Без "наступаючий" і "прийдешній". Як правильно вітати з Новим роком та Різдвом Христовим

Красиве привітання - це гарний настрій і почуття вдячності. Яких мовних помилок слід уникати, щоб настрій від такого привітання був справді святковим

Привітати рідну і близьку людину - це подарувати їй гарний настрій, частинку своєї душі. Привітанням, як, власне, будь-яким словом, можна окрилити, відродити, порадувати. Бо ми у суєті суєт інколи не встигаємо навіть привітатися. 
І от наближаються ці чудові новорічні свята, коли, здається, можливо все, навіть дива, які здійснювалися у дитинстві. Багато хто пригадає новорічні листівки, а у них - рівним почерком виведені "З НОВИМ РОКОМ!". Ми так чекали цих листівок… І, знаєте, нічого не змінилося! Ми й досі, як малі, чекаємо привітань, листівок, гарних слів і досі думаємо-мудруємо, що б гарного написати, як віншувати, як передати гарній людині свій настрій і щирі побажання?
 
 
Так, настрій при цьому - головне! А ще - правильно сформульовані побажання: це і мудро, і красиво, і справді по-святковому приємно!
Ірина Онишкевич каже, що друзів вітатиме так: "Хай новий рік дарує міцне здоров‘я рідним й дорогим! Хай буде багатим на гарні події та хороших людей! Вірте в себе! ".
 
Вітання без штучних нашарувань
 
Найтиповіша помилка - наразі не про мовну - це листівки-спами, які ми інколи розсилаємо, як кажуть, усім на світі. Не варто цього робити з багатьох причин. По-перше, у цьому відчувається штучність, по-друге, ми у такий спосіб відбираємо у людини дорогоцінний час, який вона могла б присвятити рідним. Людина шукає час, щоб відповісти на ті всі штучні спамові ялинки і, повірте, особливої вдячності за таке привітання не відчуває. Швидше - навіть навпаки. 
 Інша справа - красиво сформульоване побажання: від душі, індивідуальне, написане конкретній людині. Нехай воно буде коротеньким, але щирим! Щирість відчувається з кількох слів, головне - написати чи сказати їх правильно, без помилок. 
 
 
Найтиповіші помилки:
 
1. Писати слова "різдвяні", "різдвяний", "свято", "святковий", "святкування" з апострофом. Ці слова пишуться без апострофа, і давайте дружно запам'ятаємо це "святкове" правило!
2. "Наступаючого" року нема, тому що це калька з російської мови. Так само не треба казати "слідуючий" - це також груба калька! Узагалі вживання дієприкметників такого типу не властиві для української мови. Краще говорити чи писати "наступний".
3. Неправильний наголос також може зіпсувати всю урочистість привітання. У словах "Новий" (рік), "Нового" - наголос - на другому складі.   
4. "Новий рік" з великої літери пишемо тоді, коли маємо на увазі власне святкування, тобто святковий день.
З Новим роком!  Причому  у назві свята велика буква - лише у першому слові. 
5. З маленької букви "новий" пишемо тоді, коли маємо на увазі календарний рік. 
Успіхів та процвітання Вам у новому році!
6. "У  наступному році"  краще замінити на "наступного року".
Щастя і процвітання Вам наступного року!
 
 

 
 А ви вже відчуваєте передсмак Різдва і Нового року?

Святковий "майстер-клас" з гарних привітань українською проводить Марія Беднарчук, засновник груп "Пишемо грамотно українською мовою", "Українське Слово", "Оберіг нації". Філолог, фольклорист. Народилася на Львівщині:
"Вас уже переслідує ПЕРЕДЧУТТЯ́ - те неясне ВІДЧУТТЯ того, що може відбутися, настати в прийшлому році? Ми всі живемо в ОЧІКУВАННІ, у ПЕРЕДСПОКУСІ новорічного дива, СМАКУЄМО НАПЕРЕД, що здійсняться наші найзаповітніші мрії, сподівання і надії...
Вірмо - і ДИВО не забариться!" - вловіть цей симбіоз краси мови і краси світкових передчуттів у словах пані Марії.
"Живімо у відчутті, передчутті, очікуванні Добра і Щастя, відчуваймо передсмак нового і прекрасного, яке чекає нас у Новому році!
Використовуймо свої, українські слова і забудьмо про чуже "в предвкушени", бо у нас є синоніми і про всяк смак, і на всяк смак: в передсмаку, смакувати наперед, в передчутті, у відчутті, в очікуванні, у передспокусі, - продовжує Марія Беднарчук. -

"Ніколи раніше в традиційних українських віншуваннях не було цього "прийдешнього" року  - завжди вітали з Новим роком і бажали щастя в новому році (на цілий новий рік) на кожному кроці. Не можна "наступаючий" - притягнули "прийдешній".

  

З наступаючим Новим роком - ні! Це калька з російського "наступающий", і хоч Новий рік уже гряде, наближається, йде (навіть наступає старому року на п'ятки), от-от настане, але не варто в українську мову тягнути не властиві їй форми "наступаючий", "прийдешній", "майбутній", бо основна ознака Новорічного свята - НОВИЙ.
Українці традиційно вітали одне одного напередодні свят привітаннями без додаткових слів "прийдешній", "майбутній", тому що використання подібних слів у привітаннях - це спроба замінити оце російське "наступающий", це те саме, що сказати незабаром "новий новий рік" чи чекаємо "прийдешнього прийдешнього" року, бо ж новий рік-прийдешній рік. Зрештою, наш народ витворив свої традиційні привітання", - розповідає мовознавець Марія Беднарчук і наводить приклади гарних привітань українською:

З Новим роком! З новим щастям!
Щастя і здоров'я у новому році!
Щасливого Нового року!
Щастя вам у Новому році, і хай щастить цілий рік і цілий вік!
Веселих свят!
Веселої Коляди і смачної куті!
Дай, Боже, в щасті і здоров'ї цих Свят відсвяткувати і других зА рік дочекати!
З Новим роком і з Різдвом Христовим!
А маленькі діточки хай щедро засіють долівку зерном:
"На щастя, на здоров'я, і на той Новий рік, щоб усім нам жилося краще, ніж торік".


"У мене буде кожній родині окреме привітання, - додає Любов Сердунич, письменниця, фольклористка, і нагадує нам про дуже гарні слова привітання: - А загалом - приблизно отак: "З новим роком вітаю, віншую, здоровлю! Хай він принесе вам більше, ніж торік, здоров’я, достатку, любови! Добра бажаю вам, і миру, і любови!
Віншую радістю, і щастям, і здоров'ям!".

  

Не забудьте привітати рідних, близьких, коханих, друзів зі святами! І нехай ваше привітання звучить щиро і красиво!