Навіщо взагалі Зеленський приїхав до Вашингтона?

Мелінда Харінг
6 вересня, 2021 понедiлок
18:56

І Київ, і Вашингтон припустилися помилок, але річ у тім, що обидві сторони отримали користь від зустрічі, а американсько-українські відносини такі ж міцні, як і раніше

Володимир Зеленський, молодий телегенічний президент України, щойно завершив поїздку до Вашингтона, і багато оглядачів намагаються зрозуміти, що означає цей короткий візит. Зрештою, яка була ціль?

Частково престиж, частково бюджет. Зеленський роками наполягав на візиті до Овального кабінету, і нарешті його отримав. Зеленський ніколи не приховував своїх амбіцій: недосвідчений комік хоче стати світовим лідером, тому зробити фото в Білому домі було для нього головним пріоритетом.

Зеленський поїхав додому з більшою кількістю грошей. Вашингтон пообіцяв додаткові 60 мільйонів доларів у боротьбі України з Росією, 45 мільйонів доларів гуманітарної допомоги та ще 12,8 мільйонів доларів допомоги на боротьбу з COVID-19. Зрозуміло, що незначна сума для оборонних потреб вітається, але все одно — крапля в морі. Зеленський підрахував, що країні потрібно 22 мільярди доларів на модернізацію військово-морського флоту, а більшість аналітиків розглядають Чорне море як одне з найбільш вразливих місць в Україні. 

Сам візит був незвичайним, і помилок припустився як Київ, так і Вашингтон, але річ у тім, що обидві сторони отримали користь від зустрічі, а американсько-українські відносини знову зміцніли. Зеленському потрібно було перезапустити американсько-українські відносини після того, як вони зіпсувалися під час президентства Трампа. Проте, варто визнати, він презентував свою країну з притаманною йому харизмою, хизуванням і послідовністю. Візит Зеленського став також рятівним для Джо Байдена, що зіткнувся з найбільшою на сьогодні зовнішньополітичною кризою після безладного виведення військ із Афганістану. Візит ненадовго змінив заголовки.

Як і команда Байдена, команда Зеленського ретельно контролює вислови президента, але лідер України рідко дає інтерв’ю чи пресконференції. Його дводенний візит до Вашингтона не був винятком. У своїй офіційній зустрічі з експертами Київ ретельно відібрав список запрошених, які надто критикували досягнення Зеленського і прибрали питання, які здавалися небезпечними. Подія також відбулася в бібліотеці Маунт-Вернон, де проживав Джордж Вашингтон, перший президент Америки. Хоч вибір локації не пояснили, але той факт, що посольство вирішило провести цей захід, говорить про значний контроль події та всього візиту.

31 серпняу Маунт-Верноні Зеленський увійшов до кімнати у своєму звичайному вбранні - в чорному костюмі та краватці - і почав махати руками та вітати всіх англійською. Він аж засяяв і припинив це, побачивши посла Білла Тейлора, який був повіреним у справах США, коли Зеленський переміг на виборах 2019 року.

Зеленський непримітно виступив українською мовою з трибуни, а потім передав слово раднику голови свого Офісу - Тимофію Милованову для презентації "Плану трансформації". Як професор, Милованов презентував три складні текстові слайди - про фізичну безпеку, енергетичну безпеку та інфраструктуру й економічне зростання, - з якими не можна не погодитися. Як не дивно, їх презентували вперше. Українці були трохи здивовані, коли дізналися про новий план - і спантеличені, чому його спочатку показували американським експертам, а не громадськості.

"Справедливості не вдалося досягнути", - зізнався Милованов. Він сказав, що перед Україною стоять фундаментальні виклики, і відрив від спадщини Радянського Союзу неможливий за одну ніч. Милованов додав, що Україна могла б почати проривні реформи багато років тому, якби не російська агресія - розумна, але хибна тема для обговорення, оскільки її прогрес у реформах був ліпшим від 1991 до 2014 року, коли російська агресія не прогресувала.

