Комедія від Дзідзьо, Шевченко-самурай та серіал "Кіборги". Хто подався на конкурс патріотичного кіно

На сайті Мінкульту з'явився список заявок, які виробники кіно подали на конкурсний відбір для отримання державного фінансування. Сам конкурс має відбутися у липні, і авторка цих рядків чекає на нього з хвилюванням. Позаяк сюжети інтригують неймовірно

Нарешті у нас з'явилася можливість дізнатися, що ж таке - це патріотичне кіно від Мінкульту. Бурхливі обговорення цієї ініціативи тривають вже кілька місяців, і одна з головних інтриг - що ж саме називати патріотичними сюжетами. Бо у кіноспільноти одразу була іронічна реакція - мовляв, знову про гетьманів та князів дивитимемось.

Але ж ні.

Відомство виклало скани заявок, а там, на жаль, не вказано найголовніше - про що саме планують знімати. Над багатьма назвами висить таємниця. Приміром, "Ау", "Ваш Василь", "Життя Антона" - ані хто такий Василь, ані особистість Антона поки не відома. Тому розповім вам про найцікавіші проекти, сюжети яких хоч і приблизно, але відомі.

Серіали

Так, невдовзі ми дивитимемося україномовні телесеріали на патріотичну тематику. Проти фінансування телепродукту була значна частина кінематографістів, але Міністр культури пояснив, що міра ця необхідна, позаяк є скарги, що вітчизняне телебачення досі переповнене сумнівною продукцією. А хочеться дивитися щось про себе і обов'язково українською.

Серед заявок - одразу кілька серіальних варіантів стрічок, які нещодавно були у прокаті.

"Гніздо Горлиці"

 

 

Стрічка Тараса Ткаченка із Риммою Зюбіною у головній ролі. Мова йде про жінку, яка їде в Італію на заробітки, хоча вважає це принизливим. На телебаченні продюсери хочуть показати 4-серійний варіант цієї історії. Подали вони його, до речі, як просвітницький, що вже наштовхує на роздуми. Зауважу, що проекти з таким маркуванням можуть претендувати на 100% фінансування. 

"Червоний"

 

 

Автори надумали зробити цілих 12 епізодів по 45 хвилин. Нагадаю, стрічка "Червоний" Зази Буадзе за романом і сценарієм Андрія Кокотюхи вийшла у прокат наприкінці минулого літа. Це розповідь про українських націоналістів у ГУЛАГу, Червоний - псевдо їхнього лідера. Тут два питання. Однойменна книга Кокотюхи складається із трьох частин, а у фільмі була показана лише одна з них. Відтак, мала місце вельми передбачувана млява динаміка та брак подій.

Така ж історія виникала з екранізацією останніх частин "Гаррі Поттера" та "Голодних ігор". І там, і там за однією книгою зняли два фільми, розділивши історію. Тому вона вийшла більш розтягненою і бідною на перипетії. У випадку з "Червоним" мусимо думати ще далі - що ж буде з цілими 12 епізодами?

І питання номер два - на конкурс подали ще і повнометражку про Червоного, - мова йде про пріквел історії, яка була у прокаті. Справа в тім, що перший фільм не був надто успішним, а практика розвинених кінематографій нам показує, що гроші на другий проект даються тоді, коли перший виявився молодцем.

"Кіборги", просвітництво та розваги

 

 

Тут зовсім інша історія. Стрічка Ахтема Сеітаблаєва стала одною з найбільш успішних у вітчизняному прокаті. До, так би мовити, золотого кінофонду "Кіборги" увійдуть навряд, але можна сміливо прогнозувати, що високі рейтинги у серіалу будуть неодмінно. Автори планують зробити 4 серії.

Одразу кілька груп хочуть робити навчальні серіали про українську мову - "Мова кольорова", "Говоримо українською" та "Пригоди мови". Останній збирається знімати Віктор Андрієнко, відомий нам за "Шоу Довгоносиків", "Іваном Силою" та "Микитою Кожум'якою".

Один з найцікавіших українських комедійних режисерів Павло Остріков планує знімати 12 епізодів про козаків. Аби зрозуміти, що герочним пафосом там, вочевидь, і не повіє, подивіться одну з його минулих робіт.

 

 

"Кайдашева сім'я XXI" - одна з інтриг. Як вже було сказано, на сайті міністерства про сюжети проектів не йдеться, тому можна лиш здогадуватися, що усі 12 епізодів не будуть прямою екранізацією твору Нечуй-Левицького. Можливо, автори перенесуть події у наші дні. До речі, сценаристкою на проекті є Наталя Ворожбит, а це ім'я вже дає шанси на хороший результат.

Ще серед серіалів - мелодрама "Виклик №5", документалка "Таємниці великих українців", детективний трилер "Принцип насолоди" (підозрюю, що еротичний), детектив "Мішень Антихриста", гостросюжетний детектив "Поліцейська академія" і другий сезон "Центральної лікарні".

Несподіванки-сенсації-інтриги

"DZIDZIO: Перший раз"

 

 

Михайло Хома, після свого акторського успіху, не збирається сидіти склавши руки. На "патріотичне кіно" він пішов ще і як режисер. Хто не в курсі - не поспішайте закочувати очі. Кіно він знімає вже давно і доволі успішно. Мова йде про міні-фільми, які він вже кілька років викладає на свій канал у Ютубі.

