США просять арештувати $1 млрд активів у корупційній справі російських МТС і Vimpelcom

Влада США звернулася до п'яти європейських країн із запитом про арешт активів на $ 1 млрд, які, на думку американського слідства, пов'язані зі справою про можливі відкати російськими МТС і Vimpelcom владі Узбекистану

Про те, що влада США вимагає заарештувати активи на загальну суму $ 1 млрд, повідомляє The Wall Street Journal з посиланням на джерела, знайомі з розслідуванням, а також судові документи, передає РБК.

За версією американського слідства, російські Vimpelcom і МТС, а також шведсько-фінська компанія TeliaSonera платили хабарі чиновникам в Узбекистані для того, щоб вести в країні бізнес в сфері мобільних телекомунікацій.

Слідчі вважають, що оператори через підставні фірми платили хабарі місцевому чиновнику, який є родичем узбецького президента Іслама Карімова. Офіційно звинувачення у справі не висунуто ні одній фізичній особі або компанії, проте ЗМІ припускають, що мова йде про старшу дочку президента Узбекистану Гульнару Карімову. Гібралтарська компанія Takilant, якій переводилися кошти від МТС, Vimpelcom і TeliaSonera, на той момент (2006-2011 роки) формально належала Гаяні Авакян, близькій подрузі і довіреній особа Карімової.

Крім того, в червні Окружний суд США по Південному округу штату Нью-Йорк розглянув позов Мін'юсту США і дав дозвіл на арешт $ 300 млн на рахунках Takilant в Бельгії, Ірландії та Люксембурзі.

За інформацією WSJ, влада США звернулися до Швеції з проханням заарештувати рахунки з $ 30 млн, які також пов'язані з корупційною справою в Узбекистані. Аналогічні кроки, але з вимогою заарештувати активи на набагато більшу суму, $ 640 млн, американська влада зробила у Швейцарії. 

Американський Мін'юст підтвердив, що США вимагають заарештувати $ 300 млн у Бельгії, Ірландії та Люксембурзі, проте залишив без офіційних коментарів дію американської сторони у Швеції та Швейцарії. Комісія з цінних паперів і бірж США також відмовилася від коментарів.

У липні представник Vimpelcom Артем Мінаєв заявляв, що Vimpelcom і Takilant співпрацювали в минулому, це було пов'язано з роботою компанії в Узбекистані. Згідно з позовом Мін'юсту США, в період з 2006 по 2011 роки Vimpelcom провів на ринку Узбекистану сім підозрілих угод на загальну суму $133,5 млн, а МТС - 8 угод на суму $ 380 млн.

Скандал з корупцією на телеком-ринку Узбекистану почався в 2012 році, коли відразу декілька ЗМІ виступили з інформацією про корупційні зв'язки TeliaSonera з держчиновниками в Білорусії, Казахстані, Азербайджані й Узбекистані.

Після появи публікацій розслідування було розпочато в Швеції, Швейцарії, Нідерландах і США. У ході слідства його фігурантами стали МТС і Vimpelcom. У березні 2014 року в головному офісі Vimpelcom в Амстердамі було проведено обшук, а комісія з цінних паперів і бірж попросила МТС надати інформацію про роботу в Узбекистані. Тоді ж влада Швейцарії заморозили $ 900 млн на рахунках Гульнари Карімової.