Далі - без Данилюка

Чому Рада звільнила міністра фінансів та чи вплине це на транш МВФ

7 червня український парламент проголосував за відставку міністра фінансів Олександра Данилюка після того, як прем’єр-міністр Володимир Гройсман підписав подання на звільнення міністра з посади днем раніше. “За” проголосували 254 народні обранці.

Через що виник конфлікт між очільником уряду та міністром фінансів та чи вплине це на співпрацю України з міжнародними інституціями?

Без п’ятого заступника

Прийнято вважати, що початок конфлікту між Гройсманом та Данилюком датується 23 травнем. Тоді під час засідання уряду міністр фінансів вкотре попросив про призначення п’ятого заступника. Мова йде про посаду директора департаменту податкової політики Мінфіну, на яку міністр хотів призначити Яну Бугримову – людину, яка працювала над реформою Державної фіскальної служби.

Необхідність призначення п’ятого за ліком заступника, Данилюк згодом пояснив в інтерв’ю “Економічній правді” так: “Мінфіну потрібна професійна людина, яка займатиметься реформою Державної фіскальної служби. У мене два роки немає профільного заступника з податкового напрямку. Мені вже два роки не дають його призначити й вважають це нормальним. Я не вважаю це нормальним”.

За словами Данилюка, через відсутність профільного заступника все замикалося напряму на ньому. А це гальмувало реформування системи.

Через конфлікт, який виник в зв’язку з цим, публічну трансляцію засідання Кабіміну припинили. Присутні повідомили, що прем’єр відмовив міністру. Данилюк пішов з засідання.

Присутні на засіданні повідомили, що після цього уряд розглядав рішення про ДФС. За результатами було ухвалене рішення перепорядкувати службу від Мінфіну напряму Кабміну. Також міністерство позбавили права погоджувати акти Кабінету міністрів.

Лист розбрату

За словами Данилюка, після цього він намагався вийти на зв’язок з прем’єром та змінити ситуацію, однак, схоже, дійти до консенсусу не вдалося.  31 травня Данилюк надіслав послам країн “Групи семи” листа-скаргу.

Лист Данилюка до G7   Джерело: Економічна правда

У листі йдеться про те, що президент Петро Порошенко упродовж кількох років намагався призначити йому помічника, зручного близькому президентському товаришеві Ігорю Кононенкові та голові комітету з питань податкової та митної політики Ніні Южаніній.

Данилюк пояснює свої дії тим, що вичерпав всі можливі засоби:

“Цей лист я написав для того, що поінформувати послів про ризики ситуації, що склалася для системи державних фінансів, а також про загрозу прогресу реформи ДФС. Коли виникають ризики такого рівня, посли повинні про це знати”, - сказав екс-міністр фінансів в інтерв’ю.

Втім, в Гройсмана цей лист розцінили як своєрідний акт зради: “лист підриває довіру до самої України”.

За словами прем’єра, поширення викривленої інформації серед міжнародних партнерів напередодні важливих для України перемовин з Євросоюзом могло поставити під загрозу їхні результати:

“Коли я після наради в уряді прилетів до Брюсселя, щоб вести перемовини надзвичайно важливі, мене зустрічав лист міністра фінансів, який для мене був взагалі незрозумілий і, на мій погляд, навіть неадекватний", - пояснив Гройсман під час засідання ВРУ перед голосуванням за звільнення міністра.

За словами глави уряду, він дав міністру два тижні на виправлення ситуації. Данилюк вибачився за листа, але 6 червня Володимир Гройсман все ж вніс подання на звільнення міністра з посади до ВРУ.

 

Міністр проти “гречки”

“Протягом року на мене чиниться колосальний тиск”, - заявив після цього Данилюк на власній фейсбук-сторінці.- ”Від мене вимагають підтримати програму “Субвенції на соціально-економічний розвиток регіонів”. У перекладі на людську мову це – роздача грошей на проекти депутатів-мажоритарників. Це – політична корупція, у народі – “гречка”.

