Повені, землетруси, смерчі. Скільки людство заплатить за “нагрів” планети, - підрахунки вчених

Більше сотні науковців закликають діяти негайно, щоб зупинити глобальне потепління

8 жовтня у Південній Кореї провідні науковці світу представили комплексний звіт про наслідки глобального потепління на 1,5°С, передає “Екодія”.

Документ підтверджує беззаперечний вплив діяльності людини на зміну клімату та виходить у рік, коли екстремальні погодні явища та температурні рекорди були зафіксовані на всіх континентах планети.

Єдиним способом запобігти катастрофічним наслідкам цих змін науковці називають зниження викидів парникових газів вже сьогодні та низьковуглецевий розвиток у всіх країнах світу.

Цей звіт є найважливішим звітом останнього десятиліття. Автори доповіді – понад 100 вчених з усього світу, в тому числі з України, які опрацювали понад 6000 наукових досліджень. Документ матиме важливий вплив на формування міжнародної та європейської політики у галузі зміни клімату протягом наступних років.

Згідно з підрахунками науковців, близько 2,4 трильйонів доларів США (або 2,5% світового ВВП) мають бути щорічно інвестовані у боротьбу зі зміною клімату: підтримку та розвиток чистих енергоефективних технологій з метою трансформації енергетичного сектору.

Результатом спільних дій має стати зменшення щорічних глобальних викидів парникових газів у два рази вже у 2030 році і, як наслідок, в рази менший вплив на екосистеми та життя людей.

“Представлена сьогодні доповідь фактично говорить, що існує технічна можливість різкого зниження глобальних викидів парникових газів, утримання температури на рівні 1,5°С та вихід на нульові викиди вже до 2050 року, – коментує Анна Акерманн, керівниця кліматичного відділу Центру екологічних ініціатив “Екодія”.

Для цього всі країни мають надсерйозно поставитися до проблеми зміни клімату та почати діяти поки не пізно. Ціна питання – критичний дефіцит води та продуктів харчування, що зачепить щонайменше півмільярда людей, зникнення цілих острівних країн через підняття рівня світового океану та незліченні економічні і людські збитки, - пояснює Акерманн.

Міжурядова група експертів зі зміни клімату раніше повідомляла, що з нинішніми викидами парникових газів світ рухається до потепління щонайменше на 3-4°C. Це вже сьогодні призводить до збільшення частоти та інтенсивності посух, злив, ураганів та інших екстремальних явищ, до танення льодовиків та знищення цілих екосистем.

Негативні наслідки зміни клімату можна спостерігати і в Україні.

Відповідно до аналітичних досліджень Інституту економіки і прогнозування НАН «Перехід України на відновлювану енергетику до 2050 року», Україна до середини століття має технічну можливість перейти на 91% відновлюваних джерел енергії.

Водночас національно-визначений внесок України до Паризької угоди поки що ставить за мету нарощування викидів парникових газів протягом наступного десятиліття.