У Медійній ініціативі за права людини розповіли про заручників, передача яких Україні зірвалася 21 січня

У організації встановили інформацію про чотирьох заручниць, яких терористи збирались передати Україні 21 січня

Про це Медійна ініціатива за права людини розповіла на своїй сторінці у Facebook.

Представники незаконних збройних формувань на Донбасі пообіцяли віддати (без т.з. обміну) кількох заручників, однак процес зірвався.

"Спочатку заявили, що передадуть громадян України винятково народному депутату від ОПЗЖ Віктору Медведчуку, який відомий своїм невизнанням російської агресії на території України та близькими особистими стосунками з президентом Росії Володимиром Путіним (у червні 2019 року бойовики вже передавали нардепу чотирьох заручників). Згодом оприлюднили прізвища чотирьох жінок. Серед них: Наталія Стаценко, 1978 р.н., Світлана Довгаль, 1973 р.н., Наталія Савченко, 1963 р.н. й Катерина Котенко, 1990 р.н", - прокоментували у Меійній ініціативі з прав людини.

Читайте також: Передачу окупантами утримуваних осіб із ОРДЛО Медведчуку призупинено, - Кравчук

Весь день ніби тривав "процес передачі". Омбудсмен Людмила Денісова стверджувала, що списки та кількість заручників, які можуть бути звільнені, постійно змінюються. Згодом Медведчук письмово звернувся до голови СБУ Івана Баканова за дозволом пропустити його через КПВВ "Майорське", аби він міг особисто забрати заручників. Надвечір виявилося, що повезуть за маршрутом Донецьк-Луганськ-Ростов-Мінськ-Київ. Але потім з’явилися чутки, що літак взагалі не вилетів за заручниками (про це сказав Голова української делегації у тристоронній контактній групі Леонід Кравчук), їх повернули до місць ув’язнення.

МІПЛ з’ясувала, хто ці жінки, яких терористи хотіли передати Україні:

"Наталія Стаценко. Жінка затримана 10 липня 2019 року у Донецьку. Колишня заручниця Олена Лазарєва повідомила МІПЛ, що одного разу бачила її у СІЗО у Донецьку під час прогулянки – наприкінці літа 2019 року. Вона повідомила, що – лікаря шкірно-венерологічного диспансеру Макіївки звинуватили у шпигунстві. Станіслав Асєєв, який також перебував у заручниках НЗФ, раніше зазначав у коментарі "Радіо свобода", що Стаценко затримали, коли бойовики отримали доступ до його сторінок у соцмережах – написали Наталії та схопили її. "Вона була кинута на підвал тільки за те, що спілкувалася зі мною. У цієї жінки зараз колосальні проблеми зі здоров'ям: їй потрібна операція на хребті. Ми неодноразово піднімали це питання в ТКГ, сформували список з 11-ти людей, яким дійсно потрібна термінова медична допомога і запропонували звільнити з гуманітарних міркувань", – пояснює він", - розповідають в Медійній ініціативі.

"Світлана Довгаль. Зникла 22 липня 2019 року у Донецьку, її обвинуватили у шпигунстві. З відкритих джерел відомо, що Довгаль після початку окупації виїзжала до Києва, шукала роботу, але згодом повернулась до Донецька – працювала адміністратором у готелі "Вікторія" (про що йдеться на її сторінках у соціальних мережах), який вважається "державним готелем "ДНР". Майже весь час Довгаль утримували на "Ізоляції". Деякі колишні заручники бачили там Світлану. "Після того, як її привезли у камеру, дали аркуш – щось писати. За добу забрали. А коли ввечері повернули, вона ледь зайшла – була уся у синцях. Потім кинули у підвал. У Світлани цукровий діабет", - сказала одна з них. Станом на весну 2020 року так званий судовий процес ще не розпочався", - зазначають у МІПЛ.

Фото Довгаль:

"Катерина Котенко – мешканка Стаханова Луганської області. За інформацію, яку розповсюджували бойовики 9 грудня 2019 року, була "засуджена" "за шпигунство на користь України" на 12 років. Її ніби визнано винною у сприянні діяльності іншого місцевого жителя Дмитра Праваторова. "Будучи дружиною військовослужбовця "народної міліції "ЛНР", Котенко займалася збором і передачею відомостей, що становлять державну таємницю", - стверджували представники НЗФ. Цікаво, що за нашою інформацією, Праваторов був затриманий 4 грудня 2019 року, у Краснолуцьку виправну колонію №19 прибув 13 квітня 2020 року, де й утримується донині. Але саме Праваторов був засуджений не за "державну зраду" чи "шпигунство", а "крадіжку майна". За свідченнями колишніх заручниць, які утримувалися у Луганську, Котенко потрапила у заручники випадково – її побачили поряд з працівником СБУ у кафе на підконтрольній Уряду України території. Ії чоловік, справді, служить у лавах бойовиків", - повідомили у ініціативі.

Фото Котенко: 

"Наталія Савченко. Вона з Луганська. Працювала лікарем-гінекологом в одній з місцевих лікарень. З перших днів від початку конфлікту пішла медиком у батальйон представників НЗФ "Зоря". Затримана була у серпні 2017 року. Обвинувачувалась у сприянні СБУ у ліквідації "начальника управління народної міліції" "ЛНР" Олега Анащенка. Той загинув вранці 4 лютого 2017 року у Луганську в результаті підриву автомобіля. Насправді, Савченко була однією з трьох жінок, які проходили по цій справі. Вона опинилась на місці події та надавала медичну допомогу одному з бойовиків, яких "ЛНР" також підозрювала у "держзраді". Перші сім місяців жінку утримували у підвалі "МГБ" "ЛНР" під чужим прізвищем", - розповіли в органзіції.

Фото Савченко:

"Коли опиняться ці чотири жінки на волі, наразі не відомо. Як і не відомо, чи може розширитися список", - прокоментували в організації.

  • Нагадаємо, раніше стало відомо про підготовку передачі окупантами кількох утримуваних осіб лідеру ОПЗЖ і куму Володимира Путіна Віктору Медведчуку.
  • Глава української делегації в Тристоронній контактній групі Леонід Кравчук заявив, що передача утримуваних громадян України Медведчуку є порушенням міжнародних домовленостей.
  • МЗС України назвало акцію окупантів ударом по "нормандському" формату.

Підписуйтеся на наш телеграм-канал Новини Еспресо