live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Портников Віталій 7 травня, 2018 понеділок

Віталій Портников: російські "тітушки" - новий символ влади

Поява "тітушек" - доказ того, що правляче угруповання більше не вірить в силу власної державної машини, та що у критичній ситуації його захистять поліцейські або ФСБ.

Напередодні сьогоднішньої інавгурації Володимира Путіна спостерігачі довго гадали, якими ж символами буде відзначений початок чергового циклу правління беззмінного президента Росії. Тепер вже ясно, який найголовніший символ - це російські "тітушки", які з'явилися напередодні інавгурації для розгону опозиційних виступів і діяли не менш жорстко і нахабно, ніж путінські силовики.

Я б навіть сказав, більш жорстоко й нахабно. Називати цих "тітушек" казаками або активістами пропутінських рухів язик не повертається. Яка різниця, що вони на себе надягнули або в які вигадані владою організації записалися? "Тітушки" - вони і є "тітушки".

Їхня поява на масових акціях - доказ того, що для утримання влади і боротьби з опонентами режим готовий йти до кінця. До вбивств своїх противників, провокування сутичок і громадянських конфліктів. Або, якщо вже бути точним у визначенні того, що ще може відбутися у Росії в такому випадку - до Громадянської війни.

Путін діє в точності так, як Янукович.

Янукович теж до кінця не довіряв своїм силовим структурам і тому випускав "тітушек" для залякування опозиційних мітингів. Силовик - навіть найвідданіший владі - все одно змушений діяти в рамках закону і статуту. Силовик завжди змушений пам'ятати про свою юридичну відповідальність за наслідки своїх дій в разі, якщо влада зміниться або вирішить пограти в законність і домовленості з опозицією. І ще силовик може залишитися на службі навіть якщо Янукович чи Путін виявляться не при справах. Але тільки в тому випадку, якщо не зробить непоправних помилок. Тому в критичній ситуації на силовика надії мало. А на "тітушку" - багато.

"Тітушка" може дозволити собі все, що завгодно. Вбити, побити, пограбувати. Його можна рекрутувати з рядженого "казацтва", а можна - прямо з кримінального світу. Головне - посіяти в душах тих, кому не подобається Путін, відчуття небезпеки, смертельного ризику.

Справа вже не в тому, що поліція Росії не дасть вам проводити опозиційні акції. Справа в тому, що на такій акції путінський кримінальник може вас просто вбити або покалічити. І не випадково, як поліцейський, який отримав завдання розігнати опозиційний мітинг, а цілком навіть собі навмисно. Тоді навіщо вам виходити на вулицю? Сидіть вдома, слухайте Путіна по телевізору.

Але такий прийом залякування опонентів часто не спрацьовує. Не спрацював в Україні, може і в Росії не спрацювати. Тому що люди відчувають страх влади. Поява "тітушек" - це завжди страх. Завжди доказ того, що правляче угруповання більше не вірить в силу власної державної машини, в те, що у критичній ситуації його захистять поліцейські або ФСБ. Поява "тітушек" - свідчення серйозної кризи в цій самій державній машині. Впевненим у собі правителям найманці не потрібні, їх добре захищають ті, кому це доручено по службі.

Цей страх, з якого починається путінське правління, змусить опонентів режиму щоразу намагатися пробити стіну російської влади, щоразу буде приводити до нових трагедій і розчарувань. Не знаю, як швидко розвалиться ця стіна. Але в тому, що її руйнування буде підігрівати рівень запеклості і протистояння в самому російському суспільстві, в тому, що влада для самозахисту буде використовувати низькі інстинкти своїх прихильників і захисників, я вже не сумніваюся.

Введіть слово, щоб почати