OPINION

Чому дрони не здатні повністю замінити артилерію

1 червня, 2026 понедiлок
11:01

Однією із сучасних переваг України над росіянами в останні роки є високоточні та далекобійні артилерійські системи іноземного та українського виробництва

Зміст

Артилерійські системи росіян б’ють переважно до 22 кілометрів. Українські на 40 +.

Проте дотепер однією з переваг росіян була кількість артилерійських пострілів

Аби ви розуміли цифри: були дні в перші роки повномасштабної війни, коли РФ застосовувала до 70 000 крупнокаліберних пострілів на день проти наших 15 000. Зараз, в умовах дефіциту, РФ застосовує в активні дні до 17 000 пострілів на день, а ми в рази менше — це відкрита інформація.

Росія досі має перевагу в кількості пострілів. При цьому наша головна перевага — саме точність та далекобійність.

Усі, хто говорять, що нам не потрібні далекобійні артилерійські постріли, бо є дрони, часто не розуміють, що самі дрони не здатні повністю замінити артилерію, особливо при різних погодних умовах і активного розвитку засобів протидії ним.

В якийсь момент розвитку ППО, РЕБ, нових засобів боротьби з оптоволокном актуальність артилерії ще більше виросте.

А росіяни, як переважали нас за кількістю пострілів, так і переважають. Наша єдина можлива ефективна відповідь — точність, далекобійність, швидкість та корегування.

Зараз вогневі ураження поділилися між дронами та артилерією десь 60 на 40, але ці цифри на тактичному полі бою постійно плавають і будуть плавати. 

Якщо ситуація не зміниться і держава не розв'яже питання з далекобійною артилерією, ми можемо і далі зазнавати втрат територій. Самі дрони не допоможуть.

Читайте також: Скандал з бракованими мінами: навіть росіяни не змогли б це зробити ефективніше

Ми маємо припинити мислити засобами — "байрактар", "абрамс", дрон, "джавелін" — а почати мислити комплексними системами. Тобто комплексними системами вогневого ураження, комплексними системами ППО, логістики, розвідки, управління тощо.

У комплексній системі один елемент — ніщо, а всі елементи доповнюють один одного або тимчасово замінюють одне одного при зміні умов застосування.

Нещодавно я був свідком ситуації, коли ураження об’єкта дронами було неможливим, а далекобійних пострілів не було у потрібній кількості. Ціль у результаті вразили, але це не призвело до повного знищення.

Нам потрібне усе різноманіття засобів: далекобійні дрони, міномети 120-го калібру, зенітні дрони, ракетні системи ППО та артилерія з далекобійними пострілами на 40 км. Бо саме далекобійність і точність давали нам можливість компенсувати кількісну перевагу росіян в артилерійських пострілах.

Ми маємо мислити не засобами, а системами. Тоді більші російські кількісні показники будуть нівельовані, а ми досягнемо Перемоги меншими втратами.

Джерело

Про автора. Мирослав Гай, актор, волонтер, воїн ЗСУ, керівник благодійної організації "Фонд "Мир та Ко".

