Реальний ВВП України в січні-березні скоротився на 2,2%: в НБУ назвали причини
Реальний ВВП України у січні-березні скоротився на 2,2% у річному вимірі
Про це повідомила пресслужба Національного банку України (НБУ).
Згідно з повідомленням, у І кварталі 2021 року реальний ВВП скоротився на 2,2% в річному вимірі, а порівняно з ІV кварталом 2020 року знизився на 1,2% в сезонно скоригованому вимірі.
"Послаблення економічного відновлення на початку року було очікуваним. На це вплинули карантинні обмеження в січні та березні, складніші погодні умови та посилення конкуренції на окремих зовнішніх ринках", - пояснили в НБУ.
При цьому в регуляторі додали, що фактичне падіння економіки виявилося дещо глибшим за оцінку регулятора у квітні, що пов'язано насамперед із погіршенням низки показників реального сектору в березні та повільнішим відновленням сектору послуг на тлі карантинних обмежень.
За даними НБУ, основну підтримку економіці в І кварталі надавало фактичне споживання домогосподарств. Так, кінцеві витрати домогосподарств зросли на 4,4%. Цьому, за інформацією регулятора, сприяли високі темпи зростання зарплат та підвищення пенсій.
Водночас, зазначається, що карантинні заходи призвели до сповільнення зростання приватного споживання порівняно з ІV кварталом 2020 року. Збільшення кінцевих споживчих витрат сектору загальнодержавного управління також сповільнилося, відображаючи стриману фіскальну політику на початку року.
Зазначається, що інвестиційна активність повільно пожвавлювалася, але все ще стримувала відновлення економіки. Так, попри активізацію інвестиційної діяльності на окремих підприємствах, падіння валового нагромадження основного капіталу в І кварталі зберігалося, хоча й сповільнилося до 7,8% рік до року.
У пресслужбі також зауважили, що падіння ВВП передусім зумовлено збільшенням від'ємного внеску чистого експорту, що своєю чергою, стало причиною спаду в промисловості. У більшості секторів економіки в І кварталі цього року також зберігалося падіння.
За очікуваннями НБУ, починаючи з ІІ кварталу 2021 року економіка повернеться до стійкого відновлення.
"Цьому сприяє низька база порівняння минулого року, по-друге - швидке відновлення глобальної економіки завдяки прискоренню вакцинації та масштабним програмам стимулювання. Крім того, високочастотні індикатори свідчать про подальше посилення внутрішнього попиту", - зазначили в НБУ.
- Актуальне
- Важливе