Безпілотник "Морок": все, що відомо про таємничий український далекобійний дрон

Російські агресори вже не відчувають себе в безпеці на власній території. Причина – безпілотні літальні апарати ЗСУ, які з кожним днем залітають усе далі в тил ворога. Серед найдалекобійніших – БпЛА "Морок", відомостей про який обмаль

Еспресо розповідає все, що відомо про "Морок", його характеристики, ціну і що про нього пише західна преса.

БпЛА "Морок": збори на дрони та їхня ціна

У вівторок, 10 жовтня, волонтери Сергій Притула, Саргій Стерненко та Ігор Лаченков оголосили "мегазбір". Заявлена мета – 175 млн гривень на 100 безпілотників "Морок". Збір отримав назву "Можем павтаріть".

"Памʼятаєте, як минулого року під час збору "На Помсту" ви задонатили на 142 дрони-камікадзе? Вони доставили нашим ворогам чимало вибухових "сюрпризів".

Час передати нашим військовим ще "вибухових" пташок! Повтор буде дуже яскравим та несподіваним для ворога", – йшлося в повідомленні волонтерів.

За дві доби (станом на ранок 12 жовтня) було зібрано 78% відсотків від суми – бл. 136 млн грн.

Це вже не перший збір на "Мороки". У серпні Служба безпеки України анонсувала удари безпілотників по російських загарбниках. Для проведення цих операцій оголошували збір коштів на 33 далекобійні дрони, які передадуть підрозділу "Білий вовк" Центру спеціальних операцій СБУ. 

“Кожен із 33-ох безпілотників спецпризначенці СБУ обіцяють запустити так, щоб ворог побачив і відчув, що означають для українців свобода і Незалежність”, – наголошували спецпризначенці. 

Тоді вартість 33-х безпілотників склала 60 млн гривень (1,82 млн або ж майже $50 тис. за штуку). Ціна заявлена в жовтневому зборі від Стерненка та компанії – 1,75 млн грн ($48 тис.) за один дрон. Різниця, ймовірно з'явилася через обсяг закупівель. Чим більше замовлення на зброю, тим дешевше обходиться кожна одиниця.

Технічні характеристики та вигляд БпЛА "Морок"

Оголошуючи збір у серпні представники СБУ не уточнювали, які саме дрони закуповуватимуть. Однак зазначили, що ці безпілотники мають дальність польоту 800 км. Такими ж є показники озвучені волонтерами 10 жовтня – кожен зі ста "Мороків" здатен нести 30 кг корисного навантаження на відстань до 800 км. Така дистанція дозволяє Силам оборони завдавати ударів по важливих об’єктах рашистів у глибокому тилу.

Силова установка БпЛА використовує двигун внутрішнього згоряння, розміщений у хвості дрона. Тому "Морок", як і Shahed, видає характерний звук, наче "мопед".

Досі невідомим залишається навіть вигляд цього дрона. Так у вересні Служба безпеки України опублікувала два зображення безпілотника "Морок". Але ці зображення відрізняються від того, як БпЛА виглядає на заставці у відео від волонтерів.

Фото: скріншот

Портал "Мілітарний" стверджує, що мова йде про одномоторний БпЛА зі штовхаючим гвинтом у хвостовій частині.
"Він побудований за нормальною аеродинамічною схемою. Хвостове оперення двобалкове, обернене V-подібне", – йдеться в описі "Морока". 

Оглядачі Defense Express, проаналізувавши фото безпілотників, називають аеродинамічну форму дрона доволі дивною.

"Попри те, що нагадує схему "качка" у дрона немає переднього горизонтального оперення, але є кіль. Таким чином мова йде про доволі рідкісну у дозвуковій авіації безхвосну схему. І якщо у надзвуковій авіації така схема використовувалась доволі активно у 60-70-х роках, наприклад у винищувачі Mirage, лайнерах Concorde та Ту-144, а також розвідувальному SR-71 Blackbird, то на дозвукових літальних апаратах значно частіше використовується схема "качка" чи літаюче крило", – роздумують експерти.

Втім вони визнають, що фото зовсім не обов'язково повинні відповідати реальному зразку чи, тим паче, розкривати деталі конструкції для ворога. 

Успіху досягають 35-40% дронів "Морок"

Великий матеріал безпілотникам "Морок" присвятив впливовий щотижневий британський журнал The Economist. Журналісти видання на світанку 25 серпня спостерігали за запуском безпілотників українськими захисниками. 

"Вони хочуть провести одну з найсміливіших повітряних місій на контрольованій сьогодні Росією території. Атакуватимуть військову базу, розміщену в глибині Кримського півострова", – пишуть британські журналісти. 

Про підсумки цієї місії згодом повідомляли джерела в окупованому Криму, які написали, що на військовій базі пролунали вибухи. Кілька військових загинуло, поранених доставили до шпиталю.

Одним із дронів, які застосували в цій операції, є саме "Морок".

"Джерело, близьке до розробників "Морока", каже, що нова авіаційна ударна потужність України – це "врожай від насіння, посіяного багато місяців тому. "Морок" швидкий і може переносити важкий корисний вантаж на кількасот кілометрів. Це один із найперспективніших дронів-камікадзе, розроблених в Україні", – пише The Economist.

Журналісти наголошують, що творці "Морока" зайшли так далеко здебільшого без державного фінансування, завдяки друзям-благодійникам. Тепер перед командою розробників постало складне завдання – знайти ресурси активізації серійного виробництва.

Серед уже виконаних завдань БпЛА "Морок" – удари по аеродромах поблизу кордонів України. Зокрема, військові натякнули журналістам, що саме цей дрон завдав удар по стратегічному бомбардувальнику Ту-22М на авіабазі біля Новгорода. 

Щоби прорватись через російську ППО та засоби радіоелектронної боротьби, кожну українську атаку потрібно ретельно планувати, зазначає The Economist.

"Україна розробила алгоритми, які, здається, працюють. Оператори запускають дрони вранці, коли концентрація ворога слабша, а також використовують протокол, розроблений, аби перевантажити ППО. Вони збирають розвіддані (часто від західних партнерів) про радари, засоби електронної боротьби й системи протиповітряної оборони. Росія не може заблокувати всю свою величезну територію", – йдеться в матеріалі.
Оператори дронів кажуть, що головне – це проскочити повз 60-кілометрову смугу перешкод на кордоні. Відгуки про успіх ударів збирають із супутників, пристроїв стеження, повідомлень у соціальних мережах та від місцевих агентів. В середньому цілі досягають 35-40% безпілотників.

Фото: facebook-сторінка Служби безпеки України