Довженко-Центр заявляє про ліківідацію національного кіноархіву. У Мінкульті кажуть, що мова про "реорганізацію"

Державне агентство України з питань кіно видало наказ про реорганізацію Довженко-Центру. В установі наголошують, що це де-факто означає ліквідацію національного кіноархіву 

Про це йдеться в заяві на facebook-сторінці Довженко-Центру.

"Державне агентство України з питань кіно видало наказ про реорганізацію Довженко-Центру, що де-факто означає ліквідацію національного кіноархіву, який з 1994 року послідовно займається збереженням, дослідженням та популяризацією українського кіно", – зазначено в повідомленні.

Як пояснюють у Довженко-Центрі, згідно з наказом Держкіно, всі фільми з колекції та майно Довженко-Центру мають передати державній установі "Науковий центр кінематографії України", основним видом діяльності якої, за даними ЄДРПОУ, є "вища освіта". 

"Таким чином відповідати за унікальну кінематографічну спадщину України Держкіно доручає де-факто "сплячій" установі, що з моменту свого заснування за часів Януковича в 2011 році не здійснювала жодної діяльності, не має штату, відповідних компетенцій, сайту тощо", – наголошують у Довженко-Центрі.

У Центрі додають, що, відповідно до згаданого наказу, зі структури Довженко-Центру має бути виокремлено державне підприємство "Українська анімаційна студія", до якої планують передати авторські права на українську анімацію, що зараз належать Центру. Співробітників центру повідомлять про можливе звільнення. Натомість у наказі про реорганізацію не згадано про кіноархівну та музейну колекції Довженко-Центру, котрі є частиною відповідно державного архівного та музейного фондів України та підпадають під дію окремого законодавства.

"Не врахувавши пропозиції Довженко-Центру щодо подальшої діяльності та не розробивши стратегічний план його розвитку, як того вимагає розпорядження Кабінету Міністрів України № 91-р від 26.01.2022, Держкіно вирішило розділити цілісну колекцію Довженко-Центру, що формувалась з 1960-х років, між різними структурами.

Передача колекції національного кіноархіву з високою репутацією у світі до фейкової установи – величезний удар по міжнародному іміджу української влади, особливо під час війни, коли Україна у крові виборює власну ідентичність. Цей удар має всі ознаки зазіхання на національну пам'ять і може вважатися підривом державності і зрадою національних інтересів", – наголошують у Довженко-Центрі. 

Тим часом у Міністерстві культури та інформаційної політики наполягають, що мова лише про реорганізацію, а про ліквідацію Довженко-Центру не йдеться.

"Міністерство виступає проти нехтування та ліквідації кіноспадщини, тому подібна заява є несподіванкою і для нас. Ми бачимо, що у рішенні ДержКіно України про ліквідацію Довженко-Центру не йдеться. Планується реорганізація шляхом створення двох нових державних підприємств, одному з яких передається фільмофонд. Впевнені, що Держкіно якнайшвидше дасть більш детальні роз‘яснення", – зазначили у МКІП, додавши. що Держкіно з 2021 року не підпорядковується Мінкульту, спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. 

Держкіно натомість заявило, що наказом не передбачається ліквідації Національного центру Олександра Довженка.

"Обговорення питання реорганізації ДП "Національний центр Олександра Довженка" почалося ще задовго до війни в країні, в той час, коли Центр ще перебував у сфері управління МКІП. Війна в Україні лише актуалізувала це питання. Наказом Держкіно не передбачається ліквідації Національного центру Олександра Довженка, лише його реорганізація", - йдеться у заяві.

Держкіно зазначає, що реорганізацію передбачається здійснити наступним чином:

- шляхом виділу з утворенням окремої (самостійної) юридичної особи – державного підприємства "Українська анімаційна студія";

- шляхом виділу та передачі повноважень щодо архівування комплектів вихідних матеріалів фільмів, вихідних матеріалів фільму, створених повністю або частково за рахунок коштів Державного бюджету України, а також фільмокопій фільмів, створених в Україні за рахунок коштів юридичних осіб приватної форми власності та фізичних осіб, до державної установи "Науковий центр кінематографії України".

"Всі інші функції та завдання, передбачені Статутом ДП "Національний центр Олександра Довженка", залишаються за Центром. Це дозволить ДП "Національний центр Олександра Довженка" приділити більшу увагу розвитку музейної справи та кінокультури, організації різноманітних івентів для її збагачення та поширення", - заявляє Держкіно.

Також у Держкіно наголосили, що про звільнення працівників унаслідок реорганізації не йдеться.

"При реорганізації будь-якої установи в жодному разі не йде мова про звільнення чи розпуск працівників. У таких випадках за трудовим законодавством всім працівникам пропонується місце роботи на аналогічних посадах у новій структурі. Працівник має право вирішувати чи буде він працювати далі, чи прийме інше рішення, наприклад, бути переведеним до іншої організації. При реорганізації Центру Олександра Довженка буде утворено три самостійних (окремих) юридичних особи і всі працівники зможуть за своїм фахом отримати робоче місце в одній із цих організацій", - пояснили в Держкіно.

Довідково. Довженко-Центр – найбільший і єдиний міжнародно визнаний кіноархів України, в якому зберігається понад 10000 найменувань (більше 60 000 одиниць зберігання) художніх, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів, понад 24 000 архівних документів з історії українського кіно, понад 400 музейних експонатів. Єдиний український представник в Міжнародній федерації кіноархівів (FIAF).

Колекція Довженко-Центру за значенням та обсягом дорівнює колекціям Національного художнього музею України, Музею Ханенків, Музею історії України, Бібліотеки імені Вернадського і є найбільшою в світі збіркою творів українського кіномистецтва.

Для збереження, розвитку і популяризації кіномистецтва в структурі Довженко-Центру діють Фільмофонд, Кіноархів та Музей кіно, Медіатека, видавництво, книгарня, кіносценічний простір "Сцена 6", кінолекторій та єдина в Україні кінокопіювальна лабораторія з цілісним плівково-цифровим циклом. Така структура відповідає світовим стандартам діяльності інстутуцій, що працюють з кінематографічною спадщиною.

В.о. Генерального директора Довженко-Центру Олена Гончарук дала коментар в етері телеканалу "Еспресо"


"Це серйозне рішення для українського кінематографа та культури у складний воєнний період. Стратегія розвитку центру не була погоджена. Наказ ми отримали вчора і він став для нас шоком. З Держкіно була домовленість, що ми маємо розробити дорожню карту. Ми отримали наказ про реорганізацію і повну передачу повноважень. Найголовніше, чому реорганізацію ми класифікували як ліквідацію, тому що це фактично прописано між рядків. Якщо ядро діяльності Довженко - Центру, а це "Фільмофонд" і "Кіноколекція" переходить в управління іншої інституції - діяльність центру ставиться під велике питання", - зауважила Гончарук.