Хто такий новий генеральний прокурор Андрій Костін?

Три роки тому президент Володимир Зеленський розмовляв із тодішнім президентом США Дональдом Трампом, де сказав, що ексочільник Генпрокуратури Руслан Рябошапка "його людина на всі 100%". Нинішній очільник ГПУ Андрій Костін уже третій. І він підтверджує правило — незалежним бути не треба. Треба бути своїм на всі 100%. Але уже не президента, а його менеджера Андрія Єрмака

Депутатство по знайомству

У 2019 Костін вперше обрався до Верховної Ради за списками "Слуги народу" під 108-м номером за рекомендацією голови Офісу президента Андрія Єрмака. До цього він очолював адвокатську фірму "Право". Разом з Костіним "по особистій рекомендації" Галину Третьякову та Андрія Задорожного. Зв’язки між цією трійцею фаворитів настільки тісні, що помічником-консультантом останнього працює донька Костіна, а син Задорожного — помічником-консультантом Костіна.

Просував вибори в ОРДЛО

У травні 2020 Костін став членом української делегації у Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації у Донецькій і Луганській областях, а у листопаді 2021 року очолив її. У квітні 2022 року увійшов до складу української делегації для участі у переговорах з Росією щодо підготовки й погодження проєкту договору про гарантії безпеки України. Якщо подивитися новини за цей період основною темою, яка хвилювала Єрмака чи Костіна це було питання перемовин із РФ та представниками ОРДЛО — проводити чи ні місцеві вибори на тимчасово окупованих територіях.

Андрій Єрмак переконував, що вибори можливі за "умов дотримання безпеки". Юрист Андрій Костін розповідав, що місцеві вибори на окупованих територіях можна провести з допомогою одноразової постанови.

"З юридичної точки зору я не бачу ніякої проблеми. Ця постанова має разовий характер. Вибори в ОРДЛО України будуть проводитися за спеціальним законом і ґрунтуватися на окремій постанові Верховної ради, яка дозволить їм пройти по всім демократичним стандартам", — заявив він у коментарі за 10 липня 2020 року.

Потім, після критики підігравання росіянам дещо змінив платівку, але все одно наполягав, що вибори Пушиліна й іншого звіринця важливі.

"Вибори фізично неможливі сьогодні-завтра, але якщо російська сторона буде готова зняти напругу і будуть виведені війська, а ми отримаємо контроль над кордоном, якщо ОБСЄ зможе провести свій моніторинг і отримає гарантії безпеки, то чому б і ні? Вибори можливі, але все залежить від волі іншої сторони. З нашої сторони воля і бажання є", — коментував цю тему Костін у пресі.

Відповідальний за судову реформу

За іронією долі Генпрокурором Костін стає одразу після колеги по партії Ірини Венедіктової. У квітні після її призначення у ГРУ — він очолив парламентський комітет із правової політики та відповідав у Зеленського за судову реформу. Але саме в період керівництва комітетом Костіним належна судова реформа відкладалась, блокувалась, а необхідні законодавчі зміни спотворювалися. На певний час зупинився процес перезапуску ВККС, через що Україні бракує вже понад 2000 суддів. Замість перезапуску ВРП почалося її посилення, вінцем чого стало внесення до Ради законопроєкту 3711-д у липні 2021 року.

Ось що писав з цього приводу Михайло Жернаков, голова правління Фундації DEJURE:

"Головним драйвером створення підконтрольної ВККС виступив претендент на посаду голови САП Андрій Костін. Саме він лобіював поправки, якими нівелювали будь-який вплив незалежних експертів на конкурс до Кваліфкомісії". Питання належної роботи ВККС було предметом постійних зустрічей української влади і західних партнерів до початку війни й після — немає таких перемовин, де б наші західні союзники не нагадували нам про необхідність судової реформи.

Хотів очолити САП

У 2021 році брав участь у конкурсі на посаду голови Спеціальної антикорупційної прокуратури, але не пройшов співбесіду. Під час спілкування з’ясувалось, що друг Андрія Єрмака їздив до окупованого Криму з приватними візитами і загалом є глибоко радянською людиною. Найкращі цитати Костіна, озвучені міжнародним експертам, можна знайти тут:

Далі Банкова образилась, коли Андрій Костін вибув з перегонів за посаду очільника САП. І почалась блокада конкурсу, яка триває донині — переможець Олександр Клименко до цього часу попри постійні нагадування США і G7 так і не розпочав свою роботу.

До самого 24 лютого займався "мирним врегулюванням"

Попри чіткі попередження західних розвідок, що війна із РФ неминуча - Костін у рамках Тристоронньої контактної групи просував ідеї розмінування і переговорів із Кремлем в рамках "нормандського формату". В інтерв’ю від 7 лютого каналу ICTV Костін наполягав, що "український народ хочу миру", а критики грають на руку Кремлю, бо "дестабілізація внутрішньої ситуації — саме те, що треба РФ".

Любов до шоколаду. Андрій Костін разом зі 152 іншими депутатами звертався до президента Володимира Зеленського із запитом про… введення санкцій проти підприємств кондитерської корпорації ROSHEN за фінансування бюджету Росії.

"Уже восьмий рік поспіль п'ятий президент (Петро Порошенко - ред.) продовжує вести свій брудний бізнес ... і заробляти у РФ гроші, поповнюючи бюджет Росії ... дії п'ятого президента мають бути предметом розгляду в РНБО, оскільки діяльність корпорації Roshen загрожує нацбезпеці", — пояснював свою ідею з парламентської трибуни депутат-"слуга" Владлєн Нєклюдов.

Цікаво, що Липецька фабрика припинила свою роботу ще у 2017, тобто депутати не могли не знати цього у жовтні 2021.

Без місця проживання

Новий Генпрокурор ще у статусі народного депутата у 2019—2020 роках не декларував жодного місця проживання у Києві, хоча, за даними сайту Верховної Ради, отримував бюджетну компенсацію для оренди житла або винайму готельного номера у розмірі близько 20 тис. грн на місяць. Не задеклароване також і місце проживання доньки кандидата, тієї самої, яка є помічницею депутата Задорожного на платній основі.

Цікаві SMS від Борисовича

2 вересня 2020 року нардепа Гео Лероса виключили з фракції "Слуга народу" на вимогу президента Володимира Зеленського. Тоді ж журналісти видання "Букви" зафіксували, що нардеп "Слуги народу" Андрій Костін отримав повідомлення від якогось Борисовича: "А у мене є питання, є хтось із 250 осіб, хто перестане мовчки слухати, як Президента і мене цей п*дар поливає брудом", – написав Борисович. (По батькові Борисович носить Єрмак, якого Лерос звинуватив з трибуни Ради в корупції – ред.).