Перший заступник генпрокурора Рябошапки. 10 фактів про Віталія Каська

Після Революції Гідності Каська було призначено заступником генпрокурора Махніцького. Касько залишався на посаді після призначення очільником ГПУ Яреми, а згодом і Шокіна

Еспресо.TV розповідає про цікаві факти з біографії новопризначеного першого заступника Руслана Рябошапки.

1.Касько народився 29 червня 1976 року у Львові. Після закінчення середньої школи продовжив навчання у Львівському державному університеті імені Франка, який закінчив з відзнакою у 1998 році.

2. Касько з 1998 року працював на посаді слідчого Львівської транспортної прокуратури. Обіймав посади старшого слідчого, заступника начальника слідчого відділу управління прокуратури Львівської області.

З квітня 2002 року по жовтень 2005 року працював у центральному апараті Генеральної прокуратури України.

З 2004 року Касько також працював консультантом Ради Європи з питань застосування Європейської конвенції про захист прав людини 1950 року.

У жовтні 2005 року зайнявся приватною адвокатською практикою. З квітня 2007 року по грудень 2010-го очолював міжнародно-правове управління Генеральної прокуратури. У грудні 2010 року повернувся до адвокатської роботи.

3. У травні 2014 року Каська було призначено заступником генерального прокурора. Тоді відомством керував Олег Махніцький. Касько залишався на посаді після призначення очільником ГПУ Віталія Яреми, а згодом і Віктора Шокіна.

Читайте також: 9 фактів про нового Генерального прокурора України Руслана Рябошапку

4. Розпорядженням президента Порошенка 26 березня 2015 року була створена міжвідомча група з координації повернення в Україну коштів, одержаних злочинним шляхом колишніми високопосадовцями.

Очолив її Касько. До роботи були залучені фахівці Міністерства юстиції, Генпрокуратури, Реанімаційного пакету реформ.

15 лютого 2016 року Касько подав у відставку.

5. Під час перебування на посаді заступника генпрокурора Касько працював разом з представником команди Саакашвілі Давидом Сакварелідзе, який також був на посаді заступника очільника ГПУ. Дует Касько-Сакварелідзе обіцяв зайнятися чисткою прокурорських рядів.

Першим епізодом такої чистки мала стати справа "діамантових прокурорів", екс-заступника начальника Головного слідчого управління ГПУ Володимира Шапакіна та екс-заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця.

Провадження було розпочате 6 липня 2015 року після обшуку у прокурорів. Справу було розпочато після скарги одного з підприємців, що займався незаконним видобутком піску, на те, що представники прокуратури вимагають значні хабарі за кришування бізнесу.

В результаті слідчих дій у чиновників було виявлено загалом близько $500 тис., а також коштовності та цінні папери, в тому числі незареєстровану вогнепальну зброю і боєприпаси та 35 пакетів з діамантами загальною кількістю 65 каменів.

Шапакін вийшов на волю під заставу 24 липня 2015 року, а Корнієць - 31 липня. Кожен з них вніс по 6,4 млн гривень.

Касько згодом заявляв, що Шокін відсторонив його від розслідування справи "діамантових прокурорів".

Зараз ця справа виглядає не як початок очищення ГПУ від корупції, а як епізод, що не отримав свого продовження.

6. Проти Каська в цей період було відкрито кримінальне провадження за підозрою у шахрайстві із приватизацією службової квартири.

Зазначимо, що в квітні 2016 року прокурори вручили Каську підозру у вчинені злочину. Згідно з підозрою, у 2003 році Касько отримав службову однокімнатну квартиру в Печерському районі столиці, яку пізніше, за даними прокуратури, приватизувала його матір, що вже проживала у трикімнатній квартирі в Києві.

Каську вручають підозру

У травні 2016 року Печерський райсуд Києва арештував квартиру  Каська на бульварі Дружби народів у Києві.

16 січня 2017 року Київська місцева прокуратура № 6 закрила кримінальне провадження за підозрою Каська у шахрайстві і використанні підробленого документа під час здійснення приватизації житла.

Читайте також: 10 фактів із життя лідера партії "Слуга народу" Дмитра Разумкова

7. 14 вересня 2016 року народні депутати Тетяна Чорновол від "Народного фронту" та Іван Вінник від БПП повідомили Генпрокурора Юрія Луценка про нібито вчинення Каськом кримінального правопорушення.

Як заявили Чорновол та Вінник, у квітні 2015 року керівництво міжнародного управління латвійської генпрокуратури провело ряд зустрічей з Каськом щодо розслідування відмивання коштів екс-першим віце-прем’єром Сергієм Арбузовим, бізнесменом Сергієм Курченком та Юрієм Іванющенком.

Правоохоронні органи Латвії нібито так і не отримали інформацію, яка їх цікавила, від українських колег. 

Потім латвійський суд конфіскував на користь країни 50 млн євро, які фігурували у справі розкрадань з держбюджету України.

8. Касько зумів створити собі імідж людини, яка не пов’язана з класичним прокурорським середовищем з його корумпованістю, кумівством та поганим знанням іноземних мов. Тому громадськість та антикорупційні активісти були здивовані, коли Касько став адвокатом у справі "Трейд коммодіті".

15 жовтня 2017 року Касько склав повноваження члена правління антикорупційної організації "Transparency International Україна" і заявив, що має намір захищати інтереси компанії "Трейд Коммодіті".

Своє рішення Касько пояснив тим, що він, імовірно, братиме участь у захисті клієнтів, у тому числі й підозрюваних у корупційних злочинах.

Перед цим за підозрою у розкраданні 150 млн грн. було затримано заступника міністра оборони Ігоря Павловського та директора департаменту держзакупівель Володимира Гулевича. За версією слідства, розтрату було вчинено за схемою зміни вартості палива для міністерства після проведення конкурсу на постачання. Повідомлялось, що компанія "Трейд Коммодіті" починаючи з 2016 року виграла державних тендерів на 4,8 млрд гривень.

12 жовтня 2017 року стало відомо, що детективи НАБУ повідомили про підозру чотирьом посадовцям Міністерства оборони у справі розтрати близько 150 млн гривень.

30 березня 2018 року Національне антикорупційне бюро завершило досудове розслідування у цій справі.

9. 6 вересня цього року Руслан Рябошапка підписав наказ про призначення Віталія Каська першим заступником генерального прокурора.

За словами Каська, прокуратура не має займатися розслідуванням кримінальних справ і "перетягувати на себе ковдру у цивільно-правовій сфері". Водночас Касько додав, що наразі не знає своїх обов'язків у прокуратурі.

10. Касько є автором і співавтором багатьох публікацій по проблематиці повернення злочинних активів, взаємній правовій допомозі у кримінальних справах, протидії тортурам і іншим формам жорстокого поводження, торгівлі людьми, захисту свідків.

Читайте також: 10 фактів про нового віце-спікера Ради Олену Кондратюк