Радощі й пастки письма

Є щось дуже життєствердне в тому, що в третій день весни, коли все в природі тільки готується виходити із довгої зимової сплячки, святкується всесвітній день письменника

Думаю собі, що, напевно, кожна людина, навіть усі ті, хто зовсім не любить читати, можуть пригадати бодай один текст, який колись зворушив, зачепив, викликав у пам’яті щось добре або, навпаки, обурив. Одним словом, доторкнувся чогось глибоко всередині й цим запам’ятався. Мовчу вже про тих, для кого читання книжок є однією із найбільших приємностей, хто розкошує, поринаючи в світи, що їх створила чиясь уява. Вони мають довгі переліки улюблених книжок та авторів і добре знають силу літератури. Напевно, сьогодні їм – а точніше, всім нам, хто любить читати, бо і я серед них – приємно згадати своїх улюблених письменників, перечитати котрийсь із улюблених текстів і, якщо ці автори є нашими сучасниками, можливо, навіть знайти їх у соцмережах, щоб подякувати за їхнє письмо, з яким і в якому нам було добре.

Мені сьогодні буде приємно згадати тих, кого я люблю. Уже покійних Джерома Д. Селінджера та Антуана де-Сент Екзюпері, автора знаменитої Нарнії Клайва Льюїса, неймовірну Астрід Ліндгрен, дуже автентичних поетів Волта Вітмена та Олега Лишегу, дуже цікавого польського поета-священика о. Яна Твардовського, а також тих, хто є зовсім поруч, тут, в Україні: автора прозорих есеїв Тараса Прохаська, чудового поета Василя Герасим’юка та інших моїх численних приятелів і колег письменників. Є щось важливе в тому, щоб бути уважним до тих, чиї тексти подарували тобі миті радості й умиротворення. Щоб встигати дякувати тим, чиї книжки ти полюбив. Не вимагати від письменників бути такими, якими хтось хотів би їх бачити (не раз у середовищі критиків або й звичайних читачів чути досить стереотипне, що письменники мають бути бідними, голодними, самітниками, аскетами тощо – так, можуть, але не мусять! – або ж що всі вони себелюбці, мріють про славу й почесті, що іще веселіше й не раз далеке від правди), а приймати їх такими, як вони є – дуже різними і неподібними одні на одних.

Люблю тих, хто пише добре: тут мені йдеться і про художню якість, і про суто людську доброту. Люблю тексти, які не ранять ані лексикою, ані емоціями. Люблю книжки, в яких немає нічого вульгарного чи масного і не читаю текстів, із якими мені незатишно і недобре, бо література ніколи не є просто літературою. За кожним твором завжди є певна система цінностей і, якщо її не поділяю, просто певну книжку не читатиму. Читатиму тих, хто мені близький, і не переставатиму захоплюватися тим, що у світовій літературі є неймовірно багато різних мов письма, унікальних авторських стилістик, і що хоч скільки добрих письменників буде на світі, кожен іде своєю винятковою дорогою і для кожного знайдеться своя ніша місце в літературі та свій читач.

Коли пишу сама, хочу писати добре. Так, щоб мені самій не було соромно за написане і щоб мої тексти не підштовхнули нікого до зла. До ненависті, до нелюбові, до зради. Пригадую, як колись мене вразив один із есеїв Лєшека Колаковського – одного з найвідоміших польських філософів ХХ століття – під назвою “Диявол у політиці”. Колаковський писав, що ми дуже виразно й чітко бачимо безчинства, які відбуваються в політиці, дію зла в ній, зате в мистецтві зло дуже добре вміє маскуватися під добро, і не раз дуже складно відстежити його дію в мистецтві, літературі чи філософії. Якщо перефразувати, ми добре бачимо, скажімо, фальшування при підрахунку голосів під час виборів і можемо виразно його назвати, засвідчити наявність зла та брехні у цьому процесі, однак не можемо так само однозначно назвати злим вплив на нас, для прикладу, книжки із захопливим сюжетом, у якій описано історію жінки, яка обдурює свого чоловіка і має декількох коханців. Не можемо, аж поки не відчуємо, що сприймаємо її поведінку як норму, що вона нас не бентежить і не здається сміливою і вартою наслідування. Коли ми бодай у думці стаємо на її бік, теж у якомусь сенсі підтримуємо зло – обман та зраду, хоч цього й не усвідомлюємо й, вочевидь, скажемо, що це ж просто література. Але література ніколи не є лише літературою, а ми ніколи не залишаємося просто безсторонніми читачами. Фактично завжди в акті читання ми опиняємося перед низкою виборів між добром і злом, навіть якщо цього й не усвідомлюємо.

Продовжуючи, Колаковський додає: “Мистецтво, наука й філософія здаються порівняно нешкідливими, але їх невинність може бути оманлива, бо їхній вплив поширюється на значно більший часовий проміжок, і їхні злі наслідки, з огляду на це, часто є розсіяними, їх важко відстежити, вони непостійні й невловні”. Щось у цьому є. Нас уже не буде, а наші тексти залишаться, їх хтось читатиме, і дай Боже, щоб те, що ми написали, приносило лише добрий плід.

Тому читання – а ще більше письмо – завжди буде інтелектуальним викликом. Перш ніж читач обиратиме, що читати, обирає письменник: що писати і як писати. Яку обрати мову, стилістику та як вибудувати сюжет. Зрештою, як писати так, щоб написане було добрим; щоб талант і дар писати дав добрі плоди. Щоб написане і прочитане не зранило, а тим більше не вбило, як це вміють робити деякі слова.