Огляд

Озброєний до зубів і використовує ШІ: що таке морський дрон Katran Venom і як він став жахіттям для російського флоту

24 травня, 2025 субота
07:00

Те, що російський Чорноморський флот перебазувався із Криму аж у Новоросійськ є заслугою, зокрема, і морських дронів. Деякі з них більш відомі, інші – як-от Katran Venom – донедавна були засекречені. Однак після низки вдалих українських операцій на морі офіційний Київ привідкрив завісу таємничості

Зміст

Що таке Katran Venom

Морський дрон Katran Venom розробила компанія Military Armored Company HUB, учасниця платформи Brave1. Виробники так описують свою розробку

"KATRAN VENOM – це інноваційна автономна платформа для виконання складних штурмових операцій на воді та в прибережних зонах. Завдяки передовим системам захисту, штучному інтелекту та сенсорам цей дрон є потужним інструментом для виконання бойових завдань".

Назва безпілотника походить від риб катранів (вид акули) та слова venom (з анг. – "злість"), або ж однойменного персонажа зі світу Marvel.

Хоча фірма-виробник пише, що морський дрон має статус "в розробці", однак, судячи зі слів міністра цифрової трансформації, Venom уже застосовують у військових операціях. Міністр називає "Катран" високотехнологічною розробкою і пише, що дрон "знищує цілі в морі, на землі та в повітрі".

"Інформація про місії з цим дроном засекречена, але він став справжнім геймченджером на морі", – написав Михайло Федоров.

Попри відсутність офіційної інформації про більшість характеристики "Венома", відомо, що він може розвивати швидкість до 130 км/год і має дальність до 1500 км. Видання Defense Express називає головними особливостями цього дрона багатофункціональність та потужне озброєння.

3D модель Katran VENOM

3D модель Katran VENOM, vpk-mac

Озброєння Katran Venom

Морський дрон Katran Venom оснащений солідним арсеналом. У першу чергу це торпеди під крилами для знищення морських цілей. Кулемет Minigun в корпусі призначений для знищення об’єктів попереду дрона. Для ураження повітряних цілей передбачений кулемет Browning у башті (кут обстрілу 180 градусів), там же кріплять два ПЗРК Piorun.

"Тип торпед, які мають встановлюватись на VENOM наразі не розголошується, проте можна згадати, що в одному зі своїх минулих пакетах військової допомоги Швеція передала Україні невідоме підводне озброєння, яке може виявитися керованими торпедами Torped 47 або SLWT які можуть самі патрулювати район розташування ймовірної цілі та знищувати кораблі й субмарини", – пише Defense Express.

Torped 47 або SLWT (від англ. Saab’s Lightweight Torpedo) – це легка торпеда, що розроблена і виробляється компанією Saab Dynamics. Забезпечує активне/пасивне самонаведення по кількох цілях у поєднанні з наведенням за проводами. На озброєнні – з 2022 року. 

Маса цієї торпеди – бл. 340 кг., в тому числі 50 кг складає бойова частина. Довжина SLWT 2,85 м, а діаметр – 40 см. Швидкість торпеди сягає 40 вузлів (74 км/год), дальність дії – до 20 км.

легка торпеда SLWT (Torped 47)

легка торпеда SLWT (Torped 47), фото: saab.com

Defense Express припускає, що перелік озброєння, найвірогідніше, є варіантами корисного навантаження, яке можна встановлювати на "Катран" завдяки його модульній будові. Тобто на морський дрон встановлюватимуть не все озброєння відразу, а те, що необхідне для виконання конкретної місії.

Можливості Katran Venom

Щодо іншого обладнання, то морський дрон Katran Venom має: систему радіоелектронної боротьби та радіоелектронної розвідки, систему попередження про лазерне опромінення та систему відстрілу теплових та димових пасток, що здатні відхилити ракету з інфрачервоною головкою самонаведення або керований за лазерним променем артилерійський снаряд. Автоматичне розпізнає загрози для захисту від ворожих систем наведення.

"Також він має автоматичну систему захоплення цілей з їх нумерацією та відстеженням. На відміну від інших українських серійних морських дронів, які обладнані одним водометом, VENOM у рух приводить одразу два погружних двигуна", – пише Defense Express.

Керувати дроном можна через будь-яку антену супутникового інтернету. На борту встановлена оглядова система спостереження. Основна камера (Katran View) – це передова система спостереження, що поєднує денну та тепловізійну камери для забезпечення максимальної обізнаності в морських умовах. Є також курсова камера Katran View Mini, також із 30-кратним оптичним зумом.

Дрон можна застосовувати для штурму на воді – виробники наголошують, що Katran Venom ефективно діє проти малих суден, десантних човнів, водних дронів, а також портової інфраструктури. Також дрон забезпечує прикриття для літаків, вертольотів, дронів та водних груп. "Катран" покликаний також швидко і безпечно проводити розвідувальні операції на великих відстанях.

Керування морським дроном Katran Venom

Керування дроном здійснюється зі спеціального пункту – високотехнологічної станції управління, що оснащена всім необхідним для ефективного та чіткого виконання місій. Пункт управління має крісло оператора, джойстики, монітор, клавіатуру, комп’ютерну мишку та шолом віртуальної реальності, у якому відображається важлива інформація, мапа та вигляди з усіх бортових камер. Окуляри віртуальної реальності створюють для оператора морського дрона ефект повної присутності, підвищують швидкість управління, вибір цілей і точність ураження.

Функціонал пункту керування доповнює система штучного інтелекту. Вона забезпечує автоматичне визначення цілей, наведення, а також можливість ручного вибору цілі з верифікацією кількома учасниками місії.

станція керування Katran VENOM

Повну картину про стан дрона та його готовність до бою операторам дозволяють отримувати датчики боєкомплекту, швидкості, лазерного наведення, заповнення води, вибору зброї, електронний компас і система розрахунку запасу ходу.

Модифікації дрона Katran 

У березні 2025 року Головне управління розвідки опублікувало під заголовком "Гуркіт в Криму" кадри ураження 20 одиниць російської техніки, серед яких РЛС, ЗРГК, гелікоптери та судна.

Видання Defense Express припустило, що для цих ударів Сили оборони використовували морський дрон Katran X1. Його виготовляє та ж компанія, що й Katran Venom. За даними виробника, дальність ходу Katran X1 складає 1200 км, крейсерська швидкість становить 60 км/год, а максимальна сягає 105 км/год.

Дрон має один двигун, оснащений антеною супутникового зв’язку Starlink, денною та тепловізійною камерою.

Озброєння – 10-дюймові FPV-дрони, розташовані у контейнерах в задній частині Katran X1, а також БпЛА літакового типу "Оса". Для дронів "Оса" розробник декларує такі характеристики:

  • Злітна маса – 3,8 кг,
  • Бойова частина – 2 кг,
  • Дальність ураження – до 40 км, 
  • Крейсерська швидкість – 80-90 км/год, 
  • Тривалість польоту – до 40 хв.

Такі безпілотники-носії були вперше застосовані на початку грудня 2024 року, коли ВМСУ завдали новий удар по російських окупантах на т.зв. "вишкам Бойка".

Що ще відомо про Katran Venom

Український морський дрон так вразив ворога, що вони намагаються його копіювати. Росіяни, "розробивши" власний морський безпілотник навіть не змінили його назву – "Катран". Він озброєний кулеметами та FPV-дронами й теоретично, пишуть військові оглядачі, може становити загрозу для Одеси

Як ударно-розвідувальний елемент російські "катрани" використовуватимуть FPV-дрон "Скворец-ВМФ".

"Для FPV-дрона "Скворец-ВМФ" який має встановлюватись на російський "Катран", оголошено такі характеристики: дальність дії 5-10 км, швидкість до 150 км/год, бойова частина 1,5 кг, побудований він на рамі розміром 10 дюймів, а для керування буде використовувати радіоканал. Корпус дрона буде повністю герметичним, а також він буде мати можливість підзарядки батареї, поки він перебуває на борту катера", – йдеться в матеріалі Defense Express.

морський дрон "Скворец-ВМФ"

морський дрон "Скворец-ВМФ", фото: iz.ru

Чим російські морські дрони поступаються, то це зв'язком. "Катран" від РФ не обладнаний антеною супутникового зв’язку, тоді як всі українські морські дрони мають антену Starlink чи інші системи такого типу. Це дозволяє використовувати їх з будь-якої точки світу.

Російський аналог для керування використовує радіоканал, що значно обмежує дальність дії безпілотника та якість зв’язку з ним. Крім того, радіоканал добре піддається впливу систем РЕБ. А отже навряд чи наразі російські "катрани" можуть скласти конкуренцію українським.

