Огляд

Чим загрожувала втрата супутникових даних для України від США та які у ЗСУ альтернативи

21 березня, 2025 п'ятниця
18:12

Попри відновлення обміну розвідданими України зі США, що охоплює і надання супутникових знімків від аерокосмічної компанії Maxar Technologies, рішення про блокування передачі таких змусило всіх задуматись над тим, які ж альтернативи можуть бути в цього надважливого ресурсу

Зміст

"Еспресо" розповідає, яку роль відіграють супутникові космічні знімки у війні ХХІ століття, які можливі альтернативи американського Maxar, чи можливий обмін такими даними на комерційній основі та чи будуть ліквідними інвестиції в цей напрям на внутрішньодержавному ринку.

Що змінюють супутникові знімки на фронті та чому в сучасній війні Росії проти України це такий важливий ресурс

Використовувати супутникові знімки розпочали ще наприкінці 2021 року. Саме з того періоду за допомогою технології американського аерокосмічного гіганта Maxar журналісти світових медіа почали отримувати дані супутникових знімань. Зокрема, видання Politico за лічені дні до початку повномасштабного вторгнення РФ публікувало фото скупчень російських військ і техніки неподалік українського кордону.   

аерокосмічні знімки російських військ від компанії Maxar

Аерокосмічний знімок російських військ від компанії Maxar. Фото: gettyimages

Окрім того, одним із найвідоміших супутникових знімків Maxar став той, який зображував сумнозвісний Драматичний театр у Маріуполі з написом "ДІТИ" до того, як його знищили російські снаряди. 

аерознімок Драмтеатру від компанії Maxar

Аерознімок вже знищеного росіянами Драмтеатру в Маріуполі з написом "Діти" від компанії Maxar. Фото: gettyimages

 

За даними видання SpaceNews, російсько-українська війна стала першим масштабним зіткненням, де використовують комерційні космічні технології. Там стверджують, що йдеться не лише про військову розвідку, але й документацію воєнних злочинів, масових убивств тощо. Одним із таких стало масштабне розслідування New York Times, де журналісти показували мертві тіла посеред вулиць Бучі. 

Вже незабаром, як вказало те ж SpaceNews, американський Maxar Technologies підписав п’ятирічний контракт із Національною агенцією геопросторової розвідки (NGA) США на $192 млн. Угода полягала в можливості Пентагону обмінюватися отриманими даними з країнами-партнерами.

Перш ніж перейти до деталей угоди, варто підкреслити, що Maxar – це американська аерокосмічна компанія, яка спеціалізується на виробництві супутників зв'язку та спостереженні за Землею. На орбіті нашої планети підприємство має вже 90 супутників, а також воно забезпечує майже 90% ключової геопросторової розвідки, яку використовує уряд США.

Що ж до контракту з NGA, то йдеться про надання компанією електрооптичних знімків високої роздільної здатності та відео, яке відображатиме реальну геопозицію об’єктів. Надалі Пентагон, який курує роботу Нацагентства геопросторової розвідки, ділитиметься цією інформацією з країнами-партнерками.

Попри це в контракті не зазначали точний перелік держав. Водночас саме цей орган вважають одним із головних координаторів передавання розвідданих, в тому числі й аерокосмічних знімків, Україні в межах повномасштабного вторгнення РФ.

Та не Україною єдиною - Росія також активно використовує "камери на орбіті", аби завдавати точніших ударів по позиціях ЗСУ, інфраструктурних та цивільних об’єктах. На це вказують аналітики агенції Molfar, посилаючись на журналістів американського The Atlantic. 

Попри те що офіційно Maxar та Planet не співпрацюють із країною-агресоркою, журналісту The Atlantic Грему Вуду вдалося встановити певну тенденцію – спочатку хтось купує супутникові фото певної ділянки, а за декілька днів туди прилітає російська ракета. Задля цього він звернувся до компанії, яка аналізує супутникові фото. Там установили, що така ситуація неодноразово повторювалась із 2022 року. 

Вже саме агенція Molfar проаналізувала 371 ситуацію. І у 277 з них підтвердили, що за кілька днів до обстрілів були замовлені супутникові знімки саме того місця, яке згодом було уражене.

