Пекельні хостели

Антисанітарія, п`яні розбірки, постійний галас і навіть стрілянина – ось, що доводиться переживати мешканцям житлових будинків через роботу, так званих, хостелів по сусідству. Розслідування журналіста програми "Шустрова LIVE" Анни-Єви Мельник.

Більшість жителів  будинку на вулиці Кустанайська 7, мають статус людей із вадами зору.  У свій час, квартири тут вони отримали від Всеукраїнського товариства сліпих.  Втім, із появою такого собі міні-готелю, який займає майже весь перший поверх  житлового будинку, мешканцям довелося  забути про спокійний сон та затишок у власних домівках. Люди переконують: більшість клієнтів закладу – підозрілі особи, які часто вживають алкоголь і влаштовують гармидер.

Дякуйте, що живий

Однак, тільки побутовими конфліктами не обходиться. Один із сусідів, обурений такою поведінкою, насмілився зробити зауваження компанії молодиків, за що жорстоко поплатився. У це не сила повірити – в  чоловіка випустили три кулі впритул. Потім зухвало добивали ногами з такою силою, що на його обличчі було видно сліди від кросівок. Дружина потерпілого Олександра Верещагіна переконана: її чоловіка ледь не вбили так звані тітушки, що працюють на власника гуртожитку і забезпечують "хостелу" так зване "кришування".  Чоловік переніс кілька операцій та чудом залишився живим: "Власник гостелу приходив в лікарню, сказав,що перестарались, повинні були тільки налякати”.

Хостели та закон

Після такого, люди почали оббивати пороги всіх інстанцій. Писали звернення з проханням допомогти до КМДА, поставили до відома дільничного інспектора і чи не щодня викликають правоохоронців. Крім того, перевірити роботу закладу намагалася і  голова Голосіївського району Наталія Бондар. Та у хостелі банально проігнорували такий візит, не відчинивши дверей. Домогтися реального  закриття нічліжки – справа не з легких, - розповідає юрист Денис Писаний. Справа в тім, що визначення, як мають працювати хостели – в українському законодавстві відсутнє. Саме і цим користуються недобросовісні бізнесмени, перетворюючи життя своїх сусідів на пекло: ”Ніде нема заборони щодо використання жилого приміщення для розміщення інших осіб. Якщо вони допустили б комісію з Київської міської ради чи з Голосіївського району. Вона зайшла і зробила припис то вони заплатять всього 51 гривню”.

Замість пояснень погрози

Тимчасовий гуртожиток, що облаштувався на вулиці Кустанайській 7, входить до цілої мережі хостелів, яка функціонує в столиці – "Хостел 24". В інтернеті можна знайти близько  40-ка адрес їхніх нічліжок. Ми намагалися поговорити з адміністрацією та з`ясувати наявність дозвільних документів на таку діяльність у житловому будинку. Однак, замість пояснень, почули погрози на свою адресу.

Розширення та "кришування" гостелу

Таке знахабніле ставлення  власників та персоналу закладу – не дивина для місцевих. Активіст Максим Юр`єв розповідає: свавілля сумнівних бізнесменів перейшло будь-які межі. Півроку тому вони влаштували справжнє рейдерське захоплення. "Взялися" за цокольне приміщення та комори, які під час будівництва були спроектовані спеціально для людей із вадами  зору. Нікого не питаючи, «псевдо-господарі» вибили стіну зі свого гуртожитку до загального підвалу, розширивши у такий спосіб свою територію.  Як результат площа хостелу збільшилася на 221 квадратний метр. Ба більше, нові господарі навіть встановили сигналізацію та камеру відеоспостереження. Мешканці переконують: їхні речі нахабно привласнили або повикидали. За словами Юр`єва, "наглядачем" за гуртожитком призначили спортсмена-тітушку, бійця без правил Щербака Івана. Люди знають його  за прізвиськом "Добрий".

