Конгрес США почав перейматися енергетичною безпекою України, - політолог

Прийнятий Конгресом США в серпні 2017 року Санкційний закон передбачає не тільки допомогу Україні, але і жорсткий регламент контролю над реалізацією енергетичних реформ

Про це в статті в  "Хвиля" написав політолог, директор Інституту глобальних стратегій (ІГЛС) Вадим Карасьов.

"Окремо в законі про санкції прописана вимога підвищення надійності мереж в Україні. Що можливо тільки в разі значних інвестицій. Існуюча система не дозволяє інвестувати на належному рівні і не мотивує компанії підвищувати ефективність. Експерти кажуть, що потрібні давно панівні в цивілізованому світі стимулюючі механізми тарифоутворення (RAB-регулювання). Така методика розроблена і зараз широко обговорюється", - вказує Карасьов.

Експерт зазначає, що США готові сприяти Україні в питанні "створення і розширення повноважень незалежного регулятора ринку, заохочувати і підтримувати справедливу конкуренцію, лібералізацію ринку і надійність в енергетичному секторі України. Допомагати Україні, як і іншим союзникам США зменшувати залежність від російських енергоресурсів".

У той же час, Карасьов відзначає високий рівень опору енергетичним реформ в українському політикумі.

"За старою українською традицією, і тут опонентів у енергетичних реформ набагато більше ніж прихильників. Адже лякати виборців ринковими тарифами і доводити існування чудодійною пігулки «мудрого ручного управління» - улюблена гра вітчизняних популістів. Як діючих депутатів, так і різноманітних громадських, дуже бажаючих такими стати", підкреслює він.

На думку політолога, згорнути реформи буде непросто, оскільки американські партнери «невпинно стежать і контролюватимуть їх виконання».

"Звітувати, до слова, потрібно буде раз на півроку. Державний секретар через кожні 180 днів надає відповідним комітетам Конгресу США звіт з докладним описом ходу виконання необхідних норм. Тому ефективність реформ в енергетиці також стане предметом цієї доповіді вже в січня 2018", - підкреслює Карасьов.

Як раніше зазначали ЗМІ, Міжнародний валютний фонд різко відреагував на ініціативу Кабінету міністрів внести зміни до постанови №187, які б скасовували принцип ціноутворення на газ, заснований на формулі "Дюссельдорф +". Перший заступник глави МВФ Девід Ліптон заявив, що ціни на газ в Україні дуже низькі в порівнянні з сусідніми країнами і закликав «деполітизувати процес шляхом застосування автоматичної формули».

 В рамках реформування і лібералізації енергетичного ринку України на перехідний етап введені формули визначення цін на газ ( "Дюссельдорф +") і енергетичне вугілля ( "Роттердам +"). Прив'язка до цін на провідних європейських енергетичних хабах покликана зняти політичні спекуляції з приводу цін на енергоносії українського походження і диверсифікувати джерела поставок сировини, постачальників і маршрути.

Стимулююче тарифоутворення або RAB-регулювання (Regulatory Asset Base - регульована база активів) - система довгострокового тарифоутворення, основною метою якої є залучення інвестицій в розвиток і модернізацію електричних мереж. Ця система широко застосовується в США і Європі. Для інвесторів вона цікава тим, що дає гарантії прибутковості на вкладені кошти.