Дефолту Одещини бути не може, а ось України - так, - економіст

Дефолт окремої області в України неможливий через систему формування бюджетів регіонів.

Таку думку в розмові з кореспондентом "Еспресо-TV" висловив економіст та екс-депутат Одеської облради Микола Шутов.

"Бюджет Одеської області десь на дві третини складається з субвенцій з державного бюджету. В цієї системи звісно є політичний підтекст – обласне керівництво тримають на короткому повідку, тому що системи виділення субвенцій також немає. Їх можуть дати чи не дати – як вирішить Київ", - зазначив він.

На думку Шутова, зниження рейтингу має відношення до макроекономічного становища країни – в більшості галузей економіки йде рецесія, кінця якої поки не видно. "І будівництво, і транспорт, і промисловість, сільське господарство, незважаючи на гарний врожай, в занепаді. Крім того Одеська область отримала зниження рейтингу ще й через зміну керівництва – це не плюс для кредиторів", - сказав депутат.

Втім впливу рейтингів на життя пересічних мешканців Одеської області Шутов не чекає. «В Одеській області немає ніяких проектів, які могли б бути припинені. Відчують цю зміну рейтингу лише суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності, банки, наприклад. «Рейтингові агентства вже неодноразово були викриті в політизації, отже реальний бізнес може враховувати це чи не враховувати», - сказав Шутов.

Теоретично, за словами економіста, націленість України на підписання угоди про асоціацію, має підвищувати кредитні рейтинги, але є й негативні фактори, зокрема можлива девальвація гривні та навіть можливий дефолт. «Зовнішній борг України становить біля $26 млрд. та зараз наша країна вже не кредитується на зовнішньому ринку – занадто великі відсотки 10-15 відсотків на рік, дуже невигідно. При нормальній економіці така ситуація не була б критичною, але зараз тренд очевидний – країна йде до дефолту, питання лише коли він буде: у 2014 чи у 2015 році», - впевнений економіст.

Нагадаємо, міжнародне рейтингове агентство Fitch, яке на початку листопада знизило довгострокові рейтинги дефолту з B до B- з негативним прогнозом, тепер опустило до цієї ж планки рейтинги Києва, Харкова та Одеської області. Нижче цього показника тільки рейтинги так званої “сміттєвої ями”, тобто фактично дефолт.