Комітет з питань культури та духовності пропонує законопроект про підтримку українського кіно

Княжицький, Подоляк, Тарута, Матіос і Денисенко запропонували відповідний законопроект про підтримку кінематографії

Про це повідомляє Еспресо.TV з посиланням на сайт Верховної Ради.

Народні депутати - члени Комітету з питань культури та духовності - запропонували свій варіант державної підтримки кінематографії за рахунок коштів від операторів лотерей і коштів державного бюджету, якими розпоряджатиметься Український інститут кіномистецтв, що надаватиме фінансування українським фільмам.
 
Відповідний законопроект № 3081 "Про систему державної підтримки кінематографії" зареєстрували 14 вересня Микола Княжицький, Ірина Подоляк, Сергій Тарута, Марія Матіос і Вадим Денисенко. 

Законопроект передбачає створення Українського інституту кіномистецтв - державної установи, яка опікуватиметься питаннями фінансування виробництва фільмів та контролем за цим процесом. Інституція входитиме у структуру Міністерства культури, але певною мірою буде самостійною, що забезпечуватиметься спеціальним порядком призначення та звільнення керівних органів.
 
Український інститут кіномистецтв матиме обмежений контроль з боку держави: із семи членів наглядової ради лише один призначатиметься напряму державою, тоді як інші делегуватимуться суб'єктами кінематографії - режисерами, продюсерами, приватними телекомпаніями, профспілками. Але при цьому держава контролюватиме ефективність використання коштів, дотримання вимог щодо цільового використання тощо. 

Український інститут кіномистецтв матиме змішане фінансування - частину коштів отримуватиме з Державного бюджету України, але більшу частину він має одержувати з інших джерел. Насамперед мова йде про операторів лотерей, які перераховутимуть інституту частину своїх доходів в рамках реалізації програм соціальної спрямованості лотерей, та від управління правами інтелектуальної власності на фільми, створені за участю інституту. 

Законопроект передбачає, що оператори лотерей щомісячно перераховують частину своїх прибутків на соціальні потреби - загальний обсяг відрахувань поступово збільшується з 21% в перший рік до 30% в п'ятий рік після вступу в дію закону (кожен рік ставка збільшується на 2-3%).

При цьому кошти на підтримку кінематографії будуть перераховуватися оператором лотерей безпосередньо, а не через структури Державного казначейства. Для прямих, безпосередніх платежів передбачено, що оператор лотерей зобов'язаний укласти договори на фінансування кінематографії з Інститутом кіномистецтв. 

Всі отримані Українським інститутом кіномистецтв кошти мають використовуватися виключно на підтримку кінематографії, а саме - для часткового фінансування проектів зі створення фільмів, які пройшли конкурсний відбір в Українському інституті кіномистецтв.

Також законопроект передбачає можливість отримання фінансування для фільмів, виробництво яких розпочате, але не закінчено в певній частині, а також фінансування частини витрат фільмів, які вже виготовлені, але до їх прем'єрного показу.

Автори законопроекту також запропонували своє визначення того, який фільм вважається українським, а також бальну систему для визначення результатів копродукції українськими фільмами.
 
Автори законопроекту вважають його головним завданням стимулювання розвитку національного кіновиробництва.

"Визнання Росії державою-агресором та подальше прийняття Закону України №159-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформаційного телерадіопростору України" (що заборонив трансляцію і показ в Україні частини російських фільмів і серіалів. - ТК) особливо загострило питання необхідності державного протекціонізму культурної галузі України. Найбільш очевидним підтвердженням цьому стали зміни в діяльності українських телерадіоорганізацій, які традиційно заповнювали власну ефірну сітку фільмами, створеними в Російській Федерації. Після вступу в дію Закону №159-VIII мовники опинились в ситуації, коли без російської кінематографічної продукції нічим заповнювати телевізійний ефір", - йдеться в пояснювальній записці.

Народні депутати наголошують, що їхній законопроект спрямований на реалізацію заходів прямої державної підтримки кіновиробництва. "При цьому, на прикладі великої кількості європейських країн, фінансування такої підтримки здійснюється переважно не за рахунок коштів платників податків, а за кошти операторів лотерей, які мають частину своїх доходів спрямовувати на соціальні цілі, серед яких підтримка кіновиробництва", - зауважують автори.