OPINION

У повітрі пахне Третьою світовою...

29 травня, 2025 четвер
14:05

Усі ми пам'ятаємо зі шкільної історії, як почалася перша світова війна — боснійський серб Гаврило Принцип убив у Сараєві племінника австрійського цісаря і наступника престолу — Франца Фердинанда

Зміст

Звісткою про цю подію починається Велика війна і не менш великий роман Ярослава Гашека про Швейка.

Звісно, це не було причиною війни, лише стартовим пострілом, якого всі чекали. Сірниковим чирком коло порохової бочки, останньою соломинкою, котра переламала хребет верблюду.

Передумови Першої світової вималювались задовго до. Країни поволі вибудувались у майбутні військові союзи та накопичували зброю та ресурси. Чистили амуніцію, підтягували ремінці, розношували чоботи.

Чорну передвоєнну атмосферу, що невідворотно згущувалась, гарно описав Йозеф Рот у романі "Марш Радецького". Життя двох прикордонних загонів на стику імперій — австро-угорського і російського із Волочиська і початок Першої світової.

Ситуацію ще ускладнювало те, що на той момент не існувало ніяких дипломатичних структур і механізмів, котрі б уможливлювали хоч якийсь діалог. Навіть потім, коли виникла Ліга націй та пізніше ООН — вони не дуже добре справлялися зі своїми функціями. А до того взагалі біда була з дипломатією.

Власне, зараз, попри активність наче б то перемовних процесів і чуток про перемир'я, ситуація дуже схожа, і у повітрі вже витає густий запах наступної світової війни. Не факт, що вона відбудеться, але нею дуже пахне і передумови вже є.

Читайте також: Американська некомпетентність як пастка для Росії

Третя світова зараз набагато імовірніша, аніж три роки тому, в лютому 22-го. Світ за цей час поволі вибудувався в імовірні військові союзи. Вже ясноЮ хто на чиєму боці, які є союзи та хто нейтральний. Саме тому наші європейські партнери вже добрий рік говорять про миротворчі війська, але їх імовірність все така ж невисока, як і рік тому. Бо війська НАТО та російські війська на кордоні імовірної зупинки фронту — це потенційні колективні "Гаврило Принцип" та "Франц Фердинанд", навіть байдуже, — хто буде ким. Свідомий наказ, провокація третьої сторони чи просто дурість якогось місцевого командира, який накаже розвернути гармату і пальнути у командний пункт натівських "франців фердинандів" - і понеслось. 

І якщо цей конфлікт станеться — то Третя світова, принаймні її перша фаза, почнеться тут, на нашій території. Але вже з повноцінними союзниками з обох боків і лендліз Китаю Росії буде дуже солідним, враховуючи що в авторитарних країнах не треба проводити опитування і цікавитись у населення, чи хочуть вони допомагати й у якому об'ємі. І з тактичними ядерними ударами. А отже почнеться таке, що цікаве шоу з попкорном війни Росії із Заходом, яке ми трохи приховано очікуємо, не буде таким вже приємним для нас видовищем. 

Саме тому Трамп оцими своїми контрінтуїтивними та контрлогічними ескападами й заявами цілком вписується у передвоєнну атмосферу наступної світової. Він намагається розрядити трохи атмосферу і реанімувати мертву з 22-го року світову дипломатію, яка теж звелась лише до ультиматумів. Саме у цьому логіка його дій, а не у торгівлі, схоже за все. Відірвати Росію від Китаю, якщо у випадку Росія почне воювати із НАТО, або Китай із США — то щоб вони не були союзниками. Бо сто п'ятдесят мільйонів + мільярд + величезні природні ресурси, території, які нереально пробомбити всі, і власні економіки, у Китаю взагалі друга економіка світу після США з величезною перспективою та амбіціями стати першою — це дуже небезпечний сплав. І якщо кажуть що сучасні війни — це війни дронів, то всі дрони зараз згрубша китайські.

Читайте також: Потрібно зробити все, аби Трамп приєднався до європейських ініціатив

Зрештою, конкретно зараз Росії набагато простіше і легше почати Третю світову, аніж завершити війну з Україною. Бо за три роки вже перебудована економіка, яка тримається на війні, розбудований процес набору солдатів і їх екіпірування. Зупинити це все для російської економіки зараз буде дуже непросто, бо неясно що з тим всім робити. А от перейти у нову війну — це як почати другий тайм, навіть не треба бутси взувати.

Власне, опірність, героїзм і ефективність українського війська і завела світ у такий от цугцванг — швидка окупація України у 22-му, в якому вони не дуже хотіли давати зброю, розв'язувала цю проблему і Путіну довелось би добре мізкувати, як почати наступний етап. А тепер у нього вже є союзники й все готове. І вже навіть не має значення для світу — програє Україна чи ні, зорі вже вибудувались у потрібний ряд. Астрологія війни вже у гороскопах для всіх знаків Зодіаку.

Читайте також: Чому Трамп знову підіграв Путіну

Розмови, які зараз ведуться — вже давно не лише про Україну. Війна, по суті, як чорна діра у космології — гравітаційний розрив і сингулярність, яка втягує у своє чорне жерло все навколо. Війна в Україні повтягувала багато країн, навіть таких, які наче б то не були очевидними у 22-му році — наприклад, північнокорейці у Курській області.

У світі відчутно пахне Третьою світовою і виглядає так, що трампісти намагаються розвіяти цей запах дезодорантами дипломатії або густим смородом іншого типу, щоб перебити запах війни. Це все змішується у ядучий коктейль, від якого істеричний кашель і сльози течуть. 

Чи вийде у цього Парфумера щось корисне — побачимо. Цілком можливо, що він вирішив принести в жертву частину України заради цієї мети. Що не підходить українцям, але загалом дуже навіть підходить решті світу, яка давно мріє, щоб гравітаційний процес війни припинився. Просто соромиться нам це казати в очі. А Трамп не соромиться. Але наразі він єдиний, хто пробує якось зупинити цей некерований потяг, що несеться у прірву. А всі решту просто з мовчазною приреченістю дивляться у вікно вагона і намагаються не думати про кінцеву зупинку.

Джерело

Про автора: Володимир Гевко, маркетолог, блогер

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+27.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, середа
15 липня
20:05
OPINION
Хто в нас очолює нашу дипломатичну місію в Болгарії?
19:55
Оновлено
безпілотник, дрон, шахед
Через атаку РФ 15 липня в Одесі, Сумах, Краматорську, Запоріжжі і Чернігові загинули 11 людей, постраждалі є в інших регіонах
19:46
У серпні в Польщі розпочнуться пошуки поховань українців, яких, за припущеннями, вбили вояки АК і Селянських батальйонів,— Василь Боднар
19:42
Ексклюзив
Богдан Бачинський
Путін намагається врятувати Крим ударами по Одесі: Бачинський пояснив справжню мету атак
19:26
Оновлено
саміт "Україна – Південно-Східна Європа" 15 липня 2026
Київська декларація: учасники саміту "Україна – Південно-Східна Європа" виступили за посилення ППО й тиску на РФ
19:22
Елізабет Джин Керролл
Трамп виплатив Елізабет Джин Керролл $5 млн доларів компенсації за сексуальне насильство та наклеп
19:22
Віцепрезидентка Аргентини Вікторія Вільярруель
Віцепрезидентка Аргентини перед півфіналом ЧС-2026 назвала англійців загарбниками та піратами
19:15
Герой України
Зеленський надав звання Героя України Ігорю Оболєнському та Павлу Шевчуку
19:06
Ексклюзив
Ярослав Юрчишин
Щойно люди з'являються в рейтингах довіри, їх швидко міняють: Юрчишин про дискусії щодо міністра оборони
18:52
Спорт замість ізоляції: військовий пояснив, що допомагає повернутися до життя після ампутації
18:41
Марі Ле Пен
Партія Макрона позивається проти Ле Пен через передвиборчий слоган
18:39
Оновлено
Cистема ППО Patriot
США розпочали процес видачі Україні ліцензій на виробництво ракет Patriot, - ЗМІ
18:33
Загибель військового від стрілянини та систематичні побиття: "Слідство.Інфо" опублікувало нові дані про полк "Скеля"
18:32
Міжнародна федерація гандболу
Міжнародна федерація гандболу допустила до змагань спортсменів РФ і Білорусі
18:30
Ексклюзив
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Корецький вже пропонує кандидатів у Кабмін: Данилюк-Ярмолаєва заінтригувала деталями
18:30
Армія Литви
У Литві зростає число охочих служити у війську: фіксують рекорд
18:22
Володимир Зеленський
Не лише США: Зеленський анонсував зміни послів України у низці держав
18:16
презентація спільного звіту "Поза межами поля бою: Інформаційна війна Росії проти європейського майбутнього України"
РФ використовує Telegram, соцмережі та ШІ, щоб зірвати вступ України до ЄС, – спільний звіт
18:01
Ексклюзив
Саміт НАТО-2026
Реалізація програми НАТО DRONE EDGE неможлива без співпраці з Україною, – Гаврилов
17:47
Зеленський назвав Корецького "найбільш підготовленою людиною для посади прем'єра"
17:34
ЗСУ, Сили оборони, фронт, Генштаб
Бійці "Омеги" знищили ЗРК РФ за $25 млн, ССО підтвердили ураження Балаклавської ТЕС, а на фронті – 73 бої
17:25
Суб'єктний кандидат, чи нова людина від ОП: що говорять про потенційного прем'єра Сергія Корецького та чого чекати від оновленого уряду
17:24
Ексклюзив
Відставка Тараса Качки може бути спробою відтермінування зобов’язань України за "планом Качки-Кос", – Мартина Богуславець
17:22
Петер Сіярто
Ексміністр закордонних справ в уряді Орбана Петер Сіярто влаштувався на роботу до китайців
17:22
Оновлено
Україна ЄС
ЄС та Україна уклали "дронову угоду": фон дер Ляєн у Києві оголосила про додатковий 1 млрд євро на БПЛА
17:01
OPINION
Закон Грема: примусити росіян займатися проблемами власної країни
17:00
Оновлено
Свириденко
Прем'єром буде Корецький. З міністром Федоровим президент ще не визначився
16:59
Оновлено
НБУ змінить напис на купюрі 2000 грн після зауважень про використання шрифту, пов'язаного з росіянкою
16:56
Інфографіка
Кубок світу, чемпіонат світу 2026, ЧС-2026
ЧС-2026: розклад та результати півфінальних матчів
16:48
Дональд Трамп
Трамп вірить, що війна в Україні завершиться за його президентства, та повторив, що "Путін готовий укласти угоду"
16:19
Верховна Рада, голосування
Верховна Рада закликала світ засудити культурний геноцид України з боку Росії
15:47
Інфографіка
Гаррі Кейнн та Леонель Мессі
Мессі проти Кейна та реванш за 1986-й: Англія та Аргентина б'ються за фінал ЧС-2026
15:27
Огляд
Володимир Зеленський та Михайло Федоров
Федоров домагався усунення Сирського, а його аудит виявив перевитрати в Міноборони і ЗСУ на 300 млрд грн, – The Economist
14:43
Ґітанас Науседа
Росія готує провокації у Польщі чи країнах Балтії, - Науседа
14:30
Блюменталь
Сенатори США презентували помʼякшений законопроєкт покійного Грема про санкції щодо РФ
14:17
Княжицький вимагає від влади пояснити причини відставки Кабміну
14:07
Віталій Кім
Віталій Кім може очолити Мінветеранів, - ЗМІ
14:06
Георгій Тихий
Синхронізація політики України та ЄС у шостому переговорному кластері становить 99%, – МЗС
14:03
Сергій Корецький
Корецький під час зустрічі з фракцією окреслив ключові пріоритети роботи, - Данило Гетьманцев
14:01
OPINION
Кому дякувати за дефляцію у червні: як кури наближають НБУ до таргета з інфляції
Більше новин