"Прем'єр реваншистів, що безжально вривається у владу". Які умови висуває Фіцо та як Словаччина допомагатиме Україні

25 жовтня тричі експрем'єр Словаччини Роберт Фіцо знову зайняв крісло глави уряду. Експерти кажуть про найгірший кабінет, що міг утворитися. А симпатик Кремля далі вперто заперечує будь-яку військову допомогу Києву й уже встиг зробити нові скандальні заяви на посту

Якими є умови Фіцо щодо України та чи світить Братиславі доля Угорщини – пояснює Еспресо.

Про що у тексті:

"Краще говоріть про мир, а не вбивайте". Роберт Фіцо знову при владі

"Краще нехай вони 10 років домовляються про мир, ніж 10 років вбивають один одного без жодних висновків", – таку заяву 26 жовтня зробив новопризначений прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо, говорячи про війну Росії проти України. Бо росіяни, на його переконання, мають більші територіальні надбання. Словацький симпатик Кремля вкотре наголосив, що його країна не надаватиме Києву жодної військової допомоги. 

Напередодні, 25 жовтня, президентка Словаччини Зузана Чапутова призначила новий уряд, сформований після дострокових парламентських виборів 30 вересня. У прем'єрське крісло вже вчетверте всівся лідер проросійської лівої партії "Смер" (Smer-SD) Роберт Фіцо, партія якого перемогла на виборах. Тоді він підписав угоду про коаліційний уряд з лівою партією "Голос" (Hlas-SD) колишнього прем'єра Петера Пеллегріні та проросійською "Словацькою національною партією" (SNS). Відтак Smer-SD отримала у новому 150-місному парламенті 42 мандати, "Голос" – 27, а "Словацька національна партія" – 10 мандатів. 

"Від імені словацького уряду я волів би пообіцяти, що ми будемо конструктивним урядом", – цитує Фіцо DW з посиланням на AP, зазначаючи, що перемога Фіцо може ознаменувати різкий поворот у зовнішній політиці країни та посилити крихку єдність у Євросоюзі та НАТО.

Фото: Роберт Фіцо, фейсбук-сторінка

 

Як три партії поділили крісла в уряді Словаччини

Відповідно до домовленостей лідерів трьох коаліційних партій, Smer-SD отримує, крім посади прем'єр-міністра, ще 6 міністерств – оборони, юстиції, транспорту, фінансів, закордонних справ і сільського господарства, пише Infopost. 

Hlas-SD контролюватиме 7 відомств – це міністерства внутрішніх справ, економіки, освіти, охорони здоров'я, інвестицій, регіонального розвитку та інформатизації, праці, соціальних справ та сім'ї, а також отримує пост віцепрем'єр-міністра з плану відновлення та стійкості й використання європейських фондів. 

Тоді як SNS зайняла 3 міністерства – навколишнього середовища, культури та нове міністерство спорту і туризму, яке запрацює 1 січня 2024 року. 

До речі, як зазначає видання, така швидкість заміни не затверджених президенткою кандидатур на посади міністрів на інші була пов'язана з бажанням Фіцо взяти участь у саміті країн ЄС в Брюсселі 25-26 жовтня у статусі прем'єра Словаччини. 

Під час вступної промови Фіцо якомога частіше вживав слово "словацький", намагаючись підкреслити вектор своєї майбутньої політики. Як він сам сказав, очолить словацький уряд зі словацьким голосом і словацькою зовнішньою політикою. Проте така риторика прем'єра Фіцо надто перегукується із заявами лідера сусідньої країни, який теж має палкі симпатії до Путіна, – прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. 

Словацький журналіст, головний редактор порталу Aktuality.sk Петро Барді каже, що Роберт Фіцо бере владу з такою безжальністю, як ніколи раніше, ставить солом'яних людей та вдає, ніби воно так і має бути. Лівий політик просто сміється в обличчя усім іншим. За словами Барді, новий-старий прем'єр дає зрозуміти, що він бос, який не буде дивитися ліворуч чи праворуч під час управління країною. А Smer-SD журналіст називає партією ренегатів, що побудована на засадах помсти, і яка з перших днів хоче донести, що нікого не щадитиме. Марними були передвиборчі прогнози, які залишились поза політичною реальністю, стосовно зміни поглядів Фіцо на більш помірковані. Лідер Smer-SD та його коло просто ділять здобич. 

"Фіцо бере владу і державу. Егоїст-вандал. Він показує всім навколо, що йому байдуже, що про нього думають. І ще й пустотливо сміється. Але це має свої межі. Голова Smer-SD знає, що з такими темпами він скоро спотикнеться. Сьогодні лише третій день його правління. Фіцо доведеться стати політиком, хоче він цього чи ні. У постійній позі безрозсудного переможця виборів він би згорів. У нього більше немає драйву 30-річного чи 40-річного. Сьогодні він прикриває це гнівом і помстою. Він справжній прем'єр-міністр реваншистів", – вважає Петро Барді. 

Як щодо України? Заяви та умови словацького прем'єра

Офіційно ставши главою нового уряду Словаччини, Фіцо вчергове наголосив, що не голосуватиме за жодні санкції проти Росії бех аналізу їх впливу на Словаччину, писала місцева Pravda.sk. По правді кажучи, це показує, що прихильник путінського режиму ні на міліметр не змінив своєї передвиборчої риторики. Коментуючи членство Києва у Європейському Союзі, той назвав Україну найбільш корумпованою країною у світі. 

