На околиці Житомира виявлено масове поховання вбитих комуністами під час "продрозкладки": 120 дітей, 50 жінок і стареньких

Поблизу села Шумськ Житомирського району Житомирської області пошуковці виявили масове поховання цивільних осіб, яких убили близько ста років тому. Вочевидь, йдеться про страчених радянськими окупантами у 1919-1921 роках

Про це повідомляє Еспресо.TV з посиланням на Громадське радіо.

"Зателефонували хлопці, які займаються пошуком монет, сказали, що наткнулися на кістки. Ми оперативно приїхали. Те, що побачили, коли почали копати, це був жах просто. Вони заколоті багнетами, проколоті шаблями, сокирами. Там такі пошкодження - кістки перерубані навпіл, на голові від шабель удари, де за раз не вбили, добивали, скроні пробиті. Дуже багато дітей. Зі 170 осіб - близько 120 напевно дітей. Діти різного віку, починаючи від немовлят і закінчуючи 13-15-річними", - розповів голова Історико-патріотичного об’єднання "Пошук" Олександр Ловинюк.

На думку науковців, масове вбивство цивільного населення пов’язане із діяльністю продзагонів, які допомагали встановлювати радянську владу в Україні: жителів сіл брали у заручники, щоб змусити віддавали продовольство.

Читайте такожЗагадка гетьмана Скоропадського

Усі загиблі - жінки, діти та чоловіки похилого віку.

"Версія початкова, яку ми висунули, що це жертви більшовицького терору. Вона підтвердилася і документально. Були знайдені в архівах документи, доповідні записки - писало місцеве "чека" до Києва з приводу безчинства продзагону на території села Великий Шумськ. Датуються ці записки груднем 1919-го - січнем 1920 року. Більшовики відбирали все, що люди заробили, тому, природно, вони бралися за зброю. Жінки цього робити не могли, вони залишалися вдома, чоловіки йшли воювати. Але прийшли комуністи і забрали у заручники. Всі, хто не здав зброю, або не здав продовольства, вони всі були ось тут", - зазначає Ловинюк.

Читайте такожКим був Євген Чикаленко, на честь якого збираються перейменувати площу Льва Толстого у Києві

Пошукові роботи тривають. Пошуковці планують перепоховати загиблих на цвинтарі у селі Сінгури, а на місці масового вбивства встановити дубовий хрест.