Далі - без Данилюка

Уляна Букатюк
7 червня, 2018 четвер
17:25

Чому Рада звільнила міністра фінансів та чи вплине це на транш МВФ

7 червня український парламент проголосував за відставку міністра фінансів Олександра Данилюка після того, як прем’єр-міністр Володимир Гройсман підписав подання на звільнення міністра з посади днем раніше. “За” проголосували 254 народні обранці.

Через що виник конфлікт між очільником уряду та міністром фінансів та чи вплине це на співпрацю України з міжнародними інституціями?

Без п’ятого заступника

Прийнято вважати, що початок конфлікту між Гройсманом та Данилюком датується 23 травнем. Тоді під час засідання уряду міністр фінансів вкотре попросив про призначення п’ятого заступника. Мова йде про посаду директора департаменту податкової політики Мінфіну, на яку міністр хотів призначити Яну Бугримову – людину, яка працювала над реформою Державної фіскальної служби.

Необхідність призначення п’ятого за ліком заступника, Данилюк згодом пояснив в інтерв’ю “Економічній правді” так: “Мінфіну потрібна професійна людина, яка займатиметься реформою Державної фіскальної служби. У мене два роки немає профільного заступника з податкового напрямку. Мені вже два роки не дають його призначити й вважають це нормальним. Я не вважаю це нормальним”.

За словами Данилюка, через відсутність профільного заступника все замикалося напряму на ньому. А це гальмувало реформування системи.

Через конфлікт, який виник в зв’язку з цим, публічну трансляцію засідання Кабіміну припинили. Присутні повідомили, що прем’єр відмовив міністру. Данилюк пішов з засідання.

Присутні на засіданні повідомили, що після цього уряд розглядав рішення про ДФС. За результатами було ухвалене рішення перепорядкувати службу від Мінфіну напряму Кабміну. Також міністерство позбавили права погоджувати акти Кабінету міністрів.

Лист розбрату

За словами Данилюка, після цього він намагався вийти на зв’язок з прем’єром та змінити ситуацію, однак, схоже, дійти до консенсусу не вдалося.  31 травня Данилюк надіслав послам країн “Групи семи” листа-скаргу.

Лист Данилюка до G7   Джерело: Економічна правда

У листі йдеться про те, що президент Петро Порошенко упродовж кількох років намагався призначити йому помічника, зручного близькому президентському товаришеві Ігорю Кононенкові та голові комітету з питань податкової та митної політики Ніні Южаніній.

Данилюк пояснює свої дії тим, що вичерпав всі можливі засоби:

“Цей лист я написав для того, що поінформувати послів про ризики ситуації, що склалася для системи державних фінансів, а також про загрозу прогресу реформи ДФС. Коли виникають ризики такого рівня, посли повинні про це знати”, - сказав екс-міністр фінансів в інтерв’ю.

Втім, в Гройсмана цей лист розцінили як своєрідний акт зради: “лист підриває довіру до самої України”.

За словами прем’єра, поширення викривленої інформації серед міжнародних партнерів напередодні важливих для України перемовин з Євросоюзом могло поставити під загрозу їхні результати:

“Коли я після наради в уряді прилетів до Брюсселя, щоб вести перемовини надзвичайно важливі, мене зустрічав лист міністра фінансів, який для мене був взагалі незрозумілий і, на мій погляд, навіть неадекватний", - пояснив Гройсман під час засідання ВРУ перед голосуванням за звільнення міністра.

За словами глави уряду, він дав міністру два тижні на виправлення ситуації. Данилюк вибачився за листа, але 6 червня Володимир Гройсман все ж вніс подання на звільнення міністра з посади до ВРУ.

 

Міністр проти “гречки”

“Протягом року на мене чиниться колосальний тиск”, - заявив після цього Данилюк на власній фейсбук-сторінці.- ”Від мене вимагають підтримати програму “Субвенції на соціально-економічний розвиток регіонів”. У перекладі на людську мову це – роздача грошей на проекти депутатів-мажоритарників. Це – політична корупція, у народі – “гречка”.

Також Олександр Данилюк повідомив, що його поставили перед вибором: піти або стати співучасником. “ Я країною не торгую”, - заявив він з вимогою дати слово в парламенті.

Розгляд постанови № 8433 про звільнення Данилюка був запланований в Раді на 15 годину. Однак парламентарі взялися за голосування раніше.

Перед голосуванням Данилюк все ж мав слово та заявив, що йому інкримінують те, що він “виніс “сор із ізби”:

“Написаний мною лист очевидний, він містить очевидні факти. Зокрема ДФС має вже більше року повністю ручного керівника, через що реформа служби не проводиться. Ця ситуація є типовою для всіх органів в Україні. Служба пронизала корупцією”, — заявив колишній міністр.