"Замовлення знімків здійснювалися через різні маркетплейси та реселлерів, що ускладнює відстеження кінцевого покупця", – йдеться в дослідженні.

Союзники, або просто бізнес: чи можливо налагодити отримання знімків із супутника на комерційній основі

Як розповіло джерело "Економічної правди" в Міністерстві оборони, яке дотичне до передачі та практичного застосування знімків із супутників, до блокування, яке відбулось 8 березня, користувач просто не зміг увійти до акаунту в сервісі,  який дозволяв швидко, безкоштовно та у потрібній кількості отримувати знімки й обмінюватись ними між підрозділами. Причиною цього стала зупинка облікових записів за запитом адміністрації. 

Однак, як стверджувало джерело, досі залишається можливість придбання таких знімків на комерційній основі. 

"Знімки дорогі, але їх можна купити. Чорно-білий знімок 25х25 кілометрів у не найкращій роздільній здатності 50 сантиметрів на піксель коштує 350 доларів. Таких знімків потрібно багато тисяч абсолютно різним родам військ", – сказав один зі співрозмовників ЕП.

Водночас у тому ж матеріалі підкреслили, що і до перемоги Трампа США сильно обмежували надання розвідданих, необхідних для ударів далекобійними ракетами. Відтак пошуком альтернативних джерел у командуванні ЗСУ займаються давно. 

Одним із таких джерел є компанія ICEYE, яка стала відомою в Україні після масштабної співпраці з Фондом Притули, та про це згодом. 

Фінське підприємство є виробником мікросупутників і володіє одним із найбільших у світі угруповань радарних супутників. Вони надають об’єктивні дані про земну поверхню практично в режимі реального часу та забезпечують доступ до актуальних даних вдень і вночі, навіть у складних погодних умовах. Також ICEYE володіє найбільшим у світі угрупованням супутників SAR, котрі забезпечують радіолокаційну розвідку поверхні планети незалежно від погодних умов.

Фото: ГУР

Відтак у липні 2024 року Міністерство оборони України підписало меморандум з цією компанією для поглиблення співпраці у сфері космічної розвідки. 

"Співпраця з ICEYE та підписання меморандуму значно покращить нашу розвідувальну діяльність. Ми вдячні компанії за відданість демократичним цінностям, підтримку українського народу та позицію щодо обмеження космічної зйомки над територією України. Ми повинні захищати нашу країну на землі, у повітрі, на морі, у кіберпросторі та у космосі", – заявила тоді заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко.

У меморандумі компанія зобов’язалася продовжити безперебійне постачання супутникових знімків українським відомствам в інтересах забезпечення безпеки та за жодних обставин не передавати знімки українських територій ворожим країнам чи їхнім організаціям. Також укладена угода описує подальше партнерство ICEYE та Міністерства оборони для зміцнення можливостей України в галузі космічної оборони та надання експертних знань із пошуково-рятувальних робіт.

"Народний супутник" 

Проте ця співпраця почалась дещо раніше, і, як заявив CEO ICEYE Рафал Моджевський, вона триває з першого дня повномасштабного вторгнення Росії. Окрім того, цей посадовець повідомляв, що ще у грудні 2021 року очільник української розвідки Кирило Буданов подзвонив йому з наміром купити супутник та зменшити залежність від знімків з-за кордону.

Прикладом такої була співпраця компанії з благодійним фондом Сергія Притули. Відтак у серпні 2022 року з ICEYE підписали угоду, яка дасть повний доступ Міністерству оборони України до всіх можливостей одного з її супутників, який уже на орбіті в цьому регіоні. Технічно кажучи, Фонд купив супутник і доступ до супутникових даних сузір’я супутників. Кошти ж на це збирали усією країною, це вартувало 600 млн грн. 

За даними ГУР, українська розвідка почала використовувати супутникові знімки вже з 24 вересня 2022 року.

"За 5 місяців використання ICEYE співробітники ГУР МО України провели космічну радіолокаційну розвідку майже 1000 районів розташування підрозділів держави-агресорки на тимчасово окупованих та інших територіях, що становили інтерес Збройних Сил України", – повідомляють у відомстві. 

