Система захисту від дронів SurveilSpire: що це таке і як вона процює

У найближчі 10-15 років третина найсучасніших армій буде роботизована, а штучний інтелект змінить хід воєн. Про це влітку заявив американський генерал Марк Міллі. Саме тому Україні, яка вже провадить важку та кровопролитну війну, важливо максимально використовувати ШІ вже зараз. Штучний інтелект допомагає шукати цілі та ідентифікувати ворожі війська. Зокрема, ШІ використовують в автоматизованій системі розвідки SurveilSpire, яку Німеччина передала Україні

Еспресо розповідає, що таке безпілотні розвідувальні системи SurveilSpire, як вони працюють і чим корисні у боротьбі з російськими безпілотниками.

Коротко про те, що у тексті:

Хто створив SurveilSpire і передав Україні

Автоматизовані системи розвідки SurveilSpire є розробкою естонської компанії DefSecIntel. Роботу над системою почали в 2018-му році. На завершальній стадії розробки та до серійного випуску долучилася німецька компанія Rheinmetall, які тісно співпрацює з Україною. На озброєння система SurveilSpire була прийнята у 2021 році.

Rheinmetall постачає автоматизовані системи розвідки в Україну на замовлення уряду Німеччини. Вперше про SurveilSpire офіційно повідомили в лютому 2023 року, німецькі зброярі писали про замовлення на "двозначну суму в мільйонах євро".

Фото: defence-industry

У жовтні Rheinmetall повідомив про нову партію SurveilSpire, передану Україні. На сайті німецького уряду йдеться про передачу п'яти таки систем, однак із приміткою про те, що попри виділення фінансування, постачання залежить від виробника та темпів виготовлення. До речі, ЗСУ першими в світі випробовують ці системи розвідки в умовах бойових дій.

Що таке система SurveilSpire 

Основна функція системи – вести спостереження за якнайбільшою територією, використовуючи якомога менше персоналу. В Україні головною функцією цих систем є протидія безпілотникам.

Система складається зі спеціальних щогл, обладнаних тепловізором і багатофункціональними камерами денного та нічного бачення, розвідувальних безпілотників та системи управління. Для транспортування використовують автомобіль, який везе з собою причіп з обладнанням. Вишки спостереження можна завантажити на трейлери і швидко транспортувати до зони експлуатації. Щоб скласти щогли, вистачить трьох людей, а робота системи повністю автоматизована.

Фото: defence-ua

Завдяки бездротовим каналам зв’язку (4G і Starlink) система передає відео на мобільний командний пункт. безперервну та тривалу роботу без кабелів чи палива забезпечують сонячні панелі. Система також може забезпечити мережу 5G.

Як працює SurveilSpire 

Система обладнана радаром, та, крім того, використовує безпілотники з автопілотом для патрулювання. Отриману інформацію опрацьовують за допомогою спеціального програмного забезпечення та штучного інтелекту і вже тоді в центрі управління ухвалюють рішення, які системи ППО використати для знищення цих ворожих дронів.

Цікаво, що, повертаючись до трейлера, який слугує базою системи, безпілотники здійснюють на нього автоматичну посадку і самостійно під’єднуються для підзарядки акумуляторних батарей. 

"Пояснюється така мінімізація в обслузі тим, що одним з елементів управління служить штучний інтелект. Саме він відповідає за швидке розпізнавання виявлених об’єктів: машин, людей чи тварин", – пояснюють у матеріалі АрміяInform.

Фото: defence-ua

Розробники пояснюють, що головним задумом при створенні було гарантувати безпеку потенційним користувачам. Тому військові не мусять перебувати у безпосередній близькості з комплексом, а можуть облаштувати спостережний пункт за десятки кілометрів від нього. Це врятує їм життя у випадку, якщо ворог виявить та атакуватиме SurveilSpire.

За допомогою штучного інтелекту обладнання самостійно повідомляє оператора про виявлені порушення, а тому потреби постійно стежити за моніторами із зображенням із камер немає.

Як застосовують SurveilSpire

"Разом із застосуванням у Силах оборони України SurveilSpire зможе дозволити мінімізувати прикордонне патрулювання, вивільняючи більше офіцерів для реагування на інциденти. Зокрема саме ці системи використовувалися Литвою під час інспірованого росією та білоруссю напливу біженців-нелегалів на кордони ЄС", – зазначають в АрміяInform.

Загалом SurveilSpire створений для моніторингу та охорони кордонів, прибережних зон, забезпечення громадської безпеки, пошуку ворожих цілей та загроз, екологічного моніторингу. Однак в Україні він набув іншого призначення.

Фото: Rheinmetall

"Хоча SurveilSpire спочатку позиціювався як засіб моніторингу наземної та надводної обстановки, зараз його функція в Україні змістилась до пошуку ворожих БПЛА" – пояснив директор Defense Express Сергій Згурець.

Системи здатні виявляти цілі за 30 кілометрів і контролювати площу 20 квадратних кілометрів.

В інтерв'ю Deutsche Welle директор естонської компанії DefSecIntel, що розробила систему, Янус Тамм наголосив, що у світі існує чимало унікальних спостережних систем або профільних дронів. Однак SurveilSpire – це єдина система, що інтегрувала всі розвідувальні технології в одну платформу для єдиної місії.