Популізм у захисті довкілля неприпустимий

Микола Княжицький
22 липня, 2021 четвер
09:09

Впродовж кількох років ми бачимо, як проблеми екології виходять на перший план в глобальному масштабі

Щоб підкреслити серйозність проблеми і донести її до ширшого кола людей, світові ЗМІнавіть відмовились від використання терміну "глобальне потепління" через його м’якість, замінивши на більш радикальне "глобальне нагрівання" (global heating). А замість абстрактного "кліматичні зміни" тепер кажуть про "кліматичну кризу" (climate crisis). І намагання зупинити кліматичну кризу, очевидно, буде багато в чому визначати державну політику різних країн впродовж найближчих десятиліть. 

Для зупинення кліматичної кризи різні країни приймають відповідне законодавство. Зокрема, відповідно до Директиви ЄС №2010/75/ЄС про промислові викиди країни ЄС запроваджують інтегрований підхід до запобігання та контролю за викидами у повітря, води та ґрунт, поводження з відходами тощо. В рамках імплементації цієї Директиви в українське законодавство Кабміном внесений законопроект №4167 про запобігання, зменшення та контроль забруднення, що виникає в результаті промислової діяльності. 

Але якщо відкинути олігархічні лобістські претензії, головна проблема законопроекту в тому, що в запропонованому для голосування вигляді він не вирішує проблеми викидів і при цьому підвищує корупцію в органах екологічного контролю. 

Законопроект №4167

Законопроект №4167 вийшов досить резонансним. Його гостро критикували як державні органи, так і бізнес. Зокрема, у травні 2021 року в РНБО заявили що його реалізація несе загрозу національної безпеці. Трохи раніше Європейська бізнес асоціація (ЄБА) оцінила витрати бізнесу на його впровадження в 10 мільярдів доларів. ЄБА нагадала, що значна частина підприємств Східної Європи не зуміла знайти кошти на адаптацію під нові екологічні вимоги і вимушені були закритись навіть незважаючи на дотації та пільгову податкову політику ЄС. 

Але у будь-якому випадку, питання необхідності імплементації Директиви про промислові викиди вже є вирішеним. Це передбачено Угодою про асоціацію, а отже питання лише в тому, як вона буде втілена в життя. 

І тут вже є свої нюанси. 

Чому законопроект №4167 є недієвим?

Голосування по Законопроекту №4167 було провалено Верховною Радою тричі. Під час підготовки законопроекту до розгляду фракція Європейської Солідарності надавала свої зауваження щодо змісту законопроекту. На жаль, вони не були враховані. 

Зауваження до законопроекту по суті одне: 

якщо законопроект пропонує запровадити дозволи на експлуатацію певного обладнання, то закон повинен чітко визначати, що саме відповідний дозвіл дозволяє. І які саме дії без такого дозволу вважатимуться порушенням.

Можна з впевненістю стверджувати, що відсутність в законі відповідного визначення гарантовано робить його корупційним та недієвим. 

Корупційним, оскільки в такому випадку підприємства-забруднювачі будуть зобов’язані отримувати відповідний дозвіл не тоді коли про це скаже закон, а якщо так вирішить інспектор. А інспектор може на власний розсуд визначити, коли цей дозвіл потрібен, а коли можна без нього. 

Недієвим, оскільки крім відкриття можливості домовитись з інспектором, сама по собі нечіткість в питанні обов’язковості отримання дозволу дає підстави такі нечіткі норми не виконувати без будь-яких наслідків. Це прямо передбачено статтею 3 Закону про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. 

До цього можна додати, що відповідно до Закону про дозвільну діяльність дозвіл обов’язково повинен визначати, що саме він дозволяє робити. В законопроекті №4167 цього не було. 

На жаль, наші конструктивні зауваження не були враховані розробниками законопроекту при підготовці до повторного першого читання. Тому фракція ЄС прийняла рішення не голосувати за законопроект, який не тільки не вирішує проблему, але й поглиблює корупцію в екологічній інспекції, яка і без того є одним з найбільш корумпованих органів в Україні, за що і піддалася критиці. Хоча законопроект №4167 не був прийнятий не через відсутність голосів ЄС, а саме завалений провладною більшістю, яка не надала за нього необхідні 226 голосів. 

