Кримський референдум порушує Конституцію України, її внутрішні закони і принципи міжнародного права, - Футей

Референдум 16 березня є незаконним та загрожує українському суверенітету, територіальній цілісності, миру в усьому світі, міжнародному порядку і безпеці. Він порушує Конституцію України, її внутрішні закони, принципи міжнародного права і всі мислимі принц

Про це йдеться у заяві судді Федерального суду США, відомого українського правника Богдана Футея, передає Еспресо.TV.

Доктор права, професор Футей стверджує, що кримський референдум щодо статусу автономії є прямим порушенням Конституції України. Стаття 2 Конституції (1996 і 2004 версії) чітко сказано, що Україна є унітарною державою, і що її територія в її нинішніх кордонах є неподільною і недоторканною. При цьому стаття 73 Конституції чітко передбачає, що будь-які зміни території України повинні бути затверджені виключно всеукраїнським референдумом. Стаття 72 передбачає імперативний порядок всеукраїнського референдуму, який повинен суворо дотримуватися.

Кримський референдум також суперечить Конституції АРК: пункт 2 частини 2 статті 7 однозначно говорить, що будь-який референдум щодо зміни територіальних меж Криму повинен проводитися відповідно до Конституції України. Крім того, в преамбулі кримської Конституції є загальна декларація про те, що АРК - невід'ємна частина України, і повинна визначати себе в рамках, встановлених Конституцією України. Виходячи із цих принципів, Конституція України витісняє всі конфліктуючі закони, прийняті в Автономній Республіці Крим.

Футей також нагадує про відсутність в Україні закону, який регулює проведення регіональних (місцевих) референдумів. Таким чином, вже той факт, що кримський парламент ухвалив рішення про проведення місцевого референдуму без існуючого порядку, встановленого законом є незаконним і порушує права людини і громадянина.

Також американський суддя українського походження стверджує, що кримський референдум порушує й ряд принципів міжнародного права – Статут ООН, а також Гельсінський Заключний акт Наради з безпеки і співробітництва в Європі (1975): у його розділі 1 зазначено, що національні кордони можуть бути змінені "відповідно до міжнародного права, мирним шляхом і за домовленістю».

Докладніше із заявою Богдана Футея можна ознайомитись тут