Терористи на автомобілях давлять людей в Європі. Чому це їм вдається

18 серпня, 2017 п'ятниця
15:56

Теракт у Барселоні став черговою ланкою ланцюга терактів, коли нападники давлять пішоходів автікою. Як автомобілі стали головною зброєю терористів

Зміст

Терористичних атак, під час яких нападники використовують автомобіль як зброю, стало критично багато в європейських містах. Експерти з тероризму попереджають, що їх буде все більше, якщо не протидіяти пропаганді радикальних ісламістів.

Що вже відомо про теракт у Барселоні

Чи надихнула нападників у Барселоні пропаганда джихадистів на момент написання тексту було невідомо, бо головний виконавець досі на свободі. Незрозуміло, хто це - місцевий громадянин чи іноземець, яка його національність та релігія. Проте техніка виконання теракту дуже нагадує аналогічні трагедії в Лондоні, Берліні, Ніці тощо.

Місцева влада Барселони повідомила, що під час наїзду загинуло 13 людей та ще 100 були поранені. Терористи обрали для нападу бульвар Рамбла - найбільшу пішохідну вулицю міста, зазвичай заповнену туристами. Час для нападу також був обраний такий, щоб було побільше людей.

На орендованому мікроавтобусі вони врізалися в натовп. Поліція затримала чотирьох підозрюваних, але чоловіка, який був за кермом, досі не затримали.

Фото: Reuters

Один із затриманих - Дрісс Укабір, який сам прийшов до поліції та повідомив, що його документи були вкрадені. Ними нібито скористалися нападники, щоб орендувати мікроавтобус.

У містечку Вік, що за 80 км від Барселони, поліція знайшла інший мікроавтобус, на якому, ймовірно, збиралися втекти нападники. Терористичне угрупування "Ісламська держава" взяла на себе відповідальність за наїзд.

Другий подібний теракт трапився наступного дня в іспанському курортному містечку Камбріль. Нападники на Audi A3 намагалися в'їхати в перехожих та поранили п'ятьох людей і одного правоохоронця.

Але там поліція спрацювала краще: п'ятеро нападників були застрелені. Усі вони, як стверджує голова Audiencia Nacional (суд, що спеціалізується на терористичних актах) Хав'єр Сарагоса, були пов'язані з джихадизмом.

Audi A3 нападників у Камбріль. Фото: Reuters

Наймолодша жертва теракту в Барселоні - 3-річна дівчинка. Ще одна дівчинка 6 років сильно травмована і перебуває у лікарні. Серед жертв - громадяни 24 країн (Німеччини, Бельгії, Франції, Нідерландів, Австралії, Греції, Гонконгу, США). За даними українського МЗС, українців серед загиблих та поранених немає.

Серед 14 жертв троє - громадяни Німеччини. Також відомо, що загинув один бельгієць.

Наїзд автомобілем - нова тактика

Використання автомобіля як інструмента для масового вбивства відоме вже давно. Наприклад, всезнаюча Вікіпедія стверджує, що першу подібну атаку скоїла 10 липня 1973 року в Празі психічно нестабільна жінка Ольга Хепнарова. Вона розігнала вантажівку, на якій працювала водієм, та врізалась у групу перехожих, яка чекала трамваю. Дев'ять людей від отриманих травм померли, ще 12 були поранені.

Ісламські радикали взяли цей метод на озброєння набагато пізніше. Першими його застосували араби проти ізраїльтян в Ієрусалимі. Після трьох подібних атак у 2008 році (у двох випадках використали бульдозер) аналітики компанії Stratfor припустили, що палестинські екстремісти знайшли нову тактику для залякування своїх ворогів.

Популярності цей метод набув ще й тому, що знаряддя для вбивства легко доступне, на відміну від вибухівки, яку вкрай важко виготовити та доправити в Ізраїль. Через простоту виконання теракту цю тактику перебрали й інші радикальні ісламістські угрупування.

"Застосування вибухівки вимагає планування, команди та виконання, і під час кожного з цих етапів все більш пильні служби безпеки можуть викрити план та зірвати його. Інша справа - атака автомобілем одиноких вовків", - писав у 2014 році канадський журналіст Ендрю Койне. Він назвав цю тактику мікротероризмом.

У 2010 році англомовний журнал "Аль-Каїди" Inspire опублікував щось схоже на інструкцію для джихадистів з використання автомобіля як знаряддя для вбивства "невірних". Зокрема, майбутнім терористам радили обирати пішоходні зони та як слід набрати швидкість перед тим, як врізатись у натовп, аби "досягти максимального кровопролиття".

ІДІЛ, він же "Ісламська держава", також розповсюджував подібні поради. Їхня тактика залякування Європи зводилась до популяризації простих методів нападу - автомобільного тарану чи нападу з ножем.

