10 книжок для дітей до "Книжкового Арсеналу"

30 травня розпочне роботу Міжнародний фестиваль "Книжковий Арсенал" ‒ найочікуваніша літературна подія столиці. Що там можна буде придбати для свого нащадка

Видавці підготували безліч цікавих новинок для всіх читачів, особливо для дітей і підлітків. Пропонуємо десять варіантів.

Рейчел Вільямс і Емілі Гокінс "Атлас тварин"

#книголав

Ця книжка присвячена неймовірному вмінню тварин виживати в дикій природі. Її авторки запрошують у захопливу подорож материками, розповідаючи цікаві факти про ссавців, птахів, комах, плазунів тощо. Великий формат й докладні ілюстрації ‒ додатковий плюс книжки. Її читання затягує. Батькам разом із дитиною неодмінно захочеться передивитися всі примітки, адже інформація в них дивує, незалежно ваід віку того, хто перегортає сторінки. Чи знали ви, що у мандрівці до річки Мара бере участь понад мільйон антилоп гну, що ведмеді барибали можуть спати без їжі та води більше семи місяців, а маленьких кенгуру називають "джої"? Українську фауну представляє річковий бобер, про якого теж можна дізнатися багато цікавого. Рейчел Вільямс і Емілі Гокінс роблять акцент на тому, що людина має турбуватися про природу, берегти тварин, чиє існування знаходиться під загрозою.

 

Давид Калі "Курйози, що трапляються на шляху до школи"

Vivat

Чому ви запізнювалися до школи? Переводили бабусю через дорогу? Діставали з великої калюжі м’ячика для молодших дітей? Все це нудно у порівнянні з тим, що відбувалося по дорозі до школи з героєм книжки Давида Калі. Злі ніндзя, велетенська мавпа, мурахи-хижаки, дівчинка в червоному каптурі й з пиріжками, президент, який просить урятувати планету… Ось так живуть справжні хлоп’ята! А дорослі, які їм не вірять, ризикують бути з’їденими динозавром, що опинився біля школи через збій у роботі машини часу. Давид Калі, письменник, автор понад 40 творів для дітей, спільно з Бенджаміном Шо, французьким ілюстратором, створили веселу історію про хлопчика, який так майстерно хитрує, що це викликає захоплення.

 

Оксана Лущевська "Опікуни для жирафа"

Видавництво Старого Лева

Дитяча вразливість потребує додаткової уваги батьків, адже ніколи не знаєш, що вразить малюка, змусить його хвилюватися й переживати. Маленька Оля, сестричка оповідача книжки «Опікуни для жирафа», загадала на день народження цілий тиждень ходити у зоопарк. Батьки погодилися, адже тато саме був у відпустці. У зоопарку Оля побачила тварин у клітках і демонстрацію зоо-активістів. Все це вразило дівчинку настільки, що Оля стала погано спати й малювати сумні рисунки. Тоді батьки розповіли дівчинці, що тварини опиняються в зоопарку через хворобу або рятуючись від браконьєрів. А ще є можливість стати опікуном якоїсь тваринки, виділяючи гроші на покращення її утримання. Вся родина пристала на цю ідеї, обравши жирафа Джуто. Оля навіть розбила свою скарбничку! Але ж у зоопарку ще стільки милих мешканців! Хто знає, можливо після прочитання книжки Оксани Лущевської у декого з них теж з’являться свої опікуни.

 

Оскар Бреніф’є "Хто я?"

Маміно

Оскар Бреніф’є ‒ культова особистість серед батьків, які прагнуть виховати зі своєї дитини особистість, що вміє критично мислити та не боїться вирізнятися. Експерт ЮНЕСКО, філософ і письменник, Бреніф’є у своїй книжці "Хто я?" пропонує дітям відповіді з докладними поясненнями на складні запитання, яких татусі й мамусі часто уникають: Ти тварина? Ти такий, як усі? Чим ти зобов’язаний батькам? Чи ти обираєш, якою людиною тобі бути? Розтлумачення подаються разом з кумедними ілюстраціями, які допомагають юному читачеві краще засвоїти прочитане. Автор зачіпає теми смерті, самовизначення, кохання, расизму, ненависті. При цьому Бренф’є закликає читача розвивати відповідь, поки вона не стає ідеально логічною й послідовною. Цю книжку корисно читати батькам і дітям разом, щоб дізнатися одне про одного більше.

 

Ніл Ґейман "На щастя, молоко"

КМ-Букс

Суперпопулярний британський автор романів у жанрі фентезі для дорослої аудиторії з 2002 року пише й для дітей. Ілюстрована повість "На щастя, молоко" з’явилася у 2013-му, отримавши свою порцію схвальних відгуків. У ній ‒ полегшений варіант тексту від Ґеймана, але все одно ‒ вигадливий, несподіваний, з чудовим гумором. Перед читачем постає звичайна родина. Мама поїхала у відрядження, залишивши дітей на тата. Несподівано виявляється, що в холодильнику є лише апельсиновий сік, а молока для вранішніх пластівців нема. Що робити? Йти до магазину. Так станеться, що на шляху тата трапиться просторово-часовий континуум, створений прибульцями, щоб заволодіти нашою планетою. І це далеко не всі прикрощі та небезпеки, які доведеться подолати пінті молока та її власнику на шляху додому. Легка, весела книжка для дітей і батьків, які не бояться літературних експериментів.