Також Олександр Данилюк повідомив, що його поставили перед вибором: піти або стати співучасником. “ Я країною не торгую”, - заявив він з вимогою дати слово в парламенті.

Розгляд постанови № 8433 про звільнення Данилюка був запланований в Раді на 15 годину. Однак парламентарі взялися за голосування раніше.

Перед голосуванням Данилюк все ж мав слово та заявив, що йому інкримінують те, що він “виніс “сор із ізби”:

“Написаний мною лист очевидний, він містить очевидні факти. Зокрема ДФС має вже більше року повністю ручного керівника, через що реформа служби не проводиться. Ця ситуація є типовою для всіх органів в Україні. Служба пронизала корупцією”, — заявив колишній міністр.

Втім, Рада все ж винесла рішення про звільнення міністра з обійманної посади. “За” проголосували 254 народні обранці.

На думку прем’єра, Данилюк “навіть не зрозумів причини мого (Володимира Гройсмана - Еспресо) подання до парламенту”.

Чи не буде проблем з МВФ

Перед розглядом постанови про звільнення Данилюка, ВРУ ухвалила надзвичайно важливе для України рішення - Закон про створення Антикорупційного суду. Це означає, що Україна виконала одну з головних вимог МВФ та стала на крок ближчою до чергового траншу фінансової допомоги.

Втім, чи не виникне проблем в співпраці з фондом, якщо Україна залишилася без очільника ключового міністерства? Нагадаємо, саме Данилюк був ключовою фігурою у веденні переговорів протягом останнього часу. А саме від підтримки МВФ залежить подальший стан української економіки, пояснюють у відкритому листі економісти та представники бізнесу:

“У другій половині цього року український уряд має заплатити понад 3 мільярди доларів кредиторам. Наступного року – близько 7 мільярдів. Цих коштів держава не має, і джерела отримання їх поки відсутні. - йдеться у листі, під яким підписались член Ради НБУ Тимофій Милованов, голова Стратегічної групи радників з підтримки реформ Іван Міклош, голова Ради Незалежної асоціації банків України Роман Шпек, генеральний директор Dragon Capital Томаш Фіала. 

Невиплата боргу означає катастрофічну девальвацію гривні з неминучим стрімким зубожінням більшості українських громадян, важають підписанти.

Після новин про відставку Данилюка українські євробонди впали у ціні, а позичковий відсоток за ними зріс, повідомляє Bloomberg.

“Після підписання подання на звільнення Данилюка Оксана Маркарова може стати в.о. Міністра Фінансів. Звісно, ще потрібне рішення парламенту, але не думаю що депутати будуть проти”, - вважає голова Центру “Ейдос” та член ради РПР Віктор Таран.

Таран вважає досі першу заступницю міністра Маркарову чудовим кандидатом на посаду. На думку політолога, вона добре орієнтується в усіх питаннях, зокрема в частині запровадження трирічного бюджетного планування, прозорого бюджету та має гарне публічне реноме в Україні та за кордоном.

Інші можливі кандидати на посаду, оголошені в ЗМІ: перший заступник міністра фінансів (2014-2015) Ігор Уманський та чинна голова бюджетного комітету парламенту з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна.

Втім чи швидко Рада проголосує про призначення міністра фінансів, якщо вже кілька років “висить” призначення на посаду, наприклад, виконуючої обов’язки міністра охорони здоров’я Уляни Супрун?

Скоріш за все припис “виконуючий обов’язків” в Мінфіні так і залишиться до кінця роботи уряду, вважає журналіст Денис Безлюдько: “Так звільняти простіше”. Але чи достатньо буде МВФ “в.о. міністра фінансів” для виділення траншу?

“В МВФ не буде формальних підстав відмовляти Україні в транші через те, що переговори вестиме в.о., - заявила в ефірі Еспресо Олександра Дрік, голова Ради ГО Громадський люстраційний комітет. - Інша проблема, як міжнародні партнери сприйматимуть цю ситуацію в Україні”.