Хвиля, що зростає

Автомобільний тероризм у виконанні ісламських екстремістів прийшов до Європи лише рік тому. Перший випадок, відповідальність за який взяла "Ісламська держава", стався у французькому місті Ніца 14 липня 2016 року. Водій 19-тонної вантажівки проїхався по натовпу, який гуляв по набережній з нагоди Дня Бастилії.

Фото: Reuters

Загинуло 86 людей, поранено було 434. Нападником виявився громадянин Франції туніського походження Магомет Лахуаедж Булель.

Звісно, автомобільні атаки з криками "Алах акбар" траплялися раніше, наприклад у Діжоні та Нанті в 2014 році. Проте їхні виконавці виявились людьми з серйозними розладами психіки. На відміну від них Булель та його послідовники були цілком при своєму розумі.

Серед найвідоміших автомобільних атак слід згадати також наїзд вантажівкою на різдвяний ярмарок у Берліні в грудні 2016-го та одразу два подібні теракти в Лондоні цього року.

Теракт біля твоїх дверей

Один із лондонських автомобільних терактів продемонстрував, що терористи нерідко змішують дві найрозповсюдженіші тактики "мікротероризму" - напад з ножем та автомобільний таран.

Подібна тактика найчастіше не спричиняє такої ж кількості жертв, як "пояси шахіда" або машина, нашпигована вибухівкою. Але вона навертає до тероризму набагато більше жертв радикальної ісламістської пропаганди.

Це може бути людина, яка не входить до конкретного угрупування ("Аль-Каїда", "Ісламська держава" і т.д.) але симпатизує їм. Серед нападників більшість не мали досвіду бойових дій. Що така людина може зробити для, як він вважає, "помсти за братів по вірі"? Купити "калаш" дорого, виготовити вибухівку самотужки важко (хоча братам Царнаєвим, які влаштували теракт на Бостонському марафоні, це вдалося). Інша справа - ніж чи автомобіль. Останній, як правило, крадений, нерідко водія роблять першою жертвою.

Інколи виконавців автомобільних таранів та ножових атак називають одинокими вовками, але Браян Дженкінс з аналітичного центру Rand Corporation вважає, що це занадто романтичний термін. Правильніше, переконує він, іменувати їх "бродячими псами". Це агресивні невдахи, інколи з кримінальним минулим, поведінка яких непередбачувана. І через це спецслужбам дуже важко подібні теракти попередити.

Ще один важливий нюанс, чому ця тактика важлива для її популяризаторів - вона більше залякує людей. Автомобільні теракти набувають розголосу і залякають людей. Їм здається, що тепер тероризм прийшов до їхніх дверей, а захиститися від нього неможливо. Вибухівку може виявити металодетектор або собака. У випадку з автомобільним наїздом такий спосіб не спрацює.

Працює також і принцип географічноої близькості європейських терактів та прискіплива увага ЗМІ до них (Еспресо днями писало, що таке трупокілометри).

Наприклад, про теракт у Барселоні написано вже десятки журналістських матеріалів та сотні постів у соцмережах. Про нещодавній напад на турецький ресторан у Буркіна Фасо говорили значно менше, хоча там загинуло на п'ять людей більше, і серед них так само багато іноземців.

Наостанок слід зауважити, що не лише ісламські радикали полюбляють тактику автомобільного тарану. У тому ж Лондоні цього року білий чоловік з вигуками про те, що він хоче вбивати мусульман, врізався у людей біля мечеті.

А під час нещодавніх демонстрацій в американському містечку Шарлотсвілл хлопець-расист таранив автомобілем ходу лівих активістів. В обох випадках загинула одна людина, але тенденція очевидна.

Захиститися від автомобільних таранів можна, наприклад, встановлюючи у пішохідних зонах спеціальні загородження, тумби та стовпчики. Так, приміром, огороджують зупинки громадського транспорту в Ієрусалимі.

