Хижаки і пацієнти – 5 бестселерів, в яких розкривається природа злочину

Психологічний трилер, кримінальна драма, містичний детектив – усі жанри цього захоплюючого чтива не залишать байдужим ні любителя "жахливих" історій, ані прихильників серйозної аналітики. У будь-якому разі, здатність авторів бачити таємні причинно-наслідкові зв’язки, приховані від інших, зачаровує всіх небайдужих

 

Мартін Еміс. Стріла часу, або Природа злочину. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2020

Усе в цьому гіпнотичному романі відбувається навпаки, що просто заворожує, лякає, притягує, наче заборонений плід. Справа в тому, що життя головного героя триває задом наперед, наче у відомому кліпі Енігми "Return to Innocence".

"Виходжу, задкуючи, доторкнувшись до капелюха. Вимовляю слова мляво, як і все інше роблю. Щиро кажучи, не відразу второпав, що жалюгідне цвірінькання, яке долинає зусібіч, - людська говірка. Гай-гай, навіть горобці та жайворонки звучать пристойніше. З цікавості перекладаю ці людські трелі. Призвичаївся швидко", - описує головний герой свій чудернацький стан. І навіть якщо раніше прийом опису життя від кінця до початку використовувався доволі часто, то цього разу буквально все помінялося місцями. Звичайні речі показані з іншого ракурсу, Кохання починається зі останньої сварки, а не з першого поцілунку. Недоїдки зі сміттєбаку здаються в магазин, бо дорогою туди вони – вже свіжі продукти. Віщим снам не вірять, бо вони попереджають про те, що вже сталося. Тож саме так розгортається історія лікаря Тода Френдлі: від загибелі внаслідок автокатастрофи десь у США до нацистських таборів смерті в Освенцимі. Невідворотно наближаючись до наймасштабнішого злочину Другої світової - Голокосту. От-от попіл перетвориться на людей і найжахливіший кошмар стане реальністю. Чоловік у чорних чоботах і білому халаті – хто це насправді? При цьому всі страхіття пов’язані не з якимись минулими злочинами, з тим, що головному герою ще тільки належить скоїти…

 

Ендрю Мейн. Хованки з хижаком. – К.: Книголав, 2019

За сюжетом цієї кримінальної драми з непередбачуваним фіналом, обчислювальний біолог та університетський викладач подорожує до Монтани, стикаючись з жорстоким вбивством. І оскільки вбито його колишню студентку, герой бере безпосередню участь у розслідуванні. І хоча всі навколо — від місцевих жителів до представників поліції — впевнені, що за звірством стоїть ніхто інший, як ведмідь-ґризлі, ми розуміємо, що тут є щось інше. І це щось – те саме зло, скоїти яке може тільки людина. Головному герою доводиться залучити всі свої наукові здібності. Слід додати, що автор роману — не лише письменник, знаний своєю серією трилерів, але й відомий ілюзіоніст, фокусник та режиссер, за яким міцно закріпилася репутація найпродуктивнішого «дослідника магії» останнього десятиліття.

 

Алекс Майклідіс. Мовчазна пацієнтка. – Х: Віват, 2019

Життя героїні цієї історії, здавалося б, ідеальне. Успішна художниця та щаслива дружина, вона мешкає у великому будинку в найкращому районі Лондона. Аж поки одного вечора не всаджує п’ять куль в обличчя свого чоловіка. Жодного пояснення, жодного виправдання - протягом наступних шести років Алісія не вимовить ані слова. Тривале мовчання жінки і її таємничий автопортрет перетворили це вбивство на загадку для суспільства. Мовчазну пацієнтку переховують від уваги ЗМІ у "Ґроу", судово-медичній установі в Північному Лондоні. Психотерапевт Тео Фабер переконаний, що зможе розкрити таємницю злочину й вилікувати Алісію. Та причини її мовчання заховані куди глибше, ніж він гадав. І якщо вона заговорить - чи захоче лікар почути правду?

 

Андрій Новік. Аномалія. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2020

Географія цього психологічного та інтелектуального чтива напрочуд широка, а події та їх наслідки неабияк заплутані й таємничі. Німеччина і США, Іспанія, Франція та Марокко – саме в таких просторових межах відбувається дійство. Що ж до часу... Все починається у наші дні, в Гамбурзі, де створюється реальність, якою надалі годі опанувати. Саме тут науковця Александера Бунге знаходять мертвим у власному кабінеті. Він був одним з учасників експериментів з виявлення гравітаційної аномалії в кристалах. Агент спецслужби Маркус Бруннер починає розслідування. Тим часом українці Остап, Віталій, Ян та Марта прилітають в Марокко на відпочинок. Під час екскурсії вони опиняються в моторошній ДТП. Це було так дивно, наче водії випали з цієї реальності на кілька секунд. Остап розуміє, що відбувається щось незвичайне. А потім він зустрічає Аміру — дівчинку, що вижила після тієї ДТП. І стала інакшою… Тепер на неї розпочато полювання. Аміра якось пов’язана зі смертю науковця Бунге. Бруннер хоче знайти дівчинку. Бо вона — ключ до катастрофи…

"Книга, яку ви зараз тримаєте в руках, у певному значенні є особливою для мене, - зауважує автор. - У ній описано речі, які оточують нас із вами, однак про які ми навіть не здогадуємося. Кожен проведений дослід містить під собою реальне підґрунтя, а загадкові просторово-часові кристали насправді існують".

 

Поліна Кулакова. Дівчина, яку ми вбили. – Вінниця: Дім Химер, 2019

Новий роман цієї авторки – це вже третій з черги психологічний трилер. Цього разу дія розгортається в Івано-Франківську в кінці першого десятиліття двотисячних. Передують тому події з кінця дев’яностих. Компанія підлітків з п’яти осіб, затіяли здавалося б невинну гру, яка закінчилася не так, як вони розраховували. У тій грі дівчина Ліда програла, і тепер вона та, яку жоден з них не забуде. Через сімнадцять років після тих подій, п'ятеро підлітків, що вже давно стали дорослими знову зустрінуться, щоб налагодити відносини та пробачити старі образи. Але тінь минулого накриє кожного з них, тож починається нова гра. Загалом це чтиво хоч і на пару годин, але з таких, що тримають читача в напрузі до самої розв'язки і залишаються в пам’яті надовго,