День української писемності та мови: дата, історія свята

27 жовтня, 2024 неділя
10:00

Зазвичай 9 листопада українці відзначали День української писемності та мови, однак через 25 років офіційна дата святкування була перенесена

Зміст

З ким пов’язане це свято та чому змінилась дата святкування?

День української писемності та мови – це важливе національне свято, що сприяє формуванню всенародної пам’яті та культурної ідентичності. Ця дата була обрана не випадково, оскільки на цей день припадає вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця, який відомий тим, що був одним із перших істориків, які фіксували історію Київської Русі і східнослов'янських народів. Він активно працював над "Повістю врем'янних літ" у 11 столітті, що робить цей літопис важливим джерелом для вивчення історії того часу.

День писемності був започаткований указом Президента України та підтриманий Законом України "Про День української писемності та мови" № 1241/97 від 6 листопада 1997 року. Однак, після переходу ПЦУ від юліанського до григоріанського календаря, дати свят змістилися. Тому, цього року День писемності святкують 27 жовтня.

Свято відзначають різноманітними заходами, в тому числі літературними читаннями, виставками, концертами, театральними виставами, та іншими подіями, спрямованими на підвищення почуття патріотизму, національної свідомості та підкресленні давності української мови. Основним символом цього свята є мовна та літературна спадщина, і Україні є чим пишатися.

День української писемності та мови нагадує всім про важливість рідної мови та про перешкоди на шляху її становлення та розвитку. Підкреслює значимість об’єднання за допомогою рідної мови в такий особливо важкий час нашої історії.

Фото: Freepik

Диктант національної єдності в День української писемності та мови

Написання всеукраїнського диктанту до якого можуть приєднатися всі бажаючі - це щорічна традиція. 

Диктанти національної єдності проводяться як символ об'єднання, підтримки української мови та національних цінностей. Участь у цьому заході сприяє поширенню та зміцненню української мови, а також підтримує культуру та ідентичність. Тому, спробуйте свої сили цього року та не бійтеся помилятись – плекаймо мову солов'їну! 