Що цікаво, вже у червні 2024 року ці показники зросли в рази. За період використання "народного супутника" та доступу до сузірʼя супутників ICEYE наші фахівці загалом зробили 4173 знімки ворожих об’єктів, серед них: 

  • 370 ― аеродроми;
  • 238 ― позиції ППО та радіотехнічної розвідки;
  • 153 ― нафтобази та склади пального;
  • 147 ― склади ракетного, авіаційного озброєння та боєприпасів;
  • 17 ― військово-морські бази.

Фото: ГУР

Також за даними ГУР в об’єктиві ICEYE перебувають пункти постійної дислокації ворожих сил, полігони, військові містечка, центри мобілізаційного розгортання. 

"Це дозволяє відстежувати динаміку рухів Росії з особовим складом, розкривати її воєнні наміри з метою їхнього зриву", – йдеться у зведенні ГУР. 

До того ж у відомстві заявили, що близько 38% з усього масиву даних, отриманих завдяки ICEYE, було використано для безпосередньої підготовки ударів по окупаційних військах РФ. 

Фото: ГУР

Враховуючи успішні показники, Україна спільно з Німеччиною масштабувала цю роботу вдвічі. Тепер розвідники оперують двома супутниками і мають доступ до всього "сузір’я" компанії ICEYE з десятками апаратів. Про це "Економічній правді" повідомив представник ICEYE Нік Ковальський. Також він пояснив, що таке партнерство дозволяє Україні отримувати знімки з космосу значно дешевше. 

Однак є і "але" – нехай супутник ICEYE і придбаний Україною й служитиме, допоки існуватиме, та його гарантійний термін – 3 роки. Уже станом на березень 2025 року він перетнув його, хоча й повністю виконує свої функції. 

Наразі деталі підйому "в небо" другого супутника, який оплатить уряд Німеччини та виробник зброї Rheinmetall, невідомі. 