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров завершив шоу вишуканим відеороликом, який демонструє справжні досягнення України в діджиталізації державних послуг на платформі під назвою “Дія”. Зареєструвати новонароджену дитину в Україні можна, наприклад, за кілька хвилин на комп’ютері чи телефоні.

Президент наголосив на необхідності верховенства права, але цього навряд чи вдалося досягнути в країні, де прямі іноземні інвестиції прирівнюються до нуля. Але президент-комік був абсолютно серйозним, коли він та його команда неодноразово вказували на необхідність інвестувати в Україну. Це безглуздий запит, зважаючи, що його аудиторія складалася із зубожілих експертів аналітичного центру та держслужбовців.

Андрій Осадчук, депутат від опозиційної політичної партії “Голос”, відзначив інвестиційні пропозиції Зеленського: “Зеленський хоче, щоб усі грали з нами в футбол. У нас чудовий стадіон. Трава ідеальна. У нас є все необхідне, але немає суддів. Приходьте все-таки пограти”.

Після офіційної презентації Зеленському поставили два питання. Керівник української служби "Голос Америки" Мирослава Гонгадзе тиснула на президента через корупцію.

Зеленський сказав, що є два шляхи боротьби з корупцією: через діджиталізацію та через суди, і завдяки заходам, які вжила його команда, майбутні президенти України "вже перемогли".

Шкода, що така заява не витримує критики. Хоча Верховна Рада в липні ухвалила новий законопроєкт про судову реформу, він не був реалізований і має невеликі шанси на реалізацію.

Проте реформатори в Києві позитивно сприймають цей візит. У спільній заяві Білого дому український президент пообіцяв провести низку жорстких реформ, які він презентував у своїй кампанії, від реформування Служби безпеки України до призначення нового директора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Законопроект про реформу СБУ мають ухвалити цього місяця, втім, процес призначення нового прокурора зупинився через махінації в Офісі президента України.

Команда Байдена також мала у своїй роботі неабияку кількість недоліків і перебільшень. Високопоставлений чиновник адміністрації Байдена сказав журналістам, що "за тридцять років від здобуття Україною незалежності наше стратегічне партнерство ніколи не було сильнішим, ніж зараз". Неважливо, що виникла незгода щодо газопроводу "Північний потік -2" або роздратування Києва, що Вашингтон не припиняє дорікати йому через корупцію. Відносини хороші, але не найкращі.

Команда Байдена також химерно пріоритезувала проблеми прав людини над усією програмою реформ. Чи проблеми, пов'язані з правами людини, є головними для всієї країни? Крім того, акцент на зміні клімату  безперечно важливий, однак не є пріоритетом в Україні.

Чи буде команда Байдена змушувати Зеленського виконати свої обіцянки? Навряд чи, бо Білий дім, зосереджений на Covid-19, Китаї та зміні клімату, а в адміністрації рішуче хочуть ігнорувати Росію (Білий дім згадує Китай п’ятнадцять разів, Росію-п’ять, а Україну-нуль у своєму Тимчасовому стратегічному посібнику з національної безпеки). Утім, українці точно це зроблять.

Мелінда Харінг - заступниця директора Центру Атлантичної ради Євразії. Її Твіттер @melindaharing.