Теги:
Читайте також:
Київ
+18.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, четвер
4 червня
12:27
Каспарс Пуданс
До кінця 2028 року Росія може напасти на одну з країн Балтії, - латвійський генерал Пуданс
11:45
Ексклюзив
Шанси на посилення східного флангу НАТО американськими військами є доволі високими, - експерт Лакійчук
11:34
ЄС-Китай
ЄС готує санкції проти китайських компаній за допомогу Росії
11:05
Ексклюзив
Мусієнко
Путін не живе в інформаційній бульбашці щодо фронту, проте видає бажане за дійсне, - військовий аналітик
11:03
українські біженці в ЄС
Рада ЄС обговорить нові правила перебування українських біженців
11:02
OPINION
НАТО у Києві. З "невступом" України до Альянсу не все так просто
10:57
Кім Чен Ин побував на випробуваннях першого ударного дрону КНДР
Кім Чен Ин оголосив про масштабне нарощування військового ядерного потенціалу КНДР
10:55
відключення світла, блекаут, генератор, енергетика
Через російські обстріли є нові знеструмлення у шести областях: стан енергосистеми 4 червня
10:44
Оновлено
Наслідки удару РФ по Київщині 04.06.2026, Бориспільський район
Атака РФ: у Харкові дрон влучив у багатоповерхівку, на Київщині постраждала людина
10:37
Оновлено
ізраїльський авіаудар по Бейруту
Ізраїль та Ліван домовилися про припинення вогню. Нафта почала втрачати в ціні
10:36
Німеччина, Франція і Британія розробляють план залучення Росії до переговорів, – Bloomberg
Німеччина, Франція і Британія розробляють план залучення Росії до переговорів, – Bloomberg
10:28
Україна ЄС
Перший переговорний кластер для України та Молдови планують відкрити 15 червня
10:05
Марта Костюк
Костюк грає проти росіянки Андрєєвої у півфіналі Ролан Гаррос: де та коли дивитися матч
09:59
Марко Рубіо
Рубіо анонсував новини про $400 млн допомоги Україні, які затримувалися на рівні Пентагону
09:52
Ексклюзив
Чому США ніколи повністю не вийдуть з переговорного процесу щодо України. Пояснює експерт-міжнародник
09:33
долар євро валюта обмін
Курс валют на 4 червня: скільки просять за євро та долар на чорному ринку
08:58
Ексклюзив
У Часовому Яру воїни 24-ї бригади за тиждень знешкодили 71 окупанта і знищили понад 400 БПЛА
Росіяни маскуються в "зеленці" та штурмують на багі, - начальник штабу НГУ розповів про ситуацію на Покровському напрямку
08:15
Оновлено
ЗСУ
За добу на фронті відбулося 279 боїв, РФ втратила 1300 військових
08:07
Європарламент
У ЄП підтримали пропозицію Мерца щодо євроінтеграції України і готові до дебатів на рівні лідерів країн
08:00
OPINION
На всіх фронтах — без змін. Але ресурси Росії скінченні, дно вже видно
07:37
палата представників США
У США ухвалили резолюцію про обмеження повноважень Трампа щодо Ірану
2026, середа
3 червня
22:59
Анонс
Євросоюз влаштує масштабний захід для дітей у центрі Києва
22:55
Ексклюзив
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Корупцію в оборонці не можна замовчувати навіть під час війни, - Данилюк-Ярмолаєва
22:48
Ексклюзив
Андрій Дещиця
"Слід зберігати спокій і застосувати інструменти, щоб вийти з цієї ситуації": Дещиця про скандал через назву підрозділу ССО на честь героїв УПА
22:42
У кінотеатрах покажуть біографічну драму про Кузьму Скрябіна, побудовану на унікальних архівах
22:00
удар по терміналу Нової пошти в Дніпрі 3 червня 2026
У Дніпрі БПЛА пошкодив інноваційний термінал Нової пошти
21:55
Петер Мадяр
Угорщина та Україна досягли згоди щодо розширення прав угорської меншини, — Мадяр
21:40
Укрзалізниця, вантажні перевезення
Укрзалізниця може підвищити вантажні тарифи щонайменше на 45% через фінансовий дефіцит від російських атак, — Reuters
21:26
Анонс
саундтреки Ганса Циммера на концерті при свічках
Концерт в атмосфері сотень свічок: у Києві прозвучить музика Ганса Циммера
21:07
Оновлено
пожежа у Дніпрі через атаку РФ 3 червня 2026
РФ ударила балістикою по Дніпровському району: поранені люди, загорілися харчові склади торговельної мережі
21:01
Ексклюзив
Костянтин Жеваго
"Я не мав мотиву впливати на Верховний Суд і зацікавлений у чесному розслідуванні справи": Жеваго про визнання Князєвим одержання хабаря від підприємця
20:53
Національна бібліотека імені Володимира Вернадського отримала унікальні книги історичного значення
Національна бібліотека ім. Вернадського отримала унікальні стародруки 17-18 століть
20:51
Ексклюзив
Михайло Гончар
Удари Сил оборони по енергетиці й ВПК РФ більш чутливі для російського суспільства, ніж колосальні втрати у війні
20:50
Ексклюзив
Прапори України та ЄС
До 2029-2030 року у нас є шанс вступити в Євросоюз, - нардепка Сірко
20:26
Зеленський: Росія може виробляти близько 120 балістичних ракет щомісяця
20:00
OPINION
Україна-Польща. Єдиний спосіб змусити ставитися до себе як до рівного — стати рівним
19:37
Зеленський призначив командира бригади "Червона Калина" Мироненка заступником командувача Нацгвардії
Зеленський призначив командира бригади "Червона Калина" Мироненка заступником командувача Нацгвардії
19:22
Командира та заступника військової частини підозрюють у розкраданні 11 млн грн на закупівлі генераторів для ЗСУ
Командира та заступника військової частини підозрюють у розкраданні 11 млн грн на закупівлі генераторів для ЗСУ
19:13
Україна Польща
"Закликаємо політиків з усіх політичних таборів схаменутися". Звернення польських політиків та діячів культури до співвітчизників
19:00
Ексклюзив
Україна ЄС
Наші дипломати працюватимуть, щоб всі кластери відкрилися в червні, - нардепка Сірко
Більше новин