Випив отрути в Гаагському трибуналі і помер. Історія хорватського генерала, якого не встигли посадити на 20 років

Хорватський генерал Праляк, звинувачений у військових злочинах під час війни в Боснії та Герцеговині, замінив собі тюремний строк на самогубство

Чергове засідання Гаазького трибуналу по колишній Югославії перетворилось на шекспірівську трагедію. Хорватський генерал Слободан Праляк випив отруту прямо в залі суду та через три години помер у лікарні.

Самогубство він скоїв на знак протесту проти рішення суду - за військові злочини військового засуджено на 20 років.

Хорватський епізод

Праляк разом із іншими проходив по епізодам, які стосувались існування самопроголошеної Хорватської республіки Герцег-Босна. Вона була створена в 1991 році на теренах Боснії та Герцеговини, а її керівництво проводило етнічні чистки проти босняків та сербів.

Особисто Праляка, який був одним з командирів збройних сил Герцег-Босни, звинуватили у порушенні Женевської конвенції (9 пунктів), порушенні законів та звичаїв ведення війни (9 пунктів) та злочинах проти людяності (8 пунктів).

Генерала визнали винним у примусовому виселенні, депортації та переміщенні до концентраційних таборів боснійських мусульман у близько 30 муніципалітетах Боснії і Герцеговини. Окрім того, йому ставлять у провину підрив мосту XVI століття у місті Мостар - пам'ятки архітектури боснійців.

Існування Герцег-Босни підтримувалося Хорватією та її першим президентом, покійним Франьо Туджманом. Кінцевою метою було приєднання самопроголошеної держави до Хорватії.

Читайте також: Довічне за наказ вбити 8000 мусульман. Як Ратко Младич 14 років ховався від тюрми

Звинувачення проти Праляка та ще п'ятьох лідерів Герцег-Босни висунули в 2004 році. У Гаазькому трибуналі вони з'явились у 2006 році. Процес тривав довгих сім років. Лише 29 травня 2013 року Праляка та інших засудили на різні строки.

Генерал отримав 20 років тюрми - не найбільший строк з-поміж шістьох. Йому на той час був 61 рік.

Праляк та інші п'ять фігурантів судового розгляду не погодились з вироком та подали апеляцію. Рішення по ній якраз і оголошувалось 29 листопада. Суд не дослухався до більшості аргументів звинувачених та залишив у силі поередній вирок.

Отруйна пляшечка

Слободану Праляку Гаазький суд оголошував вирок третьому. Коли генерал почув, що апеляцію відхилено й він сидітиме 20 років, він встав і заявив: "Я не є військовим злочинцем, я відкидаю ваш вирок". Після цього він випив щось із маленької пляшечки, та заявив, що це отрута.

Після цього суддя одразу ж перервав засідання, викликали "швидку". За п'ять хвилин на даху суду вже приземлився медичний гелікоптер і Праляка відправили у лікарню у важкому стані. Там він згодом і помер.

Залишається питання, як він зміг пронести отруту в залу суду. Його захисник, що цікаво, одразу ж заявив, що випита рідина - саме отрута, тобто, можливо, він знав про наміри підзахисного наперед.

Яку саме отруту використав Праляк ще не відомо, це встановлять після експертизи її вмісту.

Спадок Праляка

Поки тривав суд у Гаазі, Праляк встиг написати та видати 18 книг про війну в Боснії та Герцеговині. Вони базуються на документах часів війни та здебільшого розповідають про військові злочини боснійців проти хорватів.

Фото: Goran Stanzl / PIXSELL

Під час судового розгляду трибунал в Гаазі зажадав від Праляка відшкодувань за використання захисника на суму 3,3 млн євро. Виявилось, що в генералу належить власність на загальну суму 6,5 млн євро.

Сам Праляк наполягав, що на його ім'я не існує жодної власності, всі бізнес-компанії записані на сина. Здебільшого його статки зосереджені в Загребі - два бізнес-центри, готель, підземний гараж, ресторан, компанія, що залучена до транспортування вантажів по річковим портам.

Також є дані, що в Праляка є власне судно, хоча він і сам не знав точно його модель. Також йому в якості співвласника належала тютюнова фабрика в Любушках (Боснія та Герцеговина).