Смачно, весело і мудро: як за свята не набрати зайвих кілограмів і не нашкодити здоров'ю

Почався період свят, а з ними - і багато застіль. Як не завантажити організм зайвими калоріями, а, навпаки, - перетворити свята на початок власного марафону здоров'я Еспресо.TV розпитало в компетентних людей

Ніхто зараз не закликатиме до дієт чи до присідань-підтягувань. Свята мають  бути святами, тим паче - улюблені свята, яких ми нарешті дочекалися. Мають бути і смачні страви, і улюблені напої, а як же без цього? Але навіть і у свята не потрібно забувати, що надмірне споживання чого б то не було - це велике навантаження на організм, який можна просто-на-просто підірвати, якщо необдумано його експлуатувати. Є кілька простих правил, що допоможуть зберегти здоров'я та гарне самопочуття і упродовж свят, а особливо - після свят, про які  Еспресо.TV розпитало фахівців напередодні Нового року.  

Зробити свята початком власного марафону здоров’я

Таким було основне побажання нам на свята від Наталі Тарапати: фуд-тренера, нутриціолога, автора книги FoodSecrets. Фахівець у галузі здорового харчування запевняє, що це цілком можливо і кожному під силу, і що свята можуть стати добрим початком такого марафону. 

 

Наталя Тарапата, нутриціолог, автор книги FoodSecrets

"Бути в формі упродовж свят і після них - легко, якщо усвідомити і пам‘ятати просту істину: наші органи, гормони, ферменти працюють згідно зі своїми фізіологічними ритмами, а не згідно зі святковим календарем. Тож синусоїда, або режим йо-йо з його крайнощами та ілюзорною вседозволеністю у харчуванні на свята, вживання великої кількості продуктів глибокої обробки у святкових стравах точно не сприятимуть укріпленню здоров‘я. Справедливе і зворотне твердження: за передбачуваність, режимність та ритмічність прийомів їжі, збалансовані цільні продукти на тарілці організм віддячить бадьорістю, якісним сном, чудовим самопочуттям та міцним здоров‘ям у довготривалій перспективі", - каже Наталя Тарапата. 

Поради Наталі Тарапати щодо організації святкового столу, які допоможуть  зробити його здоровішим, такі:

- уникайте комбінацій страв, які важко перетравлюються разом, таких, як, наприклад, популярна страва картопля з м‘ясом. Ідеальним гарніром завжди є овочеві салати, тож фантазуйте зі своїм улюбленим складом салатів.

- уникайте смажених продуктів на столі. Натомість запікайте та відварюйте їх.

- уникайте магазинних майонезів, соусів та кетчупів. Натомість заправляйте салати домашнім майонезом, грецьким йогуртом, вершковим сиром, горіховими пастами, кефіром або цитрусовим щойно віджатим соком.

- уникайте консервованих овочів у салатах, замініть їх на свіжі або заморожені.

- уникайте традиційних на застіллях консервованих соків або солодких газованих напоїв. Приготуйте узвар, ягідні настої, чаї з прянощів. Це не лише смачно, а і значно сприяє укріпленню імунітету.

- уникайте надмірної кількості солодощів, оскільки вони у великій концентрацію містять продукти, які крадуть наше здоров‘я. Сьогодні ми маємо можливість замовити готову домашню випічку у майстрів, які використовують для цього здорові живі продукти. Якщо ж ви маєте час для самостійного приготування смаколиків - це може стати ще й творчою забавою для дітей та чудовим сімейним тім-білдингом!

- замініть промислові м‘ясні вироби ( ковбасу, сосиски, консерви) на тушковані, відварені та запечені з овочами або фруктами рибу та м‘ясо. Готуйте їх з прянощами та спеціями, і ваш дім наповниться ароматом свята та підніме вам настрій!

- замініть мариновані овочі на користь квашених на вашому святковому столі. Квашенина - це не лише смачно, а і корисно для балансу кишечної мікрофлори.

- алкоголь краще пити помірно, через певний час після їжі, в ідеалі не змішуючи його з їжею. І, що особливо важливо - вживати його помірно.