Також виконанню таких терактів може завадити встановлення на автомобілі систем, які примусово знижують її швидкість у випадку виникнення небезпеки зіткнення. Є версія, що саме ця система запобігла більшій кількості жертв під час теракту в Берліні. Але набагато більш важлива задача - це профілактика радикалізації ісламської молоді.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
21:46
"Шахтар" здолав "Брест" у Лізі чемпіонів
21:45
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нове спільне підприємство в Україні з найбільшим європейським виробником озброєння та прихід до влади команди Трампа. Колонка Сергія Згурця
21:36
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила БПЛА по території України: уламки дрона впали в Холодногірському районі Харкова
21:24
Данило Сікан
Офіційно: Сікан перейшов з "Шахтаря" до "Трабзонспора", а Кевін Келсі – в "Портленд Тімберз"
20:51
Дональд Трамп і Джо Байден
Трамп розкрив, що написав йому Байден у листі, коли залишив Білий дім
20:36
Оновлено
Пожежа в готелі. Болу Карталкая, Туреччина 21 січня 2025 р. Туреччина
Пожежа в готелі на курорті в Туреччині: кількість загиблих зросла до 79, в межах розслідування затримали 11 осіб
20:26
Прапор США
США готуються відправити на кордон із Мексикою додаткову 1 тис. військових, - Reuters
20:15
Ексклюзив
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Комісар ЄС Кубілюс розповів, які реформи є вирішальними для успішної євроінтеграції України
20:08
Суд відправив під варту екскомандира 155-ї бригади "Анна Київська" Рюмшина з можливістю застави
20:05
Ексклюзив
кадирівці
До 98-ї повітряно-десантної дивізії РФ приєднався "Ахмат" та інші підрозділи: у 24-й бригаді розповіли про ситуацію в Часовому Яру
20:02
OPINION
Соціологія під час війни
19:56
суд у справі головного психіатра ЗСУ Друзя
Головному психіатру ЗСУ, підозрюваному в незаконному збагаченні, обрали запобіжний захід
19:52
Оновлено
Юрій Галушкін
Бригадному генералу Галушкіну, який вийшов під заставу 5 млн грн, вручили нову підозру
19:46
НАТО, Єнс Столтенберг
Столтенберг припустив імовірність завершення війни в Україні у 2025 році
19:35
Ексклюзив
Сі Цзіньпін
Професор Айзенберг назвав умову, за якої б Китай виступав за негайне завершення російсько-української війни
19:33
Ексклюзив
Найбільш затребуваними в Силах оборони є оператори БПЛА й офіцери-психологи, - Центр рекрутингу Сухопутних військ ЗСУ
19:30
Ексклюзив
робота військових, Часів Яр
Противник не отримав контролю над вогнетривким заводом у Часовому Яру: пресслужба 24-ї ОМБр
19:16
Марк Рютте
"Чекаю спільної роботи щодо України, РФ і Китаю": Рютте провів телефонну розмову з новим держсекретарем США Рубіо
19:16
Ексклюзив
Хода памʼяті у Києві
У Києві відбулася Хода пам'яті про перших загиблих Героїв Небесної Сотні
18:58
Дональд Трамп
Трамп закликав Путіна укласти угоду щодо припинення війни в Україні, інакше пообіцяв запровадити високі податки, тарифи й санкції щодо продукції РФ
18:54
водійка автобуса
В Україні відкрили новий набір на безоплатне навчання водійок автобусів і вантажівок
18:23
Стане найбільшою у Східній Європі: в Україні за підтримки Данії збудують другу чергу Тилігульської ВЕС
18:22
Суд відправив екскомбрига 125-ї бригади ТрО Артура Горбенка під варту на 60 днів
18:19
Огляд
Дональд Трамп
Кабінет Трампа: кого новий президент США поставив на ключові посади
18:08
Ексклюзив
інавгурація у США, ілюстративне зображення
Зміна президента США – можливість для України, потрібно використати це, - нардеп Синютка
18:07
гривня тисяча гривень
"Тепла зима": допомогу від держави отримають понад 5 тис. українських родин із дітьми
18:06
Ексклюзив
Велика Новосілка
Військовий експерт Ступак пояснив, чому росіянам вдається брати населені пункти "в кліщі"
18:03
OPINION
Арешти офіцерів: дайте армії спокій, дайте їй воювати
17:58
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
У водах Британії виявили шпигунський корабель РФ
17:52
Викладача Карпенка-Карого Андрія Білоуса звинуватили в домаганнях. У КНУТКіТ закликали не довіряти анонімним джерелам
17:52
Ексклюзив
Ілон Маск
"Це його політико-ідеологічне переконання": професор Айзенберг про жест Маска на інавгурації Трампа
17:27
З початку доби на фронті відбулося 67 боєзіткнень: на Покровському напрямку українські захисники відбили 41 атаку
17:25
Ексклюзив
Андрюс Кубілюс
Українська оборонна промисловість буде цінним активом для ЄС, - єврокомісар Кубілюс
17:18
Оновлено
Донецька область
За минулу добу РФ обстріляла Донеччину 3829 разів: загинула людина, є поранені
17:02
OPINION
Ланцюг Злуки: Вже тоді мені здавалося, що ми перемогли...
17:01
Україна Польща
У Польщі заговорили про скасування допомоги "800+" для українців, які не працюють
17:00
Правоохоронці затримали ще 19 організаторів "ухилянтських схем" у різних регіонах країни
16:32
Оновлено
Армія РФ атакувала Костянтинівку ФАБами та дроном: одна людина загинула, сім поранених
16:30
Ексклюзив
"Має бути чесне розслідування і покарання для дітей та батьків": радниця Зеленського з прав дитини про побиття дівчинки у Білій Церкві
16:29
Інтерв’ю
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Україна має всі шанси стати історією успіху для ЄС, якщо продовжить шлях реформ і використає свій потенціал у ключових сферах, — єврокомісар Андрюс Кубілюс для Еспресо
Більше новин