Чому держава імпортує військову техніку й доводить до банкрутства український "КрАЗ", – розслідування журналістів "Еспресо"

За підрахунками експертів, потреба силовиків у колісній техніці – близько 30 000 одиниць. Проте за останні два роки "КрАЗ" майже не отримував замовлень. Документа чи дорожньої карти, яка б стабілізувала стосунки держави з її оборонкою, просто не існує

Про це йдеться в розслідуванні журналістів спеціально для "Вечору з Миколою Княжицьким" на Еспресо.TV.
 
"Папірці є! Але все це не є вивіреними професійними документами оборонного планування. Це не є дороговкази! Це папірці – для того, щоб відкрити фінансування на ту чи іншу програму бюджетну, отримати гроші для якихось потрібних людей", – обурюється журналіст Юрій Бутусов.
 
Один з останніх скандалів – шасі для пускових установок ракетного комплексу "Нептун. Раніше стояли на базі "КрАЗу", тепер ж в Міноборони вирішили замінити їх на продукцію чеської компанії "Tatra Trucks". Все б нічого, але "Татра" вчетверо дорожча за український аналог.
 
"Вибачте, якщо моя машина коштує 80 тисяч євро, то таку саму "Татру" купують за 400 тисяч євро! А технічні характеристики у нас навіть кращі. Чомусь туди 400 тис. можуть заплатити і розказують, що ми нічим не ризикуємо, а сюди 80 тис. – ризикують. Розумієте, заплативши тут, це все можна відслідкувати! Є Держаудитслужба, є, які б вони не були, ДБР, НАБУ – все є. А якщо заплачені гроші за кордон – все, ніхто не контролює. Скільки заплачено, за якою ціною? Все – кінці у воду", – повідомив генеральний директор ПрАТ "АвтоКрАЗ" Роман Черняк.
 
Високу якість машин "КрАЗу" підтверджує голова Асоціації оборонних галузей Андрій Сенченко. За 7 років війни не було жодного офіційного запиту щодо комплектуючих або ремонтних робіт. Саме тому корупціонери змушені придумувати складні схеми, аби вибити кременчуцький завод з ринку.
 
"Якщо звернуться ділки з Міноборони до "КрАЗу" й запропонують вкласти в так звані РКМ – а це калькуляції, за якими визначається ціна військової техніки – вкласти якісь хабарі, то їм відмовлять! Якщо вони запропонують віддати якийсь відкат, то я вважаю що їх здадуть в НАБУ чи ще кудись. Вони це розуміють, і тому вони взяли курс на закупівлю імпортної техніки, озброєння, боєприпасів по різних сірих схемах", – зазначив голова Асоціації роботодавців оборонних галузей України Андрій Сенченко.
 
Виходить так, що ділки беруть гору: без державних замовлень і стратегічного планування "КрАЗу" загрожує банкрутство.
 
"Ми працюємо не повною загрузкою, і це відчувають всі працівники. У нас півтори тисячі працівників тільки на нашому заводів. Плюс, вісім наших заводів, які теж мають неповну загрузку» + 16.30. «Ми можемо закрити практично на 80% всю потребу української армії в любих типах колісних автомобілів і колісних шасі різних типів озброєнь", – зазначив гендиректор ПрАТ "АвтоКрАЗ" Роман Черняк.
 
Після початку ескалації в "Укроборонпромі" заявили, що при потребі наростять виробництво зброї в кілька разів. Тобто, досі такої необхідності не було? Чи не пора нарешті завантажити оборонним замовленням такі унікальні виробництва як "КрАЗ?" В Кабміні не до того: 14 квітні на засідання уряду обговорювали націоналізацію "АвтоКрАЗу". І байдуже, що для цього нема ні законодавчої бази, ні підстав. Та й час, коли стотисячна армія ворога гарцює на кордоні – не найкращий, адже будь-які радикальні зміни на заводі дестабілізують його роботу.