Молдова скоротить кількість російських дипломатів через розслідування про шпигунство

Уряд Молдови планує скоротити чисельність дипломатів із Росії у Кишиневі після журналістського розслідування про шпигунство за владою країни за допомогою десятків антен на даху російського посольства в Кишиневі

Про це пише Jurnal TV.

Міністр закордонних справ Ніку Попеску заявив, що протягом багатьох років Молдова була об’єктом певної ворожої діяльності та політики з боку Росії. А значна частина з них була зроблена через посольство.

"Я бачив цю інформацію з надмірною кількістю антен. Важливо, щоб дипломатичні служби зосереджувалися на розвитку добрих відносин, або коли дії спрямовані на дестабілізаційні дії та дії, не пов’язані з дипломатичною діяльністю, ми досягли спільної згоди щодо необхідності обмеження кількості акредитованих дипломатів з Росії", - сказав міністр.

Він також зауважив, що представники російського посольства вже проінформовані.

Як зазначив міністр закордонних справ Ігор Захаров, з Молдови висилають 18 дипломатів та 27 співробітників техперсоналу посольства Росії в Кишиневі.

 У посольстві залишиться 10 дипломатів та 15 технічних співробітників.

Що відомо про журналістське розслідування щодо шпигунства за владою Молдови

24 липня Insider і Jurnal TV опублікували спільне розслідування, у якому з'ясували, що на даху російського посольства в Кишиневі встановлені 28 антен і супутникових тарілок, а також решітки Ягі-Уда та вертикальні штирі. За допомогою цього перехоплюють сигнали супутникових телефонів, завдяки чому є можливість прослуховувати телефонні розмови та перехоплювати переговори по рації місцевої поліції. Журналісти стверджують, що це більше, ніж встановлено антен і тарілок на посольстві РФ у Бельгії, і їхнє число щорічно зростає.

Також, за даними журналістів, на дах, де встановлені засоби для прослуховування та перехоплення, підіймаються працівники російських спецслужб. Найчастіше вони це робили перед парламентськими та президентськими виборами в Молдові, а також перед самітом Європейської політичної спільноти. Зокрема 14 травня в день виборів башкана Гагаузької автономії на даху посольства помітили офіцера військового аташе в посольстві РФ у Молдові Павла Якуніна, який також відповідає за секретні канали зв'язку зі штаб-квартирою російської розвідки у Москві і з приймальним центром космічної розвідки у Ватутінках, що в Підмосков'ї.

 У розслідування наголошують, що кожні два-три роки у посольстві змінюють "слухачів" і спеціалістів у зламах комп'ютерних мереж. Так нині ними та офіцерами-зв'язківцями в Кишиневі командує Олександр Васінович, який часто з'являється на даху посольства і дає їм вказівки.

Крім того, у розслідувачі повідомляють, що дружин шпигунів використовують як кур'єрів для перевезення надто важких файлів. Так, вони часто літають до Москви та назад, а в їхніх сумках постійно багато флешок і жорстких дисків. Оглядати багаж дружин не можна, оскільки вони мають дипломатичний імунітет.

Російського посла Олега Васнецова 25 липня викликали до міністерства закордонних справ і євроінтеграції Молдови.