Законопроект про екологічний контроль

Окремо зверну увагу на законопроект №3091 про екологічний контроль. З одного боку, він має на меті реформувати екологічну інспекцію, яку багато хто вважає одним з найкорумпованіших держорганів в країні. Але з іншого законопроект наділяє інспектора ще ширшими повноваженнями, його реалізація здатна лише збільшити корупцію. Не впевнений, що закон який дозволяє інспекторам проводити обшуки будь-яких приміщень, в будь-який час і без будь-якого нагляду може вважатись оптимальним вирішенням проблеми боротьби з корупцією в цьому органі. Нагадаю, що слідчому для того щоб проводити такі дії потрібно переконати в їх обґрунтованості суд і лише після того проводити обшуки. 

Що робити далі?

Про ризики для прав людини в обох законопроектах говорять і правозахисники. Зокрема, директор Харківської правозахисної групи Борис Захаров звертає увагу на цілий ряд недоліків, частина з яких згадана вище. 

Він пише: "Диявол, як завжди, криється в деталях, і, не зважаючи на правильну мету законопроекту і багато правильних позитивних норм, у цих законопроектах закладені великі ризики для прав людини, які необхідно усунути, а після цього законопроекти можуть бути ухвалені".

Очевидно, що промислові викиди повинні бути врегульовані законодавчо. Як зазначалось вище, це вимога Угоди про асоціацію, а отже ми не можемо її ігнорувати. Тому питання, підняті в законопроекті №4167 повинні знайти втілення в законодавстві, але без корупціогенних факторів. Замість них повинні бути норми, які б дозволяли замінити суб’єктивну думку інспектора, яка може змінюватись під впливом банальних хабарів, на чіткі і зрозумілі правила поведінки для всіх. 

Це має бути комплексний міжгалузевий закон, оскільки фактично повинен регулювати використання технологічного обладнання в 42 видах галузей економіки, і в цьому найбільша складність при його напрацюванні.   

Очевидно, що обладнання в хімічній промисловості, відрізняється від обладнання на скотобойнях. Джерела викидів при переробці нафти відрізняються від джерел викидів при обробці чорних металів. І так можна продовжувати по всіх 42 позиціях законопроекту. Тому у випадку, якщо метою законопроекту є надання дозволу для експлуатації певного обладнання, законопроект повинен чітко визначати, про яке саме обладнання йде мова, і які саме дії з ним вважатимуться незаконними за відсутності дозволу. 

Але ці питання неможливо врегулювати одним рядком, як пропонувалось у провалених редакціях законопроекту №4167. Для прикладу, Закон про державну мову теж носить міжгалузевий характер, тому регулювання кожної галузі здійснюється окремою нормою закону. І так у всіх якісно побудованих міжгалузевих актах: профільне законодавство міститься в окремих статтях закону, яке виключає будь-які двозначності. Саме такий підхід повинно реалізовуватись і в законі про контроль забруднення. 

"Європейська Солідарність" в жодному разі не виступає проти оновлення екологічного законодавства, а навпаки щиро вітає рішення, що мають на меті посилення охорони довкілля і виконання Україною взятих на себе зобов’язань згідно Угоди про асоціацію. Євроінтеграційний курс партіє є незмінним. Проте абсолютно неприпустимим є прийняття законів, які не тільки не покращать екологічну ситуацію, а, крім того, створять нові корупційні ризики, які вже так багато років намагається побороти Україна. Особливо, якщо це приймається під гаслами покращення екології. Депутати партії готові активно долучитися до роботи над новим проектом закону спільно з представниками інших політичних сил, органів державної влади та активістами, щоб прийняти справді ефективний, некорупціогенний законодавчий акт, що відповідатиме європейським принципам та буде наповнений реальним змістом. 