Пригадаємо, як до приходу Фіцо Словаччина активно підтримувала сусідню державу, яка у стані війни, в тому числі військовими постачаннями. Але новий прем'єр-міністр ствердно запевнив, що його країна тепер підтримуватиме лише нульову військову допомогу Києву. Братислава стала другою після Будапешта у Вишеградській четвірці (входить також Варшава та Прага), що відмовляється постачати зброю Україні у її боротьбі з агресоркою. 

Поки не досягнуто консенсусу у початку переговорів представника ЄС з Києвом щодо гарантій безпеки, Роберт Фіцо сказав, що підтримуватиме ідею, що ЄС має бути одним з головних творців плану для України.  

Як повідомляє Aktuality.sk, словацький прем'єр заявив, що на зустрічі лідерів ЄС у Брюсселі відбулася серйозна дискусія щодо зміни європейського бюджету. Братислава готова збільшити свій внесок у бюджет блоку, але за низки умов. 

"Ми не допустимо жодних скорочень фондів ЄС, призначених для підтримки фермерів та усунення нерівності. Збільшений бюджет Євросоюзу буде використаний для підвищення конкурентоспроможності та для боротьби з нелегальною міграцією", – сказав Фіцо. 

Крім того, він закликав до того, щоб фінансова підтримка України була обумовлена гарантіями того, що європейські гроші, в тому числі словацькі, не будуть розкрадені. Фіцо хоче, щоб частину цих коштів спрямували на відновлення словацької інфраструктури у прикордонних районах і на підтримку словацьких компаній у відбудові України.   

Разом з тим, словацький прем'єр переконаний, що нинішня російсько-українська війна викликана "нападами українських фашистів на мирне населення російської національності", й українці повинні не воювати, а помиритися з агресоркою. 

"Позиція мого уряду полягає в тому, що негайне припинення військових дій є найкращим рішенням для України. Європейський Союз має перетворитися з постачальника зброї на миротворця", – заявив Роберт Фіцо. 

Проросійський політик вважає можливість виходу РФ з анексованого нею Криму та окупованих східних і південних областей нереалістичною, а сподівання загнати ядерного звіра в кут за допомогою звичайної зброї – дуже наївна. 

Фіцо все ж переконаний, що Україна не готова до вступу в ЄС, та все ж виходячи з його заяв, можна припустити, що Словаччина не блокуватиме початок переговорів з Києвом про вступ до блоку. Новий глава словацького парламенту також проти членства України в НАТО. 

Фото: Getty Images

 

Словаччина Фіцо – це Угорщина-лайт Орбана. У чому насправді найбільша проблема

Новопризначений уряд Словаччини на чолі з лівоцентрист Робертом Фіцо – насправді найгірший сценарій, який стався і буде реалізуватися. Безумовно Братислава є важливим партнером України, як і решта членів у Євросоюзі та НАТО, але не варто надто гіперболізувати, запевняє у коментарі Еспресо журналіст Радіо Свобода Ростислав Хотин. Так, Фіцо заявляє, що не надаватиме Україні військову допомогу, але Словаччина практично вже передала все озброєння радянського зразка, яке мала на зберіганні, в тому числі винищувачі МіГ-29. 

"Заборонити приватному сектору постачати військове озброєння – а це означає піти проти інтересів словацької економіки – він не може. Зрештою, Фіцо й не казав, що заборонить. Щодо можливостей блокування поставок зброї українцям через територію Словаччини залізницею або автотранспортом, то в принципі там вони йдуть у невеликих масштабах. Основний постачальник – це Польща", – зазначає журналіст. 

Для створення потужного альянсу, так званого тандему Орбан - Фіцо у Європейському Союзі також є певні проблеми. Пригадаємо, що угорський прем'єр посварився з Україною через "захист" угорців на Закарпатті. Загалом їх там 120-150 тисяч. Натомість такий же захист Орбаном прав угорців за кордоном для Словаччини є значною більшою загрозою, аніж для України. 

"Експансіонізм Орбана нікуди не подівся, як і захист Будапештом своїх угорських меншин. У Словаччині угорців 450-480 тисяч, тобто це понад 8% населення. Якось Орбан навіть заявив, що Словаччина – це шматочок Угорщини, який відколовся. Тому робити висновок, що Орбан припинить захист угорців у Словаччині, що словацькі угорці не є загрозою сепаратизму й що Будапешт не зможе цю карту розігрувати, – передчасно. Він цю карту розігрує і буде розігрувати. Тому Альянс Орбана та Фіцо – дужу хитка річ", – пояснює Ростислав Хотин. 

Зрештою, Фіцо у внутрішній політиці робить проросійські та антиукраїнські заяви, але на зовнішньополітичній арені він більш прагматичний. Угорщина є набагато більшою проблемою для України, аніж Словаччина, такий собі лайт-варіант. Та все ж Фіцо вже потрапляє в ізоляцію, хоча й прагне показати себе на європейському рівні державником та поважним політиком. Ростислав Хотин зауважив, що партію Smer-SD вже виключили із загальноєвропейської "Партії європейських соціалістів", через проросійську позицію її лідера. 

За словами журналіста, значно важливішими були вибори у Польщі, також будуть у Чехії. Це ще дві країни Вишеградської четвірки, які підтримують Україну. 

"Дуже серйозне значення будуть мати президентські вибори наступного року у Словаччині. Президентка Зузана Чапутова сказала, що вона вже не може і не буде йти на другий термін. Там, імовірно, буде великий двобій Петра Пеллегріні, завдяки партії Hlas-SD якого Фіцо зміг сформувати коаліцію і який став спікером, та Міхала Шимечки, прогресивного проукраїнського, проєвропейського політика, який посів друге місце на словацьких виборах, і може піти як ліберал. Тому це ще не остання виборча подія у Словаччині", – зазначив журналіст Ростислав Хотин.