Теги:
Читайте також:
Київ
+13.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.17
    Купівля 41.17
    Продаж 41.7
  • EUR
    Купівля 47.58
    Продаж 48.33
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
13 червня
01:14
Генасамблея ООН
Генасамблея ООН ухвалила резолюцію щодо Ізраїлю і припинення вогню в Газі
01:00
Трамп
Трамп сказав, що дуже розчарований Росією, а також Україною
00:28
Колишня єврокомісарка Ілва Йоханссон стане спецпосланником ЄС у справах українців, – Politico 
00:23
кібератака
Атеш атакував пропагандистські онлайн-ресурси РФ, що поширювали фейки про війну в Україні
2025, четвер
12 червня
23:42
МАГАТЕ
МАГАТЕ вперше за 20 років звинуватило Іран у порушенні ядерних зобов’язань. Тегеран відреагував
23:18
Оновлено
війна з РФ, ЗСУ
Від початку доби на фронті зафіксували 168 боїв: найбільше атак на Покровському і Новопавлівському напрямках
23:17
Ізраїль та Іран
Трамп не виключає масштабного конфлікту на Близькому Сході. Держдеп США попередив про зростання напруженості в регіоні
22:42
митці відтворили мозаїку Алли Горської
У Києві відтворили мозаїку Алли Горської "Боривітер", яку росіяни зруйнували в Маріуполі
22:41
Оновлено
Дим піднімається після авіакатастрофи незабаром після зльоту з міжнародного аеропорту Сардар Валлабхай Патель у західному штаті Індії Гуджарат 12 червня 2025 року
Авіакатастрофа літака Air India в Індії: щонайменше 240 людей загинули, вижив один пасажир
22:37
Оновлено
У Харкові з-під завалів підприємства, обстріляного РФ 7 червня, дістали тіло шостого загиблого. Рятувальну операцію завершили
22:18
Протести у Лос-Анджелесі
Міграційні протести у США: в Лос-Анджелесі поліція здійснила понад 80 арештів, у Техасі розгорнули 5 тис. нацгвардійців
21:56
Ексклюзив
Кримський міст
Не лише Кримський міст: українська "Павутина" має оплести залізничні коридори окупантів до Криму, - військовий експерт
21:53
Ексклюзив
Дмитро Снєгирьов
Це праця лауреата Нобелівської премії Солженіцина: Снєгирьов про сценарій окупації українських територій
21:48
Учасники засідання у форматі "Веймар +" заявили про готовність посилити безпекову підтримку України
21:44
Петер Сіярто
Сіярто заявив, що Угорщина та Словаччина виступлять проти відмови від російських енергоресурсів
21:31
Ексклюзив
Марко Рубіо
"Це як у 1943 році хтось привітав би німецький народ": дипломат Єльченко про вітання держсекретаря США з днем РФ
21:17
Літак Raynair
Ryanair штрафуватиме пасажирів за порушення поведінки
21:14
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росія застосовує нові реактивні "шахеди" та що відомо про нову техніку для ЗСУ. Колонка Сергія Згурця
21:12
На фото людина, яка користується мобільним телефоном
Росіяни на ТОТ вимагають від населення реєструвати сім-картки через портал "держпослуг", - Спротив
21:00
Молодіжна збірна України
Україна поступилася Данії у стартовому матчі молодіжної збірної на Євро-2025
20:20
Голосування у Польщі
Вибори президента Польщі: суд дозволив перерахувати голоси в частині дільниць
20:07
OPINION
Блог Тетяна Трощинська
Моральне право говорити й мовчати
20:00
аеропорт у Керчі
У Криму цивільний аеропорт переобладнують на військовий, імовірно, для запуску БПЛА, - "Схеми"
19:58
Курт Волкер
"Це цікаво": експредставник США в Україні Волкер щодо відсутності згадки про Путіна в привітанні Рубіо з днем Росії
19:33
підземне сховище газу
В українських сховищах зафіксували історично найнижчий рівень запасів газу, - директор Центру досліджень енергетики Харченко
19:23
немовля
На Одещині від пневмонії помер двомісячний хлопчик: слідчі встановлюють обставини
19:16
Оновлено
обмін полоненими 12.06.2025
Україна та РФ провели черговий обмін полоненими: з російської неволі повернули групу важкопоранених і тяжкохворих захисників
19:12
Пресреліз
Яценюк і Келлог
Російський цар - голий: Яценюк у розмові з Келлогом
19:09
на фото Володимир Зеленський
Сили оборони на Сумщині потроху виштовхують окупантів, – Зеленський
19:01
Оновлено
Швеція
У Швеції відбудеться закрита зустріч щодо майбутнього України
18:53
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
РФ не полишає спроб перетягувати техніку через річку Оскіл, - DeepState
18:50
дрон Shahed-136, атака росії по Києву 17 жовтня
Бійців добровольчих формувань тергромад залучать до відбиття атак російських БПЛА
18:34
Помер учасник концертної програми "Океану Ельзи", гітарист Гриша Чайка
18:33
В Україні судитимуть полоненого росіянина, який розстріляв цивільних на Харківщині
18:24
видобуток нафти, нафта
Більшість країн G7 готові без США знизити цінову стелю на нафту РФ, - Reuters
18:22
У міській бібліотеці Бангкока запрацювала перша в Таїланді українська книжкова поличка
18:14
Кая Каллас
Санкції ЄС щодо Росії послаблюють її можливості вести війну проти України, – Каллас
18:07
Оновлено
Борис Пісторіус, міністр оборони Німеччини
Міністр оборони Німеччини Пісторіус прибув до Києва
18:04
OPINION
Василь Пехньо
День Росії та мільйон втрат
18:02
Російська дезінформація
"Україна не забрала більшість тіл військових, оскільки не хоче платити компенсації": ЦПД попередив про новий фейк від РФ
Більше новин