"Порушує закон "Про запобігання корупції": НАЗК просять ініціювати розірвання контракту з призначення Вітренка очільником Нафтогазу

"Центр протидії корупції" звернувся до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) через призначення Юрія Вітренка очільником Нафтогазу, активісти вважають, що це порушенням закону "Про запобігання корупції"

Про це повідомив у Facebook голова правління ЦПК Віталій Шабунін.

"Призначення Вітренка головою правління НАК "Нафтогаз" порушує вимоги та обмеження ст. 26 ЗУ "Про запобігання корупції". Надіслали до НАЗК відповідне звернення. Там мають перевірити наведені нами факти та ініціювати розірвання контракту з Вітренком через суд", - написав він.

У зверненні до голови НАЗК Олександра Новікова ЦПК нагадує, що у грудні 2020 року Вітренка призначили першим заступником міністра енергетики, поклавши на нього тимчасове виконання обов'язків міністра.

Відповідно до розпорядження уряду від 28 квітня 2021 року - перед призначенням Вітренка главою "Нафтогазу" - зазначене вище розпорядження про призначення в Міненерго визнано таким, що втратило чинність.

Також 28 квітня Вітренка звільнили з посади першого заступника міністра енергетики згідно з поданою заявою.

Громадська організація нагадує, що розпорядженням уряду Вітренка 28 квітня обрали та призначили з 29 квітня головою "Нафтогазу", а розпорядженням Кабміну від 29 квітня - затверджено умови контракту. 

ЦПК зазначає, що ст. 26 ЗУ "Про запобігання корупції" встановлює деякі обмеження для осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після звільнення або  припинення такої діяльності в інший спосіб.

"Тобто, такі обмеження поширюються на осіб, зазначених у п. 1  ч. 1 ст. 3 Закону, а відповідно до пп. "а" п. 1 ч. 3 ст. 3 закону до таких осіб належать, зокрема, міністри та їх  заступники. Отже, Вітренко Ю.Ю. зобов’язаний дотримуватись вимог та обмежень, встановлених ст. 26  Закону. 

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 26 закону, особам, уповноваженим на виконання функцій держави або  місцевого самоврядування, які звільнилися або іншим чином припинили діяльність, пов’язану з виконанням  функцій держави або місцевого самоврядування, забороняється протягом року з дня припинення  відповідної діяльності укладати трудові договори (контракти) або вчиняти правочини у сфері  підприємницької діяльності з юридичними особами приватного права або фізичними особами - підприємцями, якщо особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, протягом року до дня припинення виконання таких функцій здійснювали повноваження з контролю,  нагляду або підготовки чи прийняття відповідних рішень щодо діяльності цих юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців", - цитує ЦПК норму закону.

Також організація нагадує, що 12 лютого Вітренко звертався до прем'єра з пропозицією невідкладно розглянути питання зміни керівництва АТ "НАК "Нафтогаз України", припинення контрактів з членами наглядової ради компанії та проведення конкурсів на заміщення відповідних посад.

"Зі змісту зазначеного листа вбачається, що Вітренко Ю.Ю. на посаді в.о. міністра енергетики фактично здійснював контроль та нагляд за діяльністю АТ "НАК "Нафтогаз України".

З огляду на зазначене, відповідно до ст. 26 закону, Вітренку Ю.Ю. заборонено укладати трудовий договір (контракт) з НАК "Нафтогаз України". Однак, цю заборону ним було порушено", - додає ЦПК.

"Центр протидії корупції" заявляє, що з урахуванням зазначеного контракт з Вітренком підлягає припиненню, а рішення про його призначення головою правління "Нафтогазу" "підлягає скасуванню як таке, що прийняте з порушенням вимог закону".