Навіщо взагалі Зеленський приїхав до Вашингтона?

І Київ, і Вашингтон припустилися помилок, але річ у тім, що обидві сторони отримали користь від зустрічі, а американсько-українські відносини такі ж міцні, як і раніше

Володимир Зеленський, молодий телегенічний президент України, щойно завершив поїздку до Вашингтона, і багато оглядачів намагаються зрозуміти, що означає цей короткий візит. Зрештою, яка була ціль?

Частково престиж, частково бюджет. Зеленський роками наполягав на візиті до Овального кабінету, і нарешті його отримав. Зеленський ніколи не приховував своїх амбіцій: недосвідчений комік хоче стати світовим лідером, тому зробити фото в Білому домі було для нього головним пріоритетом.

Зеленський поїхав додому з більшою кількістю грошей. Вашингтон пообіцяв додаткові 60 мільйонів доларів у боротьбі України з Росією, 45 мільйонів доларів гуманітарної допомоги та ще 12,8 мільйонів доларів допомоги на боротьбу з COVID-19. Зрозуміло, що незначна сума для оборонних потреб вітається, але все одно — крапля в морі. Зеленський підрахував, що країні потрібно 22 мільярди доларів на модернізацію військово-морського флоту, а більшість аналітиків розглядають Чорне море як одне з найбільш вразливих місць в Україні. 

Сам візит був незвичайним, і помилок припустився як Київ, так і Вашингтон, але річ у тім, що обидві сторони отримали користь від зустрічі, а американсько-українські відносини знову зміцніли. Зеленському потрібно було перезапустити американсько-українські відносини після того, як вони зіпсувалися під час президентства Трампа. Проте, варто визнати, він презентував свою країну з притаманною йому харизмою, хизуванням і послідовністю. Візит Зеленського став також рятівним для Джо Байдена, що зіткнувся з найбільшою на сьогодні зовнішньополітичною кризою після безладного виведення військ із Афганістану. Візит ненадовго змінив заголовки.

Як і команда Байдена, команда Зеленського ретельно контролює вислови президента, але лідер України рідко дає інтерв’ю чи пресконференції. Його дводенний візит до Вашингтона не був винятком. У своїй офіційній зустрічі з експертами Київ ретельно відібрав список запрошених, які надто критикували досягнення Зеленського і прибрали питання, які здавалися небезпечними. Подія також відбулася в бібліотеці Маунт-Вернон, де проживав Джордж Вашингтон, перший президент Америки. Хоч вибір локації не пояснили, але той факт, що посольство вирішило провести цей захід, говорить про значний контроль події та всього візиту.

31 серпняу Маунт-Верноні Зеленський увійшов до кімнати у своєму звичайному вбранні - в чорному костюмі та краватці - і почав махати руками та вітати всіх англійською. Він аж засяяв і припинив це, побачивши посла Білла Тейлора, який був повіреним у справах США, коли Зеленський переміг на виборах 2019 року.

Зеленський непримітно виступив українською мовою з трибуни, а потім передав слово раднику голови свого Офісу - Тимофію Милованову для презентації "Плану трансформації". Як професор, Милованов презентував три складні текстові слайди - про фізичну безпеку, енергетичну безпеку та інфраструктуру й економічне зростання, - з якими не можна не погодитися. Як не дивно, їх презентували вперше. Українці були трохи здивовані, коли дізналися про новий план - і спантеличені, чому його спочатку показували американським експертам, а не громадськості.

"Справедливості не вдалося досягнути", - зізнався Милованов. Він сказав, що перед Україною стоять фундаментальні виклики, і відрив від спадщини Радянського Союзу неможливий за одну ніч. Милованов додав, що Україна могла б почати проривні реформи багато років тому, якби не російська агресія - розумна, але хибна тема для обговорення, оскільки її прогрес у реформах був ліпшим від 1991 до 2014 року, коли російська агресія не прогресувала.

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров завершив шоу вишуканим відеороликом, який демонструє справжні досягнення України в діджиталізації державних послуг на платформі під назвою “Дія”. Зареєструвати новонароджену дитину в Україні можна, наприклад, за кілька хвилин на комп’ютері чи телефоні.

Президент наголосив на необхідності верховенства права, але цього навряд чи вдалося досягнути в країні, де прямі іноземні інвестиції прирівнюються до нуля. Але президент-комік був абсолютно серйозним, коли він та його команда неодноразово вказували на необхідність інвестувати в Україну. Це безглуздий запит, зважаючи, що його аудиторія складалася із зубожілих експертів аналітичного центру та держслужбовців.

Андрій Осадчук, депутат від опозиційної політичної партії “Голос”, відзначив інвестиційні пропозиції Зеленського: “Зеленський хоче, щоб усі грали з нами в футбол. У нас чудовий стадіон. Трава ідеальна. У нас є все необхідне, але немає суддів. Приходьте все-таки пограти”.

Після офіційної презентації Зеленському поставили два питання. Керівник української служби "Голос Америки" Мирослава Гонгадзе тиснула на президента через корупцію.

Зеленський сказав, що є два шляхи боротьби з корупцією: через діджиталізацію та через суди, і завдяки заходам, які вжила його команда, майбутні президенти України "вже перемогли".

Шкода, що така заява не витримує критики. Хоча Верховна Рада в липні ухвалила новий законопроєкт про судову реформу, він не був реалізований і має невеликі шанси на реалізацію.

Проте реформатори в Києві позитивно сприймають цей візит. У спільній заяві Білого дому український президент пообіцяв провести низку жорстких реформ, які він презентував у своїй кампанії, від реформування Служби безпеки України до призначення нового директора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Законопроект про реформу СБУ мають ухвалити цього місяця, втім, процес призначення нового прокурора зупинився через махінації в Офісі президента України.

Команда Байдена також мала у своїй роботі неабияку кількість недоліків і перебільшень. Високопоставлений чиновник адміністрації Байдена сказав журналістам, що "за тридцять років від здобуття Україною незалежності наше стратегічне партнерство ніколи не було сильнішим, ніж зараз". Неважливо, що виникла незгода щодо газопроводу "Північний потік -2" або роздратування Києва, що Вашингтон не припиняє дорікати йому через корупцію. Відносини хороші, але не найкращі.

Команда Байдена також химерно пріоритезувала проблеми прав людини над усією програмою реформ. Чи проблеми, пов'язані з правами людини, є головними для всієї країни? Крім того, акцент на зміні клімату  безперечно важливий, однак не є пріоритетом в Україні.

Чи буде команда Байдена змушувати Зеленського виконати свої обіцянки? Навряд чи, бо Білий дім, зосереджений на Covid-19, Китаї та зміні клімату, а в адміністрації рішуче хочуть ігнорувати Росію (Білий дім згадує Китай п’ятнадцять разів, Росію-п’ять, а Україну-нуль у своєму Тимчасовому стратегічному посібнику з національної безпеки). Утім, українці точно це зроблять.

Мелінда Харінг - заступниця директора Центру Атлантичної ради Євразії. Її Твіттер @melindaharing.

The National Interest

Переклали Валерія Пашко та Уляна Грищук