романтичний термін. Правильніше, переконує він, іменувати їх "бродячими псами". Це агресивні невдахи, інколи з кримінальним минулим, поведінка яких непередбачувана. І через це спецслужбам дуже важко подібні теракти попередити.

Ще один важливий нюанс, чому ця тактика важлива для її популяризаторів - вона більше залякує людей. Автомобільні теракти набувають розголосу і залякають людей. Їм здається, що тепер тероризм прийшов до їхніх дверей, а захиститися від нього неможливо. Вибухівку може виявити металодетектор або собака. У випадку з автомобільним наїздом такий спосіб не спрацює.

Працює також і принцип географічноої близькості європейських терактів та прискіплива увага ЗМІ до них (Еспресо днями писало, що таке трупокілометри).

Наприклад, про теракт у Барселоні написано вже десятки журналістських матеріалів та сотні постів у соцмережах. Про нещодавній напад на турецький ресторан у Буркіна Фасо говорили значно менше, хоча там загинуло на п'ять людей більше, і серед них так само багато іноземців.

Наостанок слід зауважити, що не лише ісламські радикали полюбляють тактику автомобільного тарану. У тому ж Лондоні цього року білий чоловік з вигуками про те, що він хоче вбивати мусульман, врізався у людей біля мечеті.

А під час нещодавніх демонстрацій в американському містечку Шарлотсвілл хлопець-расист таранив автомобілем ходу лівих активістів. В обох випадках загинула одна людина, але тенденція очевидна.

Захиститися від автомобільних таранів можна, наприклад, встановлюючи у пішохідних зонах спеціальні загородження, тумби та стовпчики. Так, приміром, огороджують зупинки громадського транспорту в Ієрусалимі.

Також виконанню таких терактів може завадити встановлення на автомобілі систем, які примусово знижують її швидкість у випадку виникнення небезпеки зіткнення. Є версія, що саме ця система запобігла більшій кількості жертв під час теракту в Берліні. Але набагато більш важлива задача - це профілактика радикалізації ісламської молоді.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.13
    Купівля 41.13
    Продаж 41.63
  • EUR
    Купівля 43.13
    Продаж 43.89
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
14:27
PR
Чорна п'ятниця 2024: де найвигідніше купити одяг, взуття і косметику?
14:26
У Києві відкрили реабілітаційний центр Recovery для військових, поліцейських і рятувальників
14:23
Російські солдати
У бойових діях проти України беруть участь майже 580 тис. росіян, - ГУР
14:16
Партнерський матеріал
Чому Шевченко не носив джинсів, або 4 пізнавальні книги для дітей про Україну та українців
14:05
OPINION
Як перемога Майдану наблизила поразку демократії
14:00
Збірна України з футболу, Ліга націй
Жеребкування в Лізі націй: Україна зіграє проти Бельгії у плейоф за місце у дивізіоні A
13:53
Оновлено
новини Львівщини
Окупанти обстріляли Херсон і область: скинули вибухівку на тролейбус, поранили двох людей
13:40
ГУР
Із 36 суббоєприпасами: ГУР розповіло про нову балістичну ракету, якою РФ ударила по Дніпру
13:36
У трьох областях викрили організаторів схем зі "студентськими" відстрочками від мобілізації
13:29
Швеція профінансує виробництво українських далекобійних дронів
13:08
генератор
У Києві затвердили рекомендації для безпечного використання генераторів
13:00
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
13:00
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
12:55
Ліки
Якщо українці зловживатимуть антибіотиками, за 10 років пневмонія може стати невиліковною, - Ляшко
12:48
мокрий сніг
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, якої погоди чекати українцям цими вихідними
12:24
Донецька область, стела
Росіяни атакували передмістя Краматорська: загинула людина, є поранені
12:21
Ексклюзив
ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенант Ігор Романенко
Patriot - не зовсім та зброя, потрібні такі ЗРК, як на базі США в Польщі, - генерал Романенко про збиття міжконтинентальних ракет РФ
12:18
дрони
Українські виробники стали лідерами за кількістю заявок у серії міжнародних тендерів Коаліції дронів
12:00
OPINION
Гра в боягуза
11:55
Рафаель Гроссі МАГАТЕ
МАГАТЕ: РФ пошкодила 4 важливі для ядерної безпеки українські електропідстанції
11:40
Світовий банк
Україна отримає $4,8 млрд у межах проєкту PEACE від Світового банку, - Шмигаль
11:30
Огляд
світ, міжнародний огляд
Захід не вірить у ядерний блеф Путіна, але розглядає всі можливі сценарії через невизначеність Трампа. Акценти світових ЗМІ 22 листопада
11:23
Фанатам Queen пропонують купити дробові частки роялті від 4 пісень гурту
11:18
Україна скликає екстрене засідання з НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою, - AFP
11:15
Пресреліз
Легенди Чарівнолісся - виставав
До зимових свят вийде інклюзивна аудіовистава для дітей "Легенди Чарівнолісся"
11:11
указ президента
Медведчук, Табачник, Лорак, Повалій: Зеленський позбавив держнагород 34 зрадників та ворога України
11:00
PR
Та Сама П’ятниця в Алло: грандіозний день розпродажів
10:58
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Експериментальне випробування РФ залишків міжконтинентальних ракет РС-26, - Згурець про удар по Дніпру
10:48
Міноборони допустило до використання у військах всюдихід-амфібію Argo Aurora
10:32
Джо Байден
Байден розкритикував ордери МКС на арешт Нетаньяху і Галланта та пообіцяв подальшу підтримку Ізраїлю
10:31
Spotify назвав пісню, яка найшвидше набрала 1 млрд прослуховувань на стримінгу
10:08
опалення
"Без тепла 934 житлові будинки, школи, лікарні": Мінрозвитку повідомило про критичну ситуацію з опаленням у Кривому Розі
10:06
На фото: Джонатан Мейджорс
Ексдівчина Джонатана Мейджорса забрала позов про напад, через який Marvel його звільнила
10:02
OPINION
Загроза ядерного удару з боку Росії дуже низька
09:40
Німеччина, військова форма
У Німеччині розпочалася підготовка до потенційної війни з Росією, - ЗМІ
09:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 6-13 листопада
У пожежному режимі керівництво РФ штовхає особовий склад на штурми, - комбат ударних БпАК "АХІЛЛЕС" про Куп'янщину
09:14
обстріл, ППО
У Маріуполі спрацювала ворожа ППО, у місті частково зникло електропостачання, - Андрющенко
09:04
Очільник МЗС Чехії Ліпавський приїхав до Києва
08:58
Танкер для доставки СПГ
У РФ завод з виробництва СПГ майже законсервований через західні санкції проти російської енергетики
08:51
В Австрії показали фільм "Буча" про окупацію Київщини
Більше новин