Довічне за наказ вбити 8000 мусульман. Як Ратко Младич 14 років ховався від тюрми

Дмитро Гомон
22 листопада, 2017 середа
18:57
Зміст

Колишній командир армії боснійських сербів Ратко Младич засуджений на довічне ув'язнення за геноцид мусульман в Сребрениці, вбивства мирних жителів під час облоги Сараєво та інші злочини проти людяності

Військовий злочинець Ратко Младич вважається винним у найбільш жорстоких діяннях з часів Нюрнберзького трибуналу. За його наказом було вирізано 8000 чоловіків-мусульман в Сребрениці. Під час облоги Сараєво - найдовшої в історії сучасних війн - його війська прицільно стріляли по мирному населенню.

Младич 14 років ховався від правосуддя. Потім ще чотири він чекав вироку, зухвало поводився у гаазькому суді та вимагав, аби разом із ним судили "генералів, які бомбардували В'єтнам".

Читайте також: Росія проігнорувала ще один геноцид

Журналісти підрахували, що під час процесу свідчення давали майже 600 свідків військових злочинів. Процес тривав 530 днів, які розпорошилися на чотири роки - процес кілька разів переривали.

Меморіал загиблим під час геноциду в Сребрениці. Фото: Reuters

Врешті решт, вирок пролунав. У середу, 22 листопада, Міжнародний Трибунал для колишньої Югославії визнав його винним по 10 з 11 пунктів обвинувачення. Один з них це геноцид, п'ять - злочини проти людяності і ще чотири - порушення законів та звичаїв ведення війни. Один з пунктів обвинувачення, який стосувався геноциду, було знято.

Зухвалий злочинець

Коли 74-річний Младич увійшов до зали суду, він широко посміхнувся на камери та підняв великий палець вгору. Цей жест викликав сильне обурення серед родичів жертв його злочинів, які прилетіли в Нідерланди на суд.

Потім оголошення вироку відклали на півгодини, бо Младичу захотілося в туалет. Коли він повернувся, його захист попросив перервати оголошення вироку або скоротити його, бо в їхнього клієнта підвищився кров'яний тиск. Судді відхилили їхнє подання.

Младича видаляють із зали суду. Фото: Reuters

Потім Младич підвівся та почав кричати на суддів. Його силою вивели з зали, щоб вирок можна було зачитати. Скоріш за все, Младич подасть апеляцію, але як показує досвід інших засуджених трибуналом генералів, це безперспективно.

Особисті трагедії Младича

Доля майбутнього командира боснійських сербів складалася сумно. Він народився у буремні часи Другої світової війни (в 1942 або 1943 році). Його батько Неджа командував партизанським загоном. За спогадами самого Ратка, Младич-старший загинув у бою з усташами, яких підтримували нацисти. Його мати Стана Младич розповідала, що Неджу вбило осколком авіабомби.

У 19 років Ратко поступив у Військову академію. З того часу він не полишав військової служби, аж до звільнення з посади після Боснійської війни.

Коли Югославія розвалилась у 1991 році Младич був полковником Югославської армії. Його послали воювати з хорватськими збройними силами і там він здобув репутацію сміливця, яка межувала з безроссудністю. Наприклад, він особисто командував експедиціями по розмінуванню. Тоді ж він отримав звання генерала.

Коли навесні 1992 року Боснія та Герцеговина проголосили незалежність, тамтешні серби відмовились її визнавати. Вони проголосили власну державу, яку очолив Радован Караджич. Невдовзі він створив власну армію - Військо Республіки Сербської, а Ратко Младича призначив командиром Генштабу.

Читайте також: Гаазька карма. Чи загрожує Путіну доля Караджича

У Ратко було двоє дітей - син Дарко та дочка Ана, яких він тримав у безпеці в Белграді (там не було війни). Генерал їздив до них і своєї дружини на вихідні, щоб розслабитися та пограти в настільні ігри.

Младич під час Боснійської війни, 1993 рік. Фото: Reuters

У ці дні нікому з оточення Младича не дозволялося згадувати про політику або війну. Але це не вберегло генерала від трагедії. Ана покохала молодого доктора, який також був активістом-правозахисником і вважав її батька військовим злочинцем. Він говорив, що одружиться з нею лише тоді, коли вона зречеться свого батька.

Не в змозі ані зректися батька, ані одружитися з коханим, однією ночі після настільних ігор в 1994 році Ана взяла один з улюблених батькових пістолетів та застрелилася. Младич відмовлявся визнавати самогубство й звинувачував у її смерті своїх ворогів.