The National Interest

Переклали Валерія Пашко та Уляна Грищук

Теги:
Читайте також:
Київ
+4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.27
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
23:09
Семен Єрьомін
Сили оборони ліквідували російського воєнкора-пропагандиста Єрьоміна
23:08
Оновлено
обстріл, ППО
Росія атакує Сумщину ввечері 19 квітня
23:07
сша допомога Україні
У Білому домі заявили, що США "одразу ж" почнуть постачати зброю Україні після рішення конгресу
22:41
Начо, Реал, Ла Ліга
Капітан "Реала" прийняв доленосне рішення стосовно свого майбутнього
22:40
Поліція США - ілюстрація
У Нью-Йорку чоловік підпалив себе біля будівлі суду, де проходив розгляд справи Трампа
22:31
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
22:09
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сел
22:06
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: знищено продукцію для країн Азії та Африки
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
21:49
Сенат США
Частина сенаторів закликає республіканців у Палаті представників відхилити стратегію Джонсона щодо України
21:26
Протест в Тбілісі
У Тбілісі поновились акції протестів проти закону про "іноагентів"
21:25
Еммануель Макрон
Ресурси Європи обмежені: Макрон заявив про неможливість побудувати в Україні систему ППО, як в Ізраїлі
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
20:56
Михайло Федоров
Мінцифра відзвітувала про роботу над еАкцизом. Деталі
20:18
зниклі безвісти
Україна розслідує 3,8 тис. злочинів російських військових проти дітей, - Лубінець
20:04
Пресреліз
"Голка" та Еспресо розпочали партнерство заради боротьби з корупцією
20:04
OPINION
Тетяна Вергелес
Карл Маркс підтримав би російський Telegram
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 786-го дня війни: Повітряні сили вперше збили носій крилатих ракет Ту-22М3, німецький виробник дронів відкрив завод в Україні
19:57
Іран
Країни G7 застерегли Іран від відправки балістичних ракет Росії
19:44
Чорнобильська зона
"Україна йде до нового Чорнобиля": росіяни запустили нову ІПСО
19:42
на фото: ЗСУ
Росіяни за добу 7 разів безуспішно атакували Сили оборони поблизу Кринків на Херсонщині, - Генштаб
19:37
Нідерланди
Нідерланди оголосили про виділення €200 млн на ППО і снаряди для України
19:15
Джамал Мусіала, Баварія, Бундесліга
"Ман Сіті" вирішив підірвати трансферний ринок і купити одного з найдорожчих футболістів світу
19:10
США Україна
Палата представників США підтримала винесення на розгляд законопроєкту про допомогу Україні
18:56
Ексклюзив
F-16
Експерт з авіації Романенко розповів, які параметри мають бути у F-16 для ефективної боротьби з ворогом
18:49
Ентоні Блінкен
Блінкен назвав Китай найбільшим постачальником компонентів для ОПК Росії
18:47
Огляд
"Земля короля"
Увійти в "Наш живий світ": що подивитися на вихідних
18:47
Оновлено
На фото: система ППО
Країни НАТО та Великої сімки пообіцяли посилити українську ППО
18:41
Ексклюзив
Костянтин Жеваго
Хтось отримав хабаря, і ракету "Нептун" перестали ставити на КрАЗ: Жеваго про закупівлі Міноборони
18:37
Україна - НАТО
"Путіна треба спустити на землю, а наше небо зробити безпечним": Зеленський звернувся до учасників термінового засідання Ради Україна - НАТО
18:24
Мі-8 ВКС РФ
У Росії затримали школярів, яких підозрюють у підпалі гелікоптера Мі-8
18:11
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
У відповідь на підтримку України, - фон дер Ляєн заявила, що РФ провокує міграційну кризу у Фінляндії
18:10
Ален Делон
Зеленський нагородив Алена Делона орденом "За заслуги перед Україною"
18:10
Оновлено
Прапор Словаччини
Словаки зібрали на снаряди для України майже €2 млн після відмови уряду підтримати ініціативу Чехії
18:02
OPINION
Віктор Круглов
Підручники — у сміття?
17:55
На фото: Мальме - місто-господар Євробачення-2024
Готуються до застосування дронів: на період Євробачення Швеція закриє повітряний простір над Мальме
17:42
На фото: чин похорону Павла Петриченка у Михайлівському соборі
Світло пам’яті: Михайлівський собор об’єднав серця у прощанні з Павлом Петриченком. Фоторепортаж
17:40
на фото: Майк Джонсон
"Розраховуємо, що конгрес ухвалить правильне рішення": країни Балтії звернулися до Джонсона напередодні голосування щодо України
Більше новин