
"Байрактар" із надзвуковою ракетою: як нова технологія може допомогти Україні
У Туреччині відбулось успішне бойове випробування безпілотника Bayraktar TB3 з використанням надзвукової ракети. Військовий експерт Валентин Бадрак пояснює, як ця подія вплине на українську обороноздатність та чому співпраця з Туреччиною дуже важлива
25 березня 2025 року Baykar оголосила про успішне бойове випробування безпілотної бойової машини Bayraktar TB3 (UCAV) з використанням надзвукової ракети IHA-122, розробленої Roketsan. Вперше в історії безпілотник, запущений з платформи з короткою злітно-посадковою смугою, завдав точного удару по далекій морській цілі в координації з іншим повітряно-десантним безпілотником.
Як повідомляє armyrecognition.com, ця подія стала "новою ерою інтегрованої безпілотної війни".
На відміну від звичайних ударів безпілотників, які покладаються на один БПЛА для спостереження та взаємодії, цей тест ілюструє децентралізовану операційну модель, коли декілька безпілотних засобів можуть розділяти тактичні ролі в режимі реального часу.
"Це випробування продемонструвало бойову взаємодію двох безпілотників, коли один здійснює наведення, а інший - удар. І ми маємо не лише спостерігати, а й реагувати на використання такої технології, адже вона може значно посилити можливості української армії", - зазначає Валентин Бадрак, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння, співзасновник Консорціуму оборонної інформації.
За його словами, подальша співпраця з Туреччиною має зміцнити позиції України на полі бою.
"Для нас Туреччина - важливий потенційний партнер саме в галузі безпілотних технологій для повітряних сил. Зараз черги на літаки Ф-16, Ф-35 - на кілька років наперед", - коментує Бадрак, зазначаючи, що США навіть блокують постачання літаків партнерами: наприклад, не надають авіаційні ракети для південно-корейських літаків, не дозволяють Швеції продавати літаки, які мають американські двигуни, тощо.
Окрім використання сучасних технологічних рішень, ще один важливий напрям - локалізація виробництва безпілотників нового типу в Україні. Вже до цього року очікується старт роботи заводу з виробництва систем Bayraktar в Україні.
"Якщо Україна вироблятиме не лише безпілотники першої версії, але й локалізує в себе виробництво такого сучасного апарату, це значно посилить наше небо і розширить можливості ураження наземних військ супротивника. Bayraktar TB3 - більш потужний, може підняти більше озброєння, йому достатньо невеличких смуг, щоб злітіати - все це переваги, які допоможуть нашим військовим", - звертає увагу Бадрак.
Bayraktar TB3 - вдосконалений середньовисотний, довготривалий (MALE) безпілотний бойовий літальний апарат (UCAV) з розмахом крил 14 м і максимальною злітною масою приблизно 1450 кг. Оснащений одним двигуном внутрішнього згоряння, він може працювати на висотах, що перевищують 9000 метрів і залишатися в повітрі понад 24 години. Розроблений для підтримки як розвідки, спостереження, розвідки, так і ударних місій. Вантажопідйомність 280 кг дозволяє перевозити широкий спектр боєприпасів, включаючи високоточні бомби та розумні мікроракети.
Ракета IHA-122 - це надзвуковий боєприпас класу "повітря-земля", створений на основі артилерійської реактивної системи TRG-122, яка є частиною ширшого сімейства керованої реактивної артилерії Roketsan. Ракета має калібр 122 мм і приводиться в рух твердопаливним ракетним двигуном, що дозволяє їй розвивати надзвукову швидкість. IHA-122 має радіус дії понад 50 км при запуску з БПЛА, що робить його добре придатним для місій глибокого удару та чутливих до часу цілей.
- Україна має запропонувати Європі співпрацю у напрямку створення ядерної зброї нового покоління, виробництва балістичних ракет, супутникових систем та іншого, - вважає Валентин Бадрак.
- Міністерство оборони України кодифікувало та допустило до експлуатації у Збройних силах України безпілотні авіаційні комплекси українського виробництва "Амага-10"
- Актуальне
- Важливе