Як Младич уникав правосуддя

Спеціально створений для розслідування військових злочинів Боснійської війни Трибунал по колишній Югославії зажадав арешту Младича в 1996 році. Президент Республіки Сербської Біляна Плавшич під тиском ЄС та міжнародної спільноти зняла його з посади командира Генштабу.

Проте склалася парадоксальна ситуація: Младич все ще лишався військовослужбовцем Югославської народної армії, хоча й не займав там жодно посади. З неї його звільнила влада Сербії лише в 2001 році, під тиском ЄС та трибуналу в Гаазі. Ще чотири роки вже колишній генерал навіть отримував державну військову пенсію.

До 2000 року Младич навіть не ховався від трибуналу - жив відкрито в Сербії під захистом тамтешнього президента Слободана Мілошевича. Його регулярно бачили на футбольних матчах, де він сидів на приватній трибуні в оточенні вісьмох особистих охоронців.

Як пише у своєму великому розслідуванні The Guardian, Младич разом із охороною жив у військових санаторіях. У нього був свій персональний водій, повар та офіціант. До його послуг був настільний теніс, прогулянки на природі та інколи навіть чималі мисливські угіддя.

Після арешту Мілошевича Младич перебрався на військову базу Крчмар, яка ще за часів Тіто була облаштована гарними фортифікаціями та бункером. Але вже у 2002 році сербські генерали попросили його забратися звідси і після тривалих переговорів та гарантії безпечного проходу він погодився.

Ще рік Младич жив у винайнятих його найближчим оточенням квартирах в Белграді. На відміну від Караджича, який змінив зовнішність та жив майже відкрито, він підтримував військову самодисципліну. Він заборонив використовувати в приміщенні мобільні телефони та рідко виходив назовні. Виключення складали вечірні прогулянки з сином Дарко вздовж річки Сава.

Младич був вимогливим гостем. Кожного ранку, перед зарядкою, йому мали принести тепле молоко та мед. Їжа мала бути свіжою - готували її в той же день, що й купили. Якщо страва не була з'їдена до вечора, її викидали. Овочі та фрукти купляли в різних місцях, аби не викликати підозри.

Так тривало до вбивства снайпером сербського прем'єр-міністра Зорана Джинджича в 2003 році. Політик оголосив війну криміналу та збирався співпрацювати з трибуналом в Гаазі. Реакція для організаторів убивства була несподіваною - по країні почались масові арешти і сили безпеки впритул підібралися до мережі, яка допомагала Младичу переховуватися.

Екс-генерал змінив квартиру, а тілоохоронців тримав на відстані. Лише одному з них було відомо місцезнаходження шефа. Згодом мережа Младича розвалилася, частина людей була арештована і він почав переховуватися у друзів та родичів. Та що важливіше, його безпекою опікувалася російська ФСБ.

Лише в 2010 році сербським спецслужбам вдалося переконати російську владу припинити підтримувати Младича. І вже у травні 2011 року його арештували в селі Лазорево.

Офіцери, які прийшли його затримати, спершу навіть не упізнали в чоловікові у чорній бейсболці колишнього генерала. Але той заявив, що він саме той, кого вони шукають. Застрелитися під час арешту він не пробував, хоча й говорив раніше про це. Його заряджений пістолет ззнайшли у купі брудного одягу.

Ось так виглядав Младич під час арешту. Фото: Reuters

Вже за п'ять днів Младича доправили в Гаагу. Суд нарешті отримав у свої руки злочинця і дав йому по заслугах.

Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.48
    Купівля 39.48
    Продаж 39.98
  • EUR
    Купівля 42.37
    Продаж 43.09
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
11 травня
04:13
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга, Ліга чемпіонів
Луніну не довірять місце у воротах "Реала" у фіналі ЛЧ, - The Athletic
02:59
Джон Кірбі
США оцінили імовірність серйозного прориву росіян під час нового наступу
02:31
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі
Усик прибув на бій з Ф'юрі у Саудівську Аравію
01:53
Херсон
"ЗСУ обстрілюють цивільних, які намагаються покинути Херсон": російські фейки за 10 травня
00:55
Нафтобаза. Ілюстрація
"Нова ціль для удару": партизани "Атеш" розвідали велику нафтобазу окупантів неподалік Сімферополя
00:02
Артем Довбик (ліворуч)
Довбик та Циганков віддали асисти у матчі "Жирони" у Ла Лізі
2024, п'ятниця
10 травня
23:32
Ірина Геращенко, стрибки у висоту, легка атлетика
Геращенко принесла Україні першу в сезоні медаль "Діамантової ліги"
23:15
Ексклюзив
Андрій Яніцький
За часів Зеленського уряд перетворився на "декорацію", - Яніцький про звільнення Кубракова
23:11
Оновлено
знищена ворожа техніка
"Наші воїни, артилерія та дрони дають відповідь окупанту": Зеленський про спробу росіян прорвати українську оборону на Харківщині
23:05
терористи ХАМАС
ХАМАС заявив, що прагне укласти угоду про перемир'я, але "Ізраїль хоче війни"
22:43
Вселенський Патріарх Варфоломій
Вселенський Патріарх Варфоломій підтвердив участь у Саміт миру
21:34
Ексклюзив
путін
Це сором для Путіна: дипломат Чалий про лідерів інших країн, які були присутніми на параді 9 травня
21:30
Володимир Зеленський
"По всій лінії фронту – важкі бої": Зеленський заслухав доповідь Сирського
21:29
Кіліан Мбаппе, ПСЖ, Ліга чемпіонів
Мбаппе оголосив, що залишає ПСЖ
21:22
Укрпошта
Укрпошта виставлятиме на аукціонах незатребувані посилки
21:09
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Концентрація військ РФ, загроза рейдових дій у напрямку Харкова та ситуація біля Авдіївки. Воєнні підсумки тижня
20:56
Огляд
Сила "Королівства планети мавп": що подивитися на вихідних
20:52
Оновлено
США Україна
БМП Bradley, ракети для Patriot та NASAMS: Байден підписав указ про передачу Україні військової допомоги на $400 млн
20:51
Канада
Канада виділить $55 млн на закупівлю систем ППО для України
20:51
Інгулець
У Першій лізі визначився другий володар путівки до УПЛ
20:26
У Білорусі будують об'єкт поблизу міста Осиповичі, де можуть зберігати ядерну зброю, - NYT
20:08
Оновлено
Унаслідок російських обстрілів Харківщини загинули троє цивільних, є поранені
20:04
OPINION
Ігор Гулик
Для кого Єрмак концентрує владу?
20:01
Мая Санду
У МЗС РФ назвали політику Санду геноцидом. Молдова відповіла
20:00
Огляд
перемога переможні новини
Переможні новини 807-го дня війни: Повітряні Сили отримали перший тренажер F-16, дрони влаштували пожежу на НПЗ у Калузькій області РФ
19:39
За добу Сили оборони відбили 22 ворожі атаки на Авдіївському напрямку
19:33
на фото наслідки обстрілу Харкова 8 травня 2024 року
В Україні у квітні через обстріли РФ загинули щонайменше 129 цивільних, – ООН
19:26
штучний інтелект
Обманюють, блефують та прикидаються людьми: дослідники попередили про нові здібності ШІ
19:13
Румунія, прапор Румунії
У Румунії заявили, що з початку великої війни до них утекли 11 тис. українських чоловіків
19:01
Американські вчені попередили про найсильнішу за 20 років геомагнітну бурю: як це вплине на Землю
18:53
Андрій Дончик
Держкіно призначило нового директора кіностудії імені Довженка
18:47
Ексклюзив
Керченський міст
Окупанти продовжують переміщувати Керченським мостом важку броньовану техніку, - "Інформаційний спротив"
18:43
окупаційна символіка
Литовські прикордонники не пропустили з Білорусі вагон з намальованим знаком "Z"
18:38
Бельгія
Бельгія виділить Україні €9 млн для відновлення енергетичної інфраструктури
18:31
Дмитро Медведєв
"Полетить не лише до Києва": Медведєв знову погрожує атакувати Велику Британію за допомогу Україні
18:16
Президент України Володимир Зеленський
Снаряди для України: Зеленський відповів Фіцо, який образив словаків за збір коштів
18:12
Віктор Гулевич
Лукашенко звільнив з посади начальника генштабу Білорусі
18:08
Василь Байдак
Комік Василь Байдак буде одним із коментаторів фіналу Євробачення-2024
18:07
OPINION
Валерій Пекар
На захист дисидентів: вони — візіонери майбутнього
18:05
ізраїльські солдати
Ізраїль схвалив розширення військової операції у Рафаху
Більше новин