"11 дітей з Моршина"

фото - фейсбук-сторінка "11 дітей з Моршина"

Якщо вже взялися за комедії - продовжуємо. Аркадій Непиталюк, після своїх "Припутнів", взявся за історію про дітей з курортного містечка, які задумують якусь грандіозну аферу. Раніше повідомлялося, що одну з ролей зіграє ексцентричний бізнесмен Гарік Корогодський.

"Петрик"

Петрик П'яточкін. Повернення. Якщо проект пройде конкурс, то герой буде зовсім не тим, що у далекому 1984. Інший режисер - інші правила. Хоча сценарій писала та сама Наталя Гузєєва, "мама" не лише П'яточкіна і його слоників, а і "Капітошки". Впевнена, що більшість людей не захочуть бачити оновленого персонажа. Але справедливо буде написати, що навіть культовим персонажам доводиться проходити ребрендинг - погляньте хоча б на оновлені "Качині історії".

"Роксолана"

фото - сайт film.ua

Легендарний український серіал - є. Популярний турецький серіал - теж є. Мультика - немає. Тому автори "Викраденої принцеси", яка зовсім недавно була у прокаті, прийдуть на конкурс із повним анімаційним метром про величну дружину Сулеймана Пишного.

"140 децибелів тиші"

фото - сайт starylev.com.ua

Не мультик, але теж для дітей або підлітків. Це екранізація однойменної книги Андрія Бачинського, яка у 2015 році отримала "Дитячу книгу року ВВС". Хлопчик Сергій разом із батьками та сестрою потрапляє у автомобільну аварію і єдиний лишається живим. Він втрачає не лише рідних, але і слух, тому на кар'єрі музиканта можна ставити хрест. Більше того - герой потрапляє до дитячого будинку, в якому доведеться зіштовхнутися як з добром, так і навпаки.

"Фелікс Австрія"

фото - сайт film.ua

Кілька років тому однойменна книга Софії Андрухович стала справжньою подією на нашому книжковому ринку. Це розповідь про досить цікаву дружбу двох героїнь - заможної панянки та її служниці. Проект запланований вже давно, тому на кількох професійних подіях автори встигли розповісти про свої плани. Приміром, що кіно буде чимось схоже на "Амелі" Жана-П'єра Жене.

"Номери"

Олег Сенцов написав цю п'єсу ще до свого ув'язнення. Втім, тема тоталітаризму цікавила його ще тоді. У "Номерах"він описав групу людей, які живуть за доволі абсурдними правилами і перетворюють своє життя на щось абсолютно безрадісне. На недавній читці п'єси у "Центрі Курбаса" я почула, як її порівнювали з романом "1984" Джорджа Орвелла. Антиутопій в українському кіно, здається, ще не було.

"Гуцульський вестерн"

Історію з такою назвою на "патріоткіно" подали усім нам відомі люди з "Кіно Кварталу". Про що це буде - поки зрозуміти важко. Знаємо лиш жанр - і це не комедія, а історична драма. Режисер - американець із Лос-Анджелеса.

"Максим Оса"

 

 

Це один з довгобудів українського кіно. Чесно кажучи, я, відколи побачила трейлер, внесла стрічку до свого переліку найочікуваніших. Але виробництво зайшло у глухий кут ще кілька років тому. Аж тут з'явився ось такий шанс вибити ще трохи фінансування. Чесно кажучи, історія знає багато випадків такого знімання з перервами, і часто нічого доброго з того не виходило. Але головний герой настільки симпатичний, що хочеться дати йому шанс. Це козак, який повертається із довгої подорожі у рідні краї та дізнається про власну смерть. У трейлері він веселий, іронічний та пропонує усім ворогам "поцілувати його в сраку".

"Тарас Шевченко: перший самурай"

фото - фейсбук-сторінка Yura Minzianoff

Можна лише здогадуватися, що автори зроблять із нашим великим Кобзарем. Про сюжет, повторюсь, ми поки нічого не знаємо. Але назва багато обіцяє. Втім, вигадувати альтернативну реальність для визначних людей - це частий прийом у кінематографі, який може стати дійсно цікавим. Зрештою, Тарас Григорович у сучасній маскультурі вже бував і гіпстером, і рокером, і коміксовим персонажем.

Байопіки

На конкурс патріотичного кіно досить передбачувано подалися знімальні групи з біографіями відомих людей. Це як документалістика, так і ігрові стрічки. Серед них такі: "Князь Володимир: між пам'яттю і похвалою", "Містер Гелікоптер" (про Ігоря Сікорського), "Щедрик" (ймовірно, про Миколу Леонтовича), "Сковорода", "Амосов", "Анна Київська, королева Франції" та "Визвольний рух України, або Справжні бандерівці".

Це, звісно, лише невелика частина з того, що вітчизняні кінематографісти принесли на конкурс патріотичного кіно. Захищати свої проекти вони будуть у липні, якщо відомство не перенесе пітчинг на пізніший час.