Втім, Рада все ж винесла рішення про звільнення міністра з обійманної посади. “За” проголосували 254 народні обранці.

На думку прем’єра, Данилюк “навіть не зрозумів причини мого (Володимира Гройсмана - Еспресо) подання до парламенту”.

Чи не буде проблем з МВФ

Перед розглядом постанови про звільнення Данилюка, ВРУ ухвалила надзвичайно важливе для України рішення - Закон про створення Антикорупційного суду. Це означає, що Україна виконала одну з головних вимог МВФ та стала на крок ближчою до чергового траншу фінансової допомоги.

Втім, чи не виникне проблем в співпраці з фондом, якщо Україна залишилася без очільника ключового міністерства? Нагадаємо, саме Данилюк був ключовою фігурою у веденні переговорів протягом останнього часу. А саме від підтримки МВФ залежить подальший стан української економіки, пояснюють у відкритому листі економісти та представники бізнесу:

“У другій половині цього року український уряд має заплатити понад 3 мільярди доларів кредиторам. Наступного року – близько 7 мільярдів. Цих коштів держава не має, і джерела отримання їх поки відсутні. - йдеться у листі, під яким підписались член Ради НБУ Тимофій Милованов, голова Стратегічної групи радників з підтримки реформ Іван Міклош, голова Ради Незалежної асоціації банків України Роман Шпек, генеральний директор Dragon Capital Томаш Фіала. 

Невиплата боргу означає катастрофічну девальвацію гривні з неминучим стрімким зубожінням більшості українських громадян, важають підписанти.

Після новин про відставку Данилюка українські євробонди впали у ціні, а позичковий відсоток за ними зріс, повідомляє Bloomberg.

“Після підписання подання на звільнення Данилюка Оксана Маркарова може стати в.о. Міністра Фінансів. Звісно, ще потрібне рішення парламенту, але не думаю що депутати будуть проти”, - вважає голова Центру “Ейдос” та член ради РПР Віктор Таран.

Таран вважає досі першу заступницю міністра Маркарову чудовим кандидатом на посаду. На думку політолога, вона добре орієнтується в усіх питаннях, зокрема в частині запровадження трирічного бюджетного планування, прозорого бюджету та має гарне публічне реноме в Україні та за кордоном.

Інші можливі кандидати на посаду, оголошені в ЗМІ: перший заступник міністра фінансів (2014-2015) Ігор Уманський та чинна голова бюджетного комітету парламенту з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна.

Втім чи швидко Рада проголосує про призначення міністра фінансів, якщо вже кілька років “висить” призначення на посаду, наприклад, виконуючої обов’язки міністра охорони здоров’я Уляни Супрун?

Скоріш за все припис “виконуючий обов’язків” в Мінфіні так і залишиться до кінця роботи уряду, вважає журналіст Денис Безлюдько: “Так звільняти простіше”. Але чи достатньо буде МВФ “в.о. міністра фінансів” для виділення траншу?

“В МВФ не буде формальних підстав відмовляти Україні в транші через те, що переговори вестиме в.о., - заявила в ефірі Еспресо Олександра Дрік, голова Ради ГО Громадський люстраційний комітет. - Інша проблема, як міжнародні партнери сприйматимуть цю ситуацію в Україні”.

 
Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:42
Live
Наживо
Ввечері 26 квітня Росія атакувала Україну ракетами
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
18:09
OPINION
Сашко Лірник
"А все решта — вороги та сміття?"...
18:08
Книжка Романи Романишин та Андрія Лесіва "Куди і звідки"
Переклади двох українських книжок потрапили до списку найкращих дитячих видань у Японії
17:56
Ексклюзив
Валерій Залужний
"Це робить його суперваговитою фігурою": політолог Цибулько про Залужного на посаді посла у Великій Британії
17:51
Єдина Росія
Українська розвідка здійснила кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
17:51
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
РФ уперше за довгий час вивела в Чорне море 2 підводні ракетоносії
17:50
"Російськомовні квіри у Берліні у XVIII-XXI століттях"
Росіяни перепросили, що внесли Лесю Українку до книжки про російськомовних квір-людей
17:24
Олександр Яковець
Зеленський звільнив командувача Сил підтримки ЗСУ Яковця
17:23
наручники
Російського журналіста Forbes затримали за репост публікації про події в Бучі, йому загрожує до 10 років тюрми
17:17
картина Леонардо да Вінчі "Мона Ліза"
"Мону Лізу" можуть перемістити у підземну кімнату, адже картина викликає "розчарування громадськості"
Більше новин