 

Малгожата Стренковська-Заремба "Детектив Кефірчик у пошуках скелета"

Урбіно

Якось з кабінету біології зник скелет, з чого й почалася низка незрозумілих подій у школі, де навчається Теодор Кефірчик. Хлопчик мріє стати детективом, тому не втрачає нагоди проявити свої здібності, відшукуючи зниклого кота чи поцуплені троянди. Оповідь і ведеться від Теодора, який є веселим, кмітливим розбишакою. До слова, Малгожата Стренковська-Заремба ‒ популярна у Польщі авторка книжок для дітей і підлітків, лауреатка багатьох премій, входить до польського відділення Міжнародної ради з дитячої юнацької книги (IBBY). Отже, Кефірчик разом з другом, чемним Домініком, якого всі матусі ставлять у приклад своїм синам, розпочинають розслідування. На них чекатимуть справжні поліцейські й серйозні злочинці, а на читача ‒ багато гумору, заплутана інтрига й чудові персонажі.

 

Даніель Пеннак "Око вовка"

Час майстрів

Неймовірно зворушлива історія, написана відомим французьким письменником, лауреатом численних премій. Що цікаво, Даніель Пеннак двадцять п’ять років викладав дітям з вадами розвитку. "Око вовка" ‒ книжка про стару тварину з Аляски та хлопчика-сироту. Ці дві самотності бачать одне одного у зоопарку, коли навкруги немає нікого. Вовка бентежить те, що хлопчик уважно спостерігає за ним, але у тварини лише одне око, вона злиться і плаче… І що робить його візаві? Закриває своє друге око рукою. Так починається їхня дружба і розповідь про долі вовка та хлопчика. Кожному з них судилося пройти крізь втрати, біль та самотність. Фінал твору відповідає високому рівню цього художнього тексту, тому варто усвідомити, що він не має бути обов’язково позитивним.

 

Анастасія Лавренішина "Дрімучий ліс"

Фонтан казок

Родзинкою цієї книжки є малюнки Нідії Дойчевої-Бут, однієї з кращих українських ілюстраторок. За сюжетом Уляна не знає, якого вона роду, звідки вона й де її батьки. Скільки себе пам’ятає, дівчина мешкає у страшної рогатої чаклунки ‒ Старої. Події повісті відбуваються у Дрімучому лісі, який є окремою дійовою особою з власним характером, якщо не сказати “норовом”. Хоч Стару мешканці лісу бояться і поважають, вважають головною, сам він не квапиться розкривати відьмі всі свої секрети. Але за збігом казкових обставин Уляні доведеться вирушити у найпотаємніші закутки лісу, щоб виконати завдання Старої ‒ принести Відьомську книгу. Пригоди, адаптований під смаки сучасного читача фольклор, візуальне рішення книжки ‒ все це робить її достойною прочитання.

 

Галина Вдовиченко "Сова"

Чорні вівці

За зізнанням авторки, книжка "Сова" буде цікавою не лише дітям, а й дорослим. Суть її у тому, що дві пташки мали різні звички ‒ спати довго й прокидатися рано. Сова й Жайворонок товарищували. Їхня дружба дивувала інших птахів, бо хижачка Сова могла запросто проковтнути крихітного Жайворонка. Натомість вони мило спілкувалися, розповідаючи одне одному про переваги кожен свого способу життя. Наслухавшись історій Жайворонка про прекрасний вранішній світ, Сова вирішила й собі стати ранньою пташкою. Але як полювати, коли сонце сліпить очі? Як чути здобич, коли навкруги такий галас від інших птахів? Бідолашна Сова ‒ голодна, втомлена. Але цей експеримент навчить її цінувати те, що є, бачити красу там, де все раніше здавалося буденним.

 

Олександр Есаулов "Полювання на доґхантерів"

Теза

Свідомого сучасного члена суспільства треба виховувати з дитинства. Бажано робити це ненав’язливо, за допомогою історії, яка буде зрозумілою, цікавою й близькою. Якщо ж автор не вдаватиметься до повчань, а розмовлятиме з читачами як з рівними собі, ефект неодмінно буде позитивним. "Полювання на доґхантерів" Олександра Есаулова порушує низку важливих тем: взаємодопомоги, захисту тварин, дружби, пошуку правди. Якось по дорозі зі школи на Тасю накинулася зграя собак. Після цього випадку її друзі Льоха й Миха побачили біля магазину тварину, що явно помирала від отруєння. Це видовище вразило дітей настільки, що вони вирішили провести власне розслідування й знайти доґхантера, адже деякі ситуації потребують не емоцій, а холодного розуму й рішучих дій.