Карта переходів громад з московського патріархату станом на грудень 2023 року

Україна відсвяткувала Різдво за новим стилем, а тих, хто залишається його святкувати разом з росіянами, стає дедалі менше. Віряни продовжують покидати московський патріархат. Станом на сьогодні УПЦ МП вже залишила кожна сьома парафія

Еспресо підготував оновлену карту переходів від московського патріархату до Православної церкви України, станом на грудень 2023 року. 

Статистика переходів

Після надання Томосу Православній церкві України про свій перехід від московського патріархату до ПЦУ заявили понад 1,5 тис. громад. Найбільше громад покинуло УПЦ МП у Хмельницькій області – 359. Понад 200 парафій змінили конфесійну приналежність на Київщині та на Волині, більше сотні громад - у Вінницькій (193), Житомирській (174) та Рівненській (105) областях.  

До статистики не внесено окуповані території, оскільки здійснювати переходи на Луганщині чи в АР Крим поки що неможливо. По одній громаді МП змінили юрисдикцію у Донецькій та Запорізькій областях, 5 парафій перейшли на Херсонщині, 8 - у Харківській області, у столиці – 9.

Найменше парафій УПЦ МП залишилося на Галичині: 15 на Івано-Франківщині, 37 на Львівщині і 73 в Тернопільській області. Крім того, у цих регіонах найвищий відсоток переходів від московського патріархату до ПЦУ. На Івано-Франківщині московський патріархат втратив 53% своїх парафій, на Львівщині рівно половину, а в Тернопільській області УПЦ МП не дорахувалась 37% церков. Не набагато від Тернопільської відстала і Хмельницька область. Тут проросійська конфесія втратила 36% парафій.

На карті вказана інформація про кількість парафій по регіонах, які покинули УПЦ МП, станом на грудень цього року. Дані зібрані з відкритих джерел, тому можлива похибка.  Із надходженням нових даних Еспресо оновлюватиме карту.

Жовтень – грудень

За останніх 2,5 місяця (з 4 жовтня до 23 грудня) конфесійну приналежність змінили 69 громад, які раніше належали до УПЦ МП. Найактивніше переходи здійснювали парафії Хмельницької області (26 громад) та на Житомирщині (15). 7 парафій покинули московський патріархат у Київській області, 5 – на Волині.

За останні три місяці 2023 року є більше десятка регіонів, у яких церковну юрисдикцію не змінила жодна громада. По одній громаді перейшло у Вінницькій, Закарпатській, Рівненській, Тернопільській, Херсонській і Чернігівській областях, на Миколаївщині московський патріархат втратив дві парафії.

Насправді УПЦ МП втратила вже 75% своїх прихильників в Україні

Динаміка переходу громад не завжди відображає кількості прихильників, яких насправді втратив московський патріархат за останні два роки. На цьому в коментарі Еспресо наголосив архієрей Православної церкви України, митрополит і заступник голови Управління зовнішніх церковних зв'язків ПЦУ Євстратій Зоря. Адже  соціологічні опитування зафіксували, що від тих людей, які підтримували московський патріархат у лютому 2022 року, продовжує це робити лише кожен четвертий.

"Людям самовизначитися значно простіше, тому що це не потребує юридичних процедур. А ось зміна юрисдикції всією громадою потребує тривалої юридичної процедури. І просто процес, який значною мірою відбувся у самосвідомості людей ще навесні 2022 року, поступово наздоганяє процес самовизначення – по юридичних змінах, який відбувається у конкретних громадах", – каже владика. 

Він звертає увагу на штучні перепони, які часто створювала місцева влада громадам, що хотіли покинути проросійську конфесію. Черговим важливим кроком, вважає Зоря, повинно стати ухвалення закону Верховною Радою.

"Необхідно заборонити будь-яким релігійним організаціям в Україні мати адміністративний зв'язок, тобто підпорядкування релігійним центрам в країні-агресорі. Заборонити такий зв'язок –  це питання національної безпеки. Очевидно, що ухвалення такого закону спонукатиме багато релігійних громад визначитись", – додав митрополит.

Фото: інфографіка Еспресо

 

Еспресо оновлюватиме карту переходів від УПЦ МП до ПЦУ релігійних громад