В квартирі, де начебто проживає цей спортсмен, ніхто не відчинив. Але нам вдалося поговорити із ним телефоном. Свою причетність до роботи гуртожитку хлопець заперечує.

На початку цього місяця на жителів багатостраждального будинку, чекав черговий шок. На сходах люди знайшли мертвого тридцятирічного чоловіка. Місцеві припускають:  він помер у гуртожитку, після чого тіло просто викинули на вулицю разом з усіма речами та документами.

Нелегальний бізнес

Тим часом, ми звернулися до Департаменту промисловості та розвитку підприємництва при КМДА з проханням роз`яснити законність роботи таких нічліжок у житлових будинках.  Відповідь керівників відомства на наш журналістський запит доводить - робота тимчасових нічліжок прирівнюється до підприємницької діяльності і має бути зареєстроване у встановленому законодавством України порядку. Отже, це означає, що бізнес є нелегальним та працює в тіні. Хоча повинен сплачувати податки,- розповідає директор "Інституту міста" Олександр Сергієнко. Більше того, за словами Сергієнка гостел повинен функціонувати в окремій будівлі та мати власний вихід. Як на Кустанайській, 7 комунальна власність перетворилася на приватну, разом із прокуратурою пообіцяли встановити в Голосіївській районній адміністрації.

Як гриби після дощу

Між тим, нині, майже в кожному багатоквартирному будинку працюють нелегальні гуртожитки. Голова ОСББ житлового комплексу "Сосновий бір" Олена Гарас бідкається: ліквідувати  хостел, що розташувався в одній із квартир на другому поверсі не допомогли ані заяви до поліції, ані протести жителів.  

На спротив людей власник не зважає. І навіть оформив свою діяльність, як підприємницьку: "На діяльність він відкрив собі документи, але ця діяльність суперечить нормам проживання в житловому будинку”.

Борітеся – поборете

Оксана Кулишова згадує сусідство зі схожою нічліжкою на столичній вулиці Щербаківського, як страшний сон. Жінка розповідає: нежитлове приміщення експлуатували у якості хостелу. В результаті весь будинок перетворився на суцільний смітник, повсюди була пліснява, пацюки та безкінечні скандали  п`яних  квартирантів. Після року запеклої боротьби з непроханими сусідами та відписок з державних установ. Люди, почали збирати докази: зафільмували пожежу, котру влаштували постояльці, антисанітарію та бійки. Після чого, подалися шукати справедливості у суді: "Позовна оця історія тривала  майже рік, коли ми їх попередили, що ми позиваємось, вони просто зібралися і з’їхали”

Зміни гальмують

Нині по всій Україні функціонують тисячі хостелів.  Деякі справді нагадують європейські. З окремим входом, хорошим ремонтом, в одному номері не більше  восьми ліжок та безкоштовний wi-fi. Але копійчані нічліжки-притони, в котрих живе до 40 осіб – зовсім інша історія. Два роки тому у Києві поліція провела цілий рейд в підпільних міні-готелях. Однак після складання протоколу та припису, вони спокійно працюють і далі. Ба більше, у Запоріжжі, наприкинці минулого року, внаслідок пожежі в нелегальному хостелі живцем згоріло 5-ро людей. Для того, аби очистити багатоквартирні будинки від нелегалів, необхідно доповнити законодавство лиш кількома статтями, - переконаний співавтор змін до Житлового кодексу, народний депутат Олександр Кодола. За словами парламентарія, запропоновані зміни поки що  стосуватимуться будинків висотою понад 16-ть поверхів.

Поки в Україні діяльність хостелів складно регулюється законодавством, власники нічліжок влаштовують справжнє свавілля та відкрито демонструють свою безкарність, вдаючись навіть до бандитизму. Вони отримують надприбутки, виснажуючи й так застарілі комунікації будинків  і  знущаючись над людьми, які бояться за власне життя через небезпечне сусідство.