Як бачимо, рухи в сторону незалежності від розвідданих США Україна почала робити задовго до приходу Трампа у Білий дім. І нехай наразі Maxar відновив доступ, враховуючи хитку позицію уряду Америки, розраховувати необхідно лише на чіткі угоди й самих себе. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+2.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.35
    Купівля 41.35
    Продаж 41.93
  • EUR
    Купівля 47.04
    Продаж 47.77
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
28 квітня
05:38
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
"Повністю відповідає статуту ООН": КНДР уперше офіційно підтвердила участь своїх військ у війні РФ проти України
05:06
Оновлено
шахед
Армія РФ запустила БПЛА по Україні в ніч на 28 квітня
00:17
міни
На Харківщині підірвалася автівка: троє постраждалих
2025, неділя
27 квітня
23:36
Оновлено
Вибух в Ірані
Вибух у порту на півдні Ірану: кількість загиблих зросла до 40
22:55
Олександр Усик та Даніель Дюбуа (праворуч)
Усик та Дюбуа офіційно оголосили про бій за титул абсолютного чемпіона світу
22:50
на фото очільник уряду Денис Шмигаль
Україна домовилася не враховувати в угоді про надра попередню допомогу від США, - Шмигаль
22:37
Спікер ВР Володимир Литвин головує на пленарному засіданні під час ратифікації Харківських угод
"Салфєткі давайте!" 27 квітня 2010 року більшість Януковича у Верховній Раді з бійками, яйцями і димовими шашками ратифікувала Харківські угоди
22:33
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 123 бої: РФ здійснила 42 наступальні дії на Покровському напрямку
22:26
Ексклюзив
Китай прапор
Китай може підтримати Пакистан у конфлікті з Індією, але не військовою допомогою, - експерт-міжнародник Данилов
22:17
Дональд Трамп і Кім Чен Ин
Адміністрація Трампа готується відновити діалог з КНДР, - Axios
22:06
Ексклюзив
Папа Римський, Папа Франциск
Історик Козицький назвав причину, що вплинула на рішення Папи Франциска не відвідати Україну під час війни
21:47
Зеленський
РФ намагається обдурити світ і надалі затягувати війну в Україні, - Зеленський
21:36
ЗСУ прапор
Зеленський заявив про особливо хороші результати Сил оборони на Покровському напрямку
21:12
НБУ
НБУ розробляє законопроєкт, що передбачає створення "чорного списку" клієнтів банків
20:56
Безсмертний полк
Влада Казахстану заборонила вуличний формат "Безсмертного полку"
20:47
Оновлено
Ігнат Кузін після затримання
Замах на російського генерала Москалика: українця Кузіна взяли під варту на місяць
20:43
Ірландія
"Make Ireland Great Again". У Дубліні противники мігрантів вийшли на масовий протест
20:25
Оновлено
Канада ДТП
У канадському Ванкувері автівка в'їхала в натовп на фестивалі: є жертви
20:18
Зеленський і Трамп
Трамп особисто наполягав на зустрічі із Зеленським у Ватикані, щоб поговорити про мирну угоду, - Волц
20:04
Оновлено
Артем Козак, "Інгулець" - "Олександрія"
УПЛ: поєдинок "Динамо" з "Шахтарем" завершився бойовою нічиєю, "Ворскла" впевнено перемогла "Верес". Результати і розклад 26-го туру
20:03
OPINION
Росію розчавить плита її власної підлості та свинства
19:57
Дональд Трамп
Рейтинг схвалення Трампа за перші 100 днів президентства нижчий серед усіх президентів США за останні 70 років, - CNN
19:50
Ексклюзив
Сходознавець Якубович назвав ще одну причину конфлікту між Індією та Пакистаном
19:50
Еммануель Макрон
На відео потрапило, як Макрон не став тиснути руку Трампу під час зустрічі у Ватикані
19:02
Лавров
Лавров: ми готові шукати баланс інтересів відносно України, але ЗАЕС та Крим не віддамо
18:30
Інтерв’ю
Путін і Віткофф
Цілі Росії очевидні: позбавити Україну доступу до Чорного моря, захопити Одесу й розширити свій вплив аж до Молдови, - дипломат Гербст
18:29
Гренландія
Данія та Гренландія підтвердили свій союз на тлі намірів Трампа приєднати острів до США
18:07
OPINION
Мирна угода на зворотному боці Будапештського меморандуму
18:00
Аналітика
Джип на гусеницях: які машини потрібні ЗСУ на другій лінії оборони
17:50
Підсанкційний російський олігарх Володимир Якунін у монастирі Бодбе біля Сігнагі (Грузія)
Екскерівник залізниць РФ, друг Путіна Якунін святкує день народження сина у Грузії
17:30
Інтерв’ю
путін трамп
Трамп і Путін хочуть послабити і розвалити ЄС, тоді вони зможуть робити свої брудні справи, - Фейгін
17:24
Марко Рубіо
Наступний тиждень стане вирішальним у переговорах щодо досягнення миру в Україні, - Рубіо
17:21
Ексклюзив
ЗАЕС
"Це просто фантазії адміністрації Трампа": експертка з питань ядерної енергетики Кошарна про плани США щодо контролю над ЗАЕС
16:35
Йода та Люк Скайвокер
"Він фактично був філософом цього фільму": творець "Зоряних війн" Джордж Лукас розповів, чому Йода так дивно розмовляє
16:35
Зеленський і Трамп
Що Трамп сказав Макрону в Римі: читець по губах розшифрував його слова
16:10
Ексклюзив
окупанти
Росія активно проводить асиміляцію населення на ТОТ: планують завести більш як 10 тис. представників малих народів РФ, - ексголова Луганської ОВА Гайдай
16:07
OPINION
Після Рима: маленькі приводи для оптимізму
15:35
Капітолій (Вашингтон)
У США відкривають клуб багатіїв-фанатів Трампа: скільки коштуватиме запрошення
15:33
Огляд
Fancon
Український фестиваль попкультури Fancon звинуватили в підтримці російської ідеології: Еспресо розібралося
15:26
Ексклюзив
Петро Андрющенко
Росіяни продовжують політику заміщення корінного населення на ТОТ, - керівник Центру вивчення окупації Андрющенко
Більше новин