Бензин по 20 грн, долар - по 30 грн: як вплине на Україну нафтова війна, коронавірус та початок світової кризи

Через зниження цін на нафту в світі, українці можуть розраховувати на значно приємніші ціни на бензин. Однак фінансова криза, що поступово насувається, може звести цю радість нанівець, оскільки Україна може в ній втратити надто багато

Чому нафта так впала в ціні

9 березня глобальний нафтовий ринок обвалився майже на третину ціни. Якщо ще у п’ятницю барель нафти коштував у середньому коштував понад 45 доларів, то понеділок змусив світ зустрітися з новою реальністю - нафтою по 31 долар за барель.

Експерти звертають увагу, що це найстрімкіший обвал нафтових цін від січня 1991 року - тоді в Іраку розпочалася операція "Буря в пустелі".

 

Джерело: Trading Economics

Вже через добу ціна барелю нафти марки Brent зросла на 7% - до 36 доларів за барель, у вівторок. Втім існує ймовірність, що до реальності “нафти по 30” світу доведеться звикнути. Принаймні поки основні гравці нафтового ринку не домовляться.

Бо саме конфлікт між країнами-учасницями найбільшого нафтового картелю - Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) - спричинив такий стрес на ринку. 

Зокрема, 5 березня ОПЕК погодила обмеження видобутку нафти на додаткові 1,5 млн барелів на добу в другому кварталі 2020 року. Оскільки промисловість другої за розміром економіки світу - Китаю - скоротилася через епідемію коронавірусу, то світ не має потреби у такій самій кількості нафти, тож ціни на неї впадуть. Щоб цього не сталося, країни-учасниці ОПЕК домовляються скорочувати видобуток, тим самим тримають ціни на приблизно однаковому рівні.

Втім цього разу Росія відмовилася скорочувати видобуток. Справа у тому, що скорочення видобутку нафти країнами ОПЕК відкриває дорогу для збільшення частки світового ринку США.

Приблизна собівартість розробки сланцевої нафти в США перевищує $40, тож якщо скоротити видобуток - Штати витіснять РФ з лідерських позицій.

Своєю відмовою Москва розраховувала, що Саудівська Аравія візьме увесь тягар на себе й запровадить обмеження, які втримають ціни на рівні в діапазоні понад $40.

Втім саудити замість “грати під дудку Москви”, заявили про збільшення видобутку з нинішніх 9,7 до 12 млн барелів на добу та пообіцяли знижки для країн, що купуватимуть у них нафту. Головна мета - витіснити із світових експортних ринків Росію. Аналітики вже назвали це початком світової війни цін.

І “козирів” у них, порівняно із РФ, більше, адже собівартість видобутку одного бареля нафти в Саудівської Аравії - близько $17, в той час, як в Росії - близько $44.

Як пов’язані нафта, фондові ринки та коронавірус

Російська економіка “зав’язана” на продажі нафти та газу - вони складають понад 50% експорту, й відповідно валютної виручки РФ. Російський бюджет на 2020 рік зверстано на ціні 42,4 долар за барель. 

Тож падіння на третину ціни на нафту, “завалило” курс рубля до 72,8 рублів за долар - як чотири роки тому. Ще у п'ятницю долар для росіян коштував 68,5 рублі.

Відповідно це вплинуло й на фондовий ринок. На закритті торгів у п'ятницю Індекс Московської біржі впав на 10,21% у перші хвилини торгів, РТС - на 13%. Ще за кілька хвилин РТС впав вже на 16%.

На жаль, індекси впали не лише в РФ. Слідом за цінами на нафту обвалилися й світові фондові ринки - адже інвестори у паніці почали “виймати” долари з акцій нафтових компаній та шукати більш стабільні інструменти.

Індекс Dow Jones в понеділок втратив 7,8%, S&P 500 - 7,6%, а Nasdaq Composite знизився на 7,3%. 

Торги були навіть припинені на 15 хвилин. Це сталося вперше з часів фінансової кризи 2008-2009 років.

Лише за добу 500 найбагатших людей світу з індексу Bloomberg Billionaires втратили $238,5 млрд, повідомляє Bloomberg

Європейський континент теж “потрясло”: британський індекс FTSE 100 втратив 8,8%, європейський Stoxx 600 - до 7%. 