 "Святковий стіл - часто чи не єдиний привід зібрати разом всіх рідних за духом людей, -  продовжує авторка FoodSecrets. - Тож, використовуйте цю можливість переважно для спілкування та обміну енергією з близьким оточенням. Люди навколо, комунікація, нетворкінг, підведення підсумків року, корисний досвід один одного, навіть факапи року, планування майбутніх досягнень - ось на чому варто фокусуватися по-справжньому.

Також добре розвинути в собі звичку сприймати свята як додаткову можливість підвищити свою фізичну активність, обравши улюблений вид діяльності: тренажерні зали працюють вже з обіду 1 січня, зимові парки дарують зустрічі з синичками та іншими птахами, а також з пухнастими білочками, які особливо нетерпляче чекають на відвідувачів та гостинці саме у морозні дні.

Затепла зима без снігу: згадай за пробіжки у лісі або велопрогулянки. Випав сніг? Мерщій до лиж! Додатковий святковий час можна ефективно використати як на дослідження світу і подорожі, так і на саморозвиток та освіту, благо сьогодні нам доступні книги та освітні платформи з усієї планети. Погодьтеся, все це звучить набагато спокусливіше, ніж просто ідея смачно поїсти. Тож, правильних цілей вам, як на 2020 році, так і на час святкування!". 

 

Все добре – в міру!

Так відповідає наш топ-консультант Смачної кухні Лілія Цвіт на запитання, яке турбує на свята багатьох: як можна, маючи на столі великий вибір страв, зокрема десертів, не набрати зайвих кіло. Десерти й потрібно сприймати як десерти, каже господиня: смакувати і насолоджуватися кожним маленьким шматочком. Бо якщо їсти великими порціями, то враження від смаку стираються, а переїдання солодкого призводить до нудоти і тяжкості в тілі. "А ми, - каже Лілія Цвіт, - у новорічну ніч виходимо у двір всім гуртом - родина, сусіди, друзі - повеселитися, приготувати шашлик, випити глінтвейну і помилуватися нічним новорічним небом. А от торт краще залишити на ранок. Бо то вже перебір".

Свята - портал у казку

Викладач Київського національного університету імені Тараса Шевченка Оксана Суховій каже, що новорічне святкування - це не лише застілля, а насамперед річне свято, яке треба зробити веселим і таким, що справді запам'ятається на весь наступний рік. Вона розповідає про святкові  "фішки" своєї родини:

Починати святкове застілля краще не вночі, а на початку вечора, тобто влаштувати святкову вечерю. А вже вночі, по-перше, не відчуватиметься голод, як буває, коли чекаєш новорічних курантів  і аж після цього вперше за день прикладаєшся до їжі. А, по-друге, - насолоджуватимешся смаком чогось легенького, але особливого.

Новорічне меню треба складати не за кількістю страв, а за їх якістю. Не варто готувати цілий список страв: нехай їх буде мало, але улюблених родиною, найсмачніших; родинні, так би мовити, делікатеси.

І, найголовніше, - рух, ігри, загадки, казка - все має бути на ці гарні свята, які люди пов'язують з народженням дива. "Я заздалегідь продумую квести, діти залюбки підхоплюють мої ідеї і розвивають, тому всі свята проводити за столом - це не про нас, - ділиться планами на свята викладач столичного вишу. - Свята - це драйв, це нові враження, веселощі, улюблені родинні забавки. Можливо, в інші дні на це нема часу, а от на свято він має знайтися. І це запам'ятається найбільше. Свята - портал у казку, чудовий час для довготривалих вражень".   

А якщо все на святковому столі так смакувало, що несила було відірватися, не переживайте і не картайте себе за з'їдене. Організм попросить у вас розвантажувальний день, і ви правильно зробите, коли подаруєте йому цей день. У ньому має бути багато руху, чиста вода, овочі, фрукти, кисломолочні продукти і хороший настрій. А це також чудовий набір "інгредієнтів!".

Вітаємо і бажаємо веселих, світлих, затишних свят!