Читайте також:
3 серпня, 2021 вiвторок
Шість танкерів повідомили про втрату контролю біля берегів ОАЕ
У Києві зник один із засновників "Білоруського дому в Україні"
Автор Віталій Портников
3 серпня, 2021 вiвторок
Віталій Портников: Вбивство Шишова - ще одне свідчення деградації інституцій
Тайсон Ф'юрі - Деонтей Вайлдер
3 серпня, 2021 вiвторок
Ф'юрі перед третім боєм "налякав" Вайлдера своєю вагою
Київ
+18
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.83
  Купівля 26.83
  Продаж 27.06
 • EUR
  Купівля 31.7
  Продаж 32.09
 • Актуальне
 • Важливе
2021, середа
4 серпня
23:00
Микола Чаус
ВАКС відправив Чауса під домашній арешт
22:54
Ігор Харатін
"Ференцварош" переміг "Славію" у Лізі чемпіонів, двічі забили українці
22:50
Україна отримає від Британії два протимінних кораблі
22:39
Андрій Шевченко
Шевченко похизувався мільйоном підписників у Instagram
22:25
У Києві та ще 11 областях України за добу не зробили жодного щеплення, - МОЗ
У Британії підліткам віком 16-17 років рекомендують робити щеплення від COVID-19
22:02
Під час зіткнення потягів у Чехії загинули три людини
21:55
Спартак - Бенфіка
"Бенфіка" Яремчука обіграла "Спартак" у Лізі чемпіонів
21:28
вакцинація
ВООЗ закликає країни поки не вакцинувати громадян третьою дозою від COVID-19
21:01
Працівника УДО, якого підозрюють у побитті танцівника шоу-балету співачки Дорофеєвої, звільнили з посади
20:28
Нафтогаз
Суд скасував ухвалу, що зупиняла припис НАЗК про незаконність призначення Вітренка очільником Нафтогазу
19:40
РНБО
РНБО доручила Кабміну покласти обов'язки глави правління Укрзалізниці на Кубракова
19:35
Жан Беленюк
Сконцентруюсь на роботі в парламенті, там також необхідна перемога, - Беленюк після тріумфу на Олімпіаді
19:20
Уряд призначив тимчасового керівника АРМА
19:05
Отримання 1 млн грн хабара: голову Харківської облради Товмасяна виключили з фракції "Слуги народу"
19:00
Інфографіка
Олександр Хижняк
Олімпіада-2020: За кого українцям вболівати 5 серпня
18:47
Сергій Ребров
Ребров знайшов спосіб покинути клуб з ОАЕ заради збірної України
18:44
covid-19
Втрата нюху чи смаку менш поширені: МОЗ назвало характерні для штаму "Дельта" симптоми
18:27
На Хмельниччині у ДТП загинув 4-річний хлопчик
18:10
Знайдені на автобусній зупинці секретні документи щодо НАТО і корабля ВМФ Британії Defender загубив кандидат у посли, - ЗМІ
18:10
НАТО
Україна подала запит на приєднання до центру НАТО з кібероборони, - РНБО
17:59
ЮНЕСКО
Україна номінувала на внесення до списку світової спадщини ЮНЕСКО 17 об'єктів
17:57
Роман Зозуля
Все, що сказано про мене - брехня, - футболіст Зозуля
17:53
Голові Харківської облради оголосили про підозру в отриманні 1 млн грн неправомірної вигоди
17:37
Микола Чаус
Обрання запобіжного заходу Чаусу: захист заявив відвід судді
17:33
безпілотник
Окупанти на Донбасі п'ять разів порушили "тишу" та запускали безпілотник
17:32
авіаносець Vikrant
Індія випробувала новий авіаносець Vikrant
17:26
ОПУ
В Офісі президента пропонують компенсувати банківські комісії для малого бізнесу
17:24
Мірча Луческу
Луческу прооперували в Києві, - ЗМІ
17:07
Держбанк вперше видав кредит на купівлю сільськогосподарської землі
16:50
Інфографіка
Жан Беленюк
Олімпіада-2020: Який вигляд має медальний залік Ігор у Токіо
16:47
ТЕЦ
Уряд передав в управління Нафтогазу п'ять державних ТЕЦ
16:43
Підозрюваній у справі Шеремета Юлії Кузьменко змінили запобіжний захід
16:26
Іван Федик
Клуб УПЛ погнав з команди головного тренера
16:26
Денис Шмигаль
Уряд затвердив Стратегію енергетичної безпеки на період до 2025 року
16:25
5G
В Україні перенесли впровадження 5G на лютий 2022 року
16:24
Туреччина лісові пожежі
Туреччина евакуювала понад 16 тис. осіб через лісові пожежі на узбережжі: вогонь дістався житлових районів
16:20
Канада
Канада стала частіше надавати українцям візи, - посол
16:15
Іловайський котел: ще двом російським генералам оголошено підозри
16:08
Шуфрич-Юрчишин.
Генпрокуратура відмовилась відкривати справу за вислови Шуфрича про кримських татар
15:58
НСЗУ
Уряд оголосив повторний конкурс на посаду голови НСЗУ
Більше новин