В Україні фондового ринку по суті нема, втім паніка на ринку не оминула українські цінні папери на світових біржах. За 9 березня ВВП-варанти подешевшали на 9,2%, а прибутковість євробондів виросла на 1-1,1 процентного пункту. 

Тож 9 березня назвали “чорним понеділком” для світової біржі. І експерти заговорили про початок нової фінансової кризи у світовій історії.

Чи буде бензин по 20 грн

Що для росіян втрата суттєвої частини бюджету, те для українця - зниження цін на пальне, оскільки Україна - залежна від імпорту нафтопродуктів. Та чи слід очікувати, що бензин теж подешевшає на 30% після падіння світових цін на нафту?

“Нафта - лише одна складова в ціні нафтопродуктів, на яку припадає 30-40%. Відповідно зниження цін на нафтопродукти має скласти 10-15%. У нашому випадку треба стежити за котируваннями нафтопродуктів, а не нафти, темпи змін не завжди пропорційні”, - пояснює директор ТОВ "Консалтингова група А-95” Сергій Куюн.

“Звісно, можна тішити себе сподіваннями, щоб бензин став по 10-15 грн/літр, але тоді грошей в бюджеті стане ще менше. Якщо у травні бензин буде 20+22 - цього буде достатньо”, - вважає президент Центру глобалістики “Стратегія ХХІ” Михайло Гончар.

Адже нафту і нафтопродукти закуповуються за валюту, тож багато, що залежить від подій на світових біржах:

"Ми маленька відкрита економіка, заточена на продаж сировини. Будь-яка фінансова криза в світі означає й криза в Україні. З одного боку падають доходи від експорту, з іншого - капітали тікають з України в першу чергу. Надто ризикована країна. У підсумку, удар по валюті, потім девальвація тягне за собою інші проблеми”, - застерігає інвестиційний банкір Сергій Фурса.

“Проблема в тому, що разом з нафтою зазвичай валяться ринки важливих для нас експортних позицій - металургійної та аграрної продукції. Приплив валюти в країну зменшується, і це штовхає курс валют вгору. А з ним і ціни на імпортні товари, зокрема паливо. Якщо припустити, що курс залишиться незмінним, то з урахуванням існуючого ще до останніх подій потенціалу для зниження (а він чималий) ціна на дизпаливо може впасти до 20 грн/л (сьогодні в середньому 25,8 грн). Але може трапитися і так, що нинішня ціни буде за щастя, якщо валютний курс полетить”, - попереджає Куюн.

Що буде з доларом

А валютний курс, на жаль, таки “полетів” - на тлі паніки на світових ринках та новин про коронавірус українці кинулися скуповувати валюту. Як наслідок, 10 березня Нацбанк послабив офіційний курс гривні відносно долара на 22 копійки, а відносно євро національна валюта за добу втратила 63 копійки. Ще за добу гривня втратила одразу 39 копійок відносно долара та 56 копійок євро

Національний банк заявив про готовність "гасити пожежу", і продав $250 млн 10 березня та $270 млн днем пізніше. Падіння світових цін на нафту на близько 30% та паніка на світових фінансових ринках не має негативно вплинути на українську економіку у довгостроковій перспективі,  вважають у Нацбанку.

Втім повністю заспокоїтись не дає той факт, що цьогоріч в Україні припадають пікові виплати за зовнішнім державним боргом, тож країна має вкрай великі потреби ($13 млрд) у запозиченнях для фінансування бюджету.

Наступного року Україні потрібно приблизно стільки ж. Тож у підсумку це майже як увесь золотовалютний запас - $26, 6 млрд. Для України добре залучати фінанси ззовні, а зараз для цього не найкращий час. Інвестори віддають перевагу країнам з більш стабільною та зрозумілою поведінкою. До того ж Україна поки не уклала нової угоди з МВФ, що суттєво не лише з точки зору грошей, а є важливим сигналом для інвесторів:

“Таким чином, ми входимо в кризу в набагато кращій формі, ніж були в 2008 році і в 2013 році. Але без підтримки МВФ це лише купить нам час. Трохи часу. А потім буде в кілька разів болючіше”, - підсумовує Фурса.