Як великодній понеділок став для Росії “чорним” через нові санкції США

На російському фондовому ринку - паніка. Рубль дешевшає, акції компаній країни-агресора падають в ціні, а олігархи втрачають свої статки шаленими темпами. Що буде далі

В п’ятницю, 6 квітня  Сполучені Штати Америки ввели нові санкції проти російських чиновників, олігархів та компаній “через агресивну діяльність Російської Федерації у світі”. В санкційний список потрапило 24 громадяни РФ та 15 пов'язаних з ними компаній.

Й ці персонально спрямовані санкції дали ефект. За підсумками “чорного” понеділка фондові індекси впали на 8-11%, а курси долара і євро злетіли на на понад 4%. Російські цінні папери перетворилися на токсичні, інвестори стали їх позбуватися.

У вівторок курс долара перевищив 63 руб/$, євро - 78 руб./ €, пише Сноб.

Це рекордне падіння на біржі  з березня 2014 року, тобто незаконної анексії Криму. Однак, мабуть, вперше з часу введення західних санкцій проти Росії агресор зазнав справді відчутних втрат. Адже обвал в 2014 році експерти пояснюють більше обвалом цін на нафту, а не санкціями.

Сукупний чистий капітал найбагатших людей Росії унаслідок введення санкцій США проти наближених до президента Владіміра Путіна олігархів впав на 16 мільярдів доларів, повідомляє Bloomberg.

Читайте також: Скільки мільярдів втратили російські олігархи після санкцій США. Дані Bloomberg

Що цікаво, від санкцій постраждали не лише ті, хто напряму входить до санкційного спистку, а й компанії та люди, які туди не входять. Тож крок США вплинув відобразився на російській економіці загалом.

Наприклад, російський “Сбєрбанк”  пережив найбільше падіння вартості акцій за 10 років (втрачено майже 20%). Такого не було навіть під час обвалу російських акцій після санкцій за анексію Криму.  

“Газпром” обвалився на 6,3%, “Роснефть” на 6,2%, ВТБ - на 8,25%. Що ж такого в цих санкціях та хто з олігархів втратив найбільше

Чому спрацювали санкції та кого зачепило найбільше

На сайті Forbes в режимі реального часу можна відслідковувати, як американські санкції впливають на російських товстосумів.

Найбільше від санкцій, за даними Bloomberg, постраждав генеральний директор російської гірничо-металургійної компанії "Норильський нікель" Володимир Потанін, чиї статки скоротилися на $2,25 млрд.

Капітал президента ПАТ "ЛУКОЙЛ" Вагіта Алекперова знизився на $1,37 млрд, а голова Ради директорів російсько-американського СП "Ренова" Віктор Вексельберг втратив $1,28 млрд.

А от статки колишнього президента компанії "Русал" Олега Дерипаски, знаного поціновувача екскорт-послуг скоротилися на $2 млрд. Акції самої російської компанії-виробника алюмінію "Русал" втратили більш, як половину ціни на гонконгській біржі.

Джерело: Ведомости

Та чому саме ці санкції виявилися справді дієвими для РФ? “Тому що,напевне, пан Трамп знається на тому, що болить бізнесменам, і особисто їх затверджував”. - припускає в коментарі Еспресо.TV Член виконавчого комітету Української спілки фінансових аналітиків Віталій Шапран.

З ним погоджується пубіцист Віталій Портніков:

“Це перший санкційний список сімейного характеру, адже під санкції потрапили зять Путіна (Кирило Шамалов - Еспресо) та зять Єльцина (Олег Дерипаска - Еспресо)”.

Читайте також: Віталій Портников: "чорний понеділок" довів, що Захід може більше

“Я думаю, що санкції спеціально були спрямовані на галузі економіки РФ, які могли спонукати розвиток технологій (виробництво алюмінію) або безпосередньо технологічні об'єкти (Сколково)”. - каже Шапран. - “Тут є все: і удар по особистостях типу Дерипаски, і спроба технологічної ізоляції РФ”.

Санкції - це добре, але для РФ не смертельно, вважає фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capita Сергій Фурса. А от Дерипаску вони можуть знищити.

Зараз в руках російського бізнесмена близько 6% світового ринку алюмінію. Через санкції продавати свій алюміній на зовнішньому ринку для компанії “Русал” стане дуже складно, вважає Фурса. Й це грає на руку протекціоністській політиці Трампа.

Чого чекати надалі та чи зачепить Україну

Санкції вже засудило російське керівництво. Зокрема, прим’єр-міністр Мєдвєдєв назвав їх такими, що повинні покарати “поганого росіянина” та не відповідають міжнародному праву. Мєдвєдєв пообіцяв надати компаніям, що найбільше постраждали, державну підтримку.  Щоправда, не уточнив яку, експерти припускають, що платити за це доведеться простим громадянам РФ.

Та схоже це не єдина різка, яку США підготували для РФ.

Західні ЗМІ  пишуть, що найближчим часом влада США обговорюватиме нові санкції проти Росії, пов'язані з повідомленнями про недавню хімічну атаку в Сирії. Раніше президент США Дональд Трамп заявив, що за хімічну атаку доведеться "заплатити велику ціну", а Держдеп США поклав відповідальність за неї на Росію.

А у вівторок, 10 квітня, стало відомо, що в Конгресі США зареєстрований законопроект про заборону операції з борговими цінними паперами Росії та найбільших російських банків.

Тож за словами російської фінансової оглядачки Кіри Юхненко, ймовірно це лише “початок кінця”.

“Втім фондовий ринок РФ може  відновитися, а девальвація в них і так  була значна,- вважає Віталій Шапран. - “Тож для України зараз головне, щоб ефект від санкцій не зачепив наш ринок”.

У майбутньому можна очікувати, що в санкційні списки потраплять ще багато олігархів, чиновники, компанії і бізнеси, пише аналітик Московського Центру Карнегі Андрій Мовчан.

Росія, не бачачи негайного катастрофічного ефекту, буде відповідати на нові санкції гідно (в очах власного електорату) - посиленням контролю всередині країни, забороною іноземних ЗМІ (а можливо, ембарго на окремі товари і торгові марки), пошуком все більшої кількості внутрішніх ворогів, активною антиамериканською пропагандою.
Тим часом технологічний зашморг буде все більше затягуватися. І кожен новий список (або нова заборона, або посадка в Росії) буде зустрічатися як "новий етап", "серйозне посилення" або "зміна підходу". І лише коли преса втомиться дивуватися, а виборці - реагувати, політикам доведеться пошукати більш розумні шляхи взаємодії, вважає Мовчан.