live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Про вихователя Папи Франциска з України знімуть фільм

28 січня Папа Франциск відвідає собор Святої Софії в Римі, де планує помолитися перед домовиною українського священика - свого духовного наставника юнацьких років

Так Римський Папа вшанує 40-річчя з дня відходу до вічності отця Степана Чміля – видатного діяча Української Греко Католицької Церкви.
 
Отець Степан Чміль народився 20 жовтня 1914 року в м. Судова Вишня на Львівщині. На заклик митрополита Андрея Шептицького поїхав на навчання до Італії і вступив до монастиря отців-салезіян, щоб розвивати орден в Галичині. Через початок ІІ Світової війни та заборону УГКЦ в СРСР не зміг повернутися додому і присвятив своє життя праці серед українських мігрантів і біженців, а також вихованню молоді. 

Отець Чміль вивчився в Римі і був висвячений на священика у 1945 році. Виїхавши до Аргентини, о. Степан піклувався про українських біженців та емігрантів в Рамос-Мехія. Там і відбулося знакове знайомство українського священика з юним Хосе Марія Бергольйо – сьогодні - Папою Франциском.

Кожного ранку о. Степан служив Літургію в східному обряді, по церковно-слов’янськи і шукав помічника, який би йому допомагав. На пропозицію о. Стефана Чміля відгукнувся 13-річний Хосе Марія Бергольйо. Ось, як сам Папа Франциск згадує свого наставника в розмові з семінаристами Української папської малої семінарії святого Йосафата у Римі:
 
«Я не хотів би закінчити промову, не згадавши про людину, яка проявила до мене багато доброти, коли я був в останньому класі початкової школи у 1949 році. Більшість з вас ще не народилися! Це отець Степан Чміль, якого згодом у Римі було таємно висвячено на єпископа. Там, де він відправляв Святу Месу, не було української спільноти і він потребував когось, хто міг би йому допомагати.

Так я навчився прислуговувати до Служби Божої в українському обряді. Він навчив мене усього і двічі на тиждень на Службі Божій я йому прислуговував. Це було добре для мене, адже він розповідав про гоніння, страждання, ідеології, які переслідували християн. Тоді він відкрив для мене іншу літургію, яку я завжди зберігаю в своєму серці через її красу. Коли я був у Буенос-Айресі, архиєпископ Святослав Шевчук попросив мене дати свідчення, щоби відкрити процес канонізації цього таємно висвяченого єпископа. І сьогодні я справді хотів би пригадати його та перед усіма вами висловити йому вдячність за те добро, яке він до мене проявив. Дякую». 
 
Отець Степан Чміль останні 25 років свого життя провів у Римі, де став ректором Папської малої семінарії для українських юнаків, а потім висвячений на єпископа разом з о. Любимиром Гузаром.
Блаженніший Любомир Гузар (1933-2017) говорив про о. Степана Чміля: «Його святість була справжньою.., не кидалась прямо у вічі, але справді перебувала у ньому і проявлялась у свій спосіб назовні, випромінюючись на тих, хто з ним контактував».

Перед смертю отець Степан Чміль готувався їхати в радянську Україну, щоб служити в підпіллі… Єпископські діяння отця Чміля були відзначені Папою Іваном Павлом ІІ.

Сьогодні благодійна організація „Українська кіно ініціатива” у Львові знімає фільм про ключові моменти життя і служіння священика. Триває кампанія зі збору коштів на створення стрічки. 

Керівник проекту – Тарас Пастернак
ukrainianfilminitiative@gmail.com

 

новини партнерів

15 грудня, 2018 субота

14 грудня, 2018 п'ятниця

15 грудня, 2018 субота

14 грудня, 2018 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати