OPINION

Як влада мала б боротися з telegram

23 листопада, 2024 субота
18:05

Не блокувати tелеграм технічними методами, не забороняти його громадянам, натомість надати максимально широкі роз’яснення ризиків і "перестати подавати поганий приклад"*

Зміст

Ось як "держава здорової людини" могла б протидіяти telegram в Україні.

"Уряд Канади наказує ліквідувати TikTok Technology Canada, Inc. з огляду на [інтереси] національної безпеки та відповідно до Закону про інвестиції Канади", – це написано на офіційному сайті Уряду Канади. 

Заява зроблена від імені міністра інновацій, науки та промисловості Франсуа-Філіпа Шампаня. За словами міністра, "рішення було засноване на інформації та доказах, зібраних під час перевірки, а також згідно з порадою спільноти безпеки та розвідки Канади та інших урядових партнерів". 

Просто нагадаю, що ГУР МО, РНБО України та навіть президентська СБУ неодноразово публічно наголошували, що telegram містить низку серйозних загроз національній безпеці нашої країни. 

Але при цьому, громадянам Канади одразу повідомляють, що "уряд не блокує доступ канадців до програми TikTok або їх здатності створювати контент. Рішення використовувати застосунок або платформу для соціальних мереж — це особистий вибір. Для канадців важливо прийняти хороші практики кібербезпеки та оцінити можливі ризики використання платформ та застосунків соціальних мереж, включаючи те, як їхня інформація, ймовірно, буде захищена, керована, використана та передана іноземним суб'єктам, а також знати, закони якої країни застосовуються. Уряд закликає канадців ознайомитися з керівництвом, виданим Канадським центром кібербезпеки Міністерства безпеки зв'язку, щоб допомогти їм оцінити ці ризики".

Це я і називаю "дорослістю" в управлінні країною: громадянам нічого не забороняють, нічого не блокують технічними методами (як за порєбріком та в нас), але наполегливо рекомендують утриматися, чітко проголошуючи суттєві ризики кібербезпеки, а також надаючи відповідні роз’яснення від Центру кібербезпеки. 

Прозоро, чесно, публічно, професійно. А не те що у нас.

І ще таким чином уряд Канади репутаційно дистанціюється від небезпечної соцмережі: мовляв, "самі не користуємося і вам не радимо", подаючи тим самим громадянам хороший приклад. А не створює "офіційні канали" небезпечної соцмережі на усіх держресурсах.

Останнє речення заяви особливо показове: "Хоча Канада продовжує вітати прямі іноземні інвестиції, уряд діятиме рішуче, коли інвестиції загрожують нашій національній безпеці".

Іншими словами: гроші – то гарно, але давайте чітко відділяти зло від бабла.

Але при цьому — не блокуючи Тік-Ток як соцмережу. Уряд Канади діє мудріше та зменшує грошові потоки, які його живлять. Звісно, ліквідація TikTok Technology Canada, Inc. як дочірньої компанії — не вб’є TikTok у Канаді, але суттєво зменшить його прибутки. Тим самим вельми обмежить зацікавленість канадських підприємців у зароблянні грошей на TikTok.

А що у нас? Керівник одного з найбільших офіційних партнерів telegram в Україні входить до складу "Ради з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану" при президентові України, а також настільки близький до міністерства цифрових трансформаторів, що його пророкують у крісло міністра "після Федорова". 

Про подібні до канадського зважені, "державницькі" підходи у мінімізації ризиків від Telegram  для інформаційної безпеки країни я говорю вже років два-три.

Нагадаю, що суть моїх публічних пропозицій приблизно така: не блокувати telegram технічними методами (це тупо), не забороняти його громадянам, натомість надати максимально широкі роз’яснення ризиків та "перестати подавати поганий приклад". І, звісно, обрізати можливості монетизації та заробітку на "телезі".

Згоден, 70-80% українців користуються telegram, хоча здебільшого як альтернативою "єдиним марафонам".

Так у Канаді теж до біса користувачів TikTok.

Але ж Канада зробила свій вибір між безпекою держави та популярністю соцмережі у громадян, причому чітко, офіційно та недвозначно.

То що заважає Україні зробити приблизно те ж саме? Ось вам готовий шаблон. Бери м’яч і струяч.

Якщо хочеш дійсно захистити країну під час війни від ворожої пропаганди, а не рахувати рейтинги.

P.S. До речі, у приватних бесідах українські користувачі telegram неодноразово говорили мені: "Нууу, якщо/коли наш уряд оголосить telegram поза законом, – то і ми перейдемо в інші месенджери, не проблема взагалі". Так що майте на увазі, панове політики. І пані, звісно.

*Публікується зі збереженням стилю автора

Джерело

Про автора. Костянтин Корсун, експерт з кібербезпеки

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+19.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, четвер
4 червня
20:29
Ексклюзив
Олександр Краєв
Класичний трампівський маятник: Краєв прокоментував заяву Рубіо про військову допомогу Україні
20:05
ЄвропейськийСоюз, ЄС, Европарламент
ЄС шукає можливість сказати "ні" туристам РФ: міністри МВС прокоментували заклик заборонити візи росіянам
20:01
OPINION
Близьке оточення Путіна почало прозрівати?
19:49
Ексклюзив
Андрій Смолій
Українська влада не пояснила, на які компроміси доведеться піти: Смолій про заяву Петера Мадяра
19:31
Оновлено
Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий
На НМТ не скасовуватимуть обовʼязковий тест із математики, – міністр Лісовий
19:14
Фрідріх Мерц
Премʼєр Чехії Бабіш вважає, що перемовини з РФ від імені ЄС має очолити Мерц
18:46
Олег Царьов
Апеляційна палата ВАКС підтвердила конфіскацію майна екснардепа Царьова в Україні
18:45
Оновлено
Суд у Швеції арештував судно CAFFA
Швеція заарештувала судно CAFFA, яке підозрюють у вивезенні української продукції з ТОТ. Сибіга привітав це рішення
18:30
Аналітика
Володимир Зеленський і Мухаммад бін Салман аль Сауд
Чому Ізраїль повинен врахувати те, як Україна змінює правила гри на Близькому Сході, - безпековий аналітик
18:21
Ідея влади вилучити 40 млрд грн з бюджету Міноборони обурює і шокує, – "ЄС"
18:20
Олексій Соболев
В Україні 75% компаній бракує персоналу, є понад 200 тис. вакансій, – Мінекономіки
17:50
Оновлено
Марта Костюк
Марта Костюк програла росіянці Андрєєвій у півфіналі Ролан Гарросу
17:31
Кремль москва
У Москві закликали росіян "не чекати на скасування західних санкцій"
17:23
ЄС надасть підтримку Вірменії на €50 млн на тлі економічного тиску Росії 
17:01
OPINION
У Польщі присутнє карнавальне уявлення про міжнародну політику
16:40
Оновлено
Віктор Гусаров
Детектива НАБУ Гусарова звільнили від кримінальної відповідальності. В ОГП прокоментували
16:28
Марко Рубіо
"Гренландія поки що є частиною Данії": Рубіо розповів про предмет перемовин з Копенгаґеном
16:12
Музей історії Києва встановив меморіальну дошку "видатному киянину Михаїлу Булгакову"
У Києві демонтували памʼятник Михайлу Булгакову
15:55
Польща
Польща на 3 місяці закриє повітряний простір поблизу України та Білорусі
15:52
OPINION
Україна-Угорщина. У парламенті буде зроблено все, щоб інтереси України були захищені
15:33
Верховна Рада, ВР
У ВР внесли новий законопроєкт щодо декриміналізації порно
15:29
Сирський: Сили оборони формують четвертий ешелон ППО, який прикриватиме ще дві області
15:01
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:43
Евакуація поранених та доставка вантажів: Український робот Vepr допустили до бойового застосування
14:37
Олександр Сирський
Після перевірки Сирського вісім частин втратили право навчати мобілізованих
14:28
Птахи Мадяра вполювали російський сторожовий корабель та ЗРГК "Панцир-С1" в окупованому Криму
14:16
Митрополит Будапештський та Угорський РПЦ Іларіон (Григорій Алфеєв)
Поліція Чехії підтвердила, що знайшла у Іларіона кокаїн. РПЦ відправила митрополита у "заслання" до Бразилії
14:00
OPINION
Про математику, НМТ і відсутність дискусії в суспільстві, яка є глобальною загрозою для держави
13:38
Олександр Лукашенко
В ОП попередили про наслідки, якщо з Білорусі по Україні знову полетять дрони та ракети
13:37
"Сто тисяч хробаків за рік": "Мадяр" про втрати ворога за рік роботи Сил безпілотних систем
13:22
ЗАЕС
Залежить безпека ЗАЕС: Запорізька ТЕС потрапила під сильний обстріл, – МАГАТЕ
13:04
Ексклюзив
ЗСУ
Росія не може виграти війну, але і завершити її теж не здатна, - директор Інституту глобальної політики Березюк
12:56
Марк Рютте в Києві 3 червня 2026 року
У НАТО не побачили жодного сигналу, що Москва готова зупинити війну
12:46
Литва прапор
Литва розглядає можливість розташування на своїй території ядерної зброї
12:46
Андрій Сибіга
Високо ціную конструктивну участь Угорщини, — Сибіга
12:27
Каспарс Пуданс
До кінця 2028 року Росія може напасти на одну з країн Балтії, - латвійський генерал Пуданс
11:45
Ексклюзив
Шанси на посилення східного флангу НАТО американськими військами є доволі високими, - експерт Лакійчук
11:34
ЄС-Китай
ЄС готує санкції проти китайських компаній за допомогу Росії
11:05
Ексклюзив
Мусієнко
Путін не живе в інформаційній бульбашці щодо фронту, проте видає бажане за дійсне, - військовий аналітик
11:03
українські біженці в ЄС
Рада ЄС обговорить нові правила перебування українських біженців
Більше новин