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+21.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, п'ятниця
26 червня
22:46
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Росія досягла стелі: Безсмертний про масовані удари балістикою по Україні
22:38
Оновлено
Російські військові
РФ кинула проти України 721 тис. солдатів, СБС вдарили по штабу армії РФ на Донеччині, а на фронті — 205 боїв
22:11
Володимир Зеленський
Зеленський: Ми робимо все, щоб примусити РФ закінчити війну, Крим – у центрі цієї політики
21:44
Оновлено
землетрус
У Венесуелі сталися два найпотужніших за понад сто років землетруси: вже 920 загиблих, понад 46 тис. зниклих
21:36
Ексклюзив
обстріл, ППО
Коваленко пояснив ймовірну причину збільшення ворогом проміжку часу між масованими атаками
21:29
Володимир Зеленський
Понад півтори сотні угод на 10 млрд євро: Зеленський про підсумки конференції з відбудови України у Гданську
21:29
кримські татари
Вперше українською: ATR перекладає “Історію кримських татар” та знімає документальний фільм
20:59
Дональд Трамп
Трамп заявив, що Іран атакував судна в Ормузькій протоці попри угоду про перемир'я
20:47
Ексклюзив
Олександр Лукашенко
У Лукашенка нема сил вести війну, проте з білоруського напрямку небезпека існує, - Безсмертний
20:37
нафта ембарго санкції
США відновили санкції проти "Роснефті" та "Лукойлу" після тимчасових послаблень через кризу в Ормузькій протоці
20:31
Ексклюзив
Українські дрони вдруге за тиждень атакували НПЗ у Капотні поблизу Кремля
Липень покаже цікаві явища у Москві та столичному регіоні РФ: Гончар про наслідки ударів по російських НПЗ
20:30
Ексклюзив
Путін в Кремлі
Кульпа: Підтримування життєздатності Криму стає тягарем для Путіна
20:25
Герман Галущенко
За Галущенка внесли 105 млн грн застави: "Схеми" з'ясували від кого надійшли кошти
20:22
Анонс
В ефірі телеканалу “Еспресо” нова програма “По живому”. Її ведуча - Христина Парубій.
По живому: на “Еспресо” вийде нова програма
20:15
Ексклюзив
До Дня кримськотатарського прапора у Пирогові заклали першу садибу корінного народу Криму
До Дня кримськотатарського прапора у Пирогові заклали першу садибу корінного народу Криму
19:31
Олександр Усик
Усик відмовився від усіх чемпіонських титулів
19:03
Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна
"Поки Україна б'є вглиб РФ, Європа має тиснути": глава МЗС Естонії закликає союзників не втратити момент
19:01
OPINION
Якою є формула нашої перемоги?
18:47
Інфографіка
Чемпіонат світу 2026 з футболу, ЧС-2026 з футболу
Визначилися 15 учасників плейоф ЧС-2026: Який вигляд мають підсумкові таблиці після 3-го туру
17:50
OPINION
Сергій Іванов став не просто першим померлим з найближчих соратників Путіна. Він соратник, який повністю програв апаратну боротьбу
17:27
Володимир Путін в етері "Росія 1"
Російські "яструби" вимагають від Путіна ескалації після ударів України, — Reuters
17:10
Кіліан Мбаппе, ЧС-2026
ЧС-2026. Франція грає за перше місце з Норвегією: розклад матчів та трансляцій 26-27 червня
17:01
OPINION
Чому я пишу не з окопу
16:09
У Росії помер колишній міністр оборони і керівник адміністрації Путіна Сергій Іванов
У Росії помер колишній міністр оборони і керівник адміністрації Путіна Сергій Іванов
16:07
Під час нової експедиції у Пужниках на Тернопільщині не виявили масового поховання, яке шукала польська сторона
15:47
Оновлено
Обмін полоненими 26.06.2026
Україна повернула з російського полону 160 військових. Вдома - 115 захисників Маріуполя
15:21
Оновлено
Марко Рубіо
Рубіо спростував угоду Трампа і Путіна щодо України на Алясці — Лавров заявив, що це "викликає запитання"
14:59
Арктика
Від Антарктики до Арктики: українські та польські полярники об'єднають дослідження на двох полюсах
14:54
Binance
Криптобіржа Binance залишилась без ліцензії ЄС і просить клієнтів вивести кошти до 1 липня, — FT
14:27
Натхненна Україною: Південна Корея до 2029 року підготує 500 тис. дронових операторів
14:26
Юлія Свириденко
Українці в Молдові зможуть отримати громадянство України у спрощеному порядку, - Свириденко
14:18
АЗС на Буковині
У Криму ввели надзвичайний стан, виправдовуючи це "упорядкуванням питань економічного характеру"
14:05
Кароль Навроцький
Довіра до Навроцького в Польщі сягнула історичного рекорду на тлі скандалу навколо ордена Зеленського
14:01
OPINION
Економічні прогнози для України: коли очікувати покращення через новий економічний курс
13:45
OPINION
Крим перетворюється для окупантів на "валізу без ручки"
13:40
Оновлено
Україна ЄС
Єврокомісія пропонує продовжити захист для українців до 2028-го і вперше офіційно виключає дезертирів
13:25
PR
Літо вигідних покупок для мам та дітей з Аптекою 9-1-1
Літо вигідних покупок для мам та дітей з "Аптекою 9-1-1": отримуйте кешбек 20%
13:19
Оновлено
Чарльз ІІІ
Король Чарльз ІІІ заплатив £12,9 млн податків і увійшов до топ-100 платників Британії
12:45
Марк Рютте в Києві 3 червня 2026 року
"Владімір, ми будемо захищатися". Генсек НАТО, заявив, що важливо виконати зобов'язання, яких боїться Путін
12:20
У ДПСУ заявили, що накопичення військ в Білорусі на кордоні з Україною не